Jak správně sladit šperky

Jak správně sladit šperky

Zalíbily se vám šperky na internetu, nebo jste si vybrali pěkné kousky ve zlatnictví, ale nejste si jisti, jak je nosit? Nevíte, jak navzájem kombinovat oblečení, šperky, případně různé druhy kovů? Chcete vypadat stylově, ale nedokážete odhadnout, jestli to s množstvím doplňků nepřeháníte? A co muži - jakými šperky se mohou ozdobit, aniž by to působilo nevkusně či zženštile? Na to všechno se zaměříme v dnešním článku.

Už naši předkové dobře věděli, že šperky umí člověka zkrášlit. A starověké amulety, náušnice, koruny i prsteny budí obdiv dodnes. Lidé je nosili nejen pro estetické účely a slavnostní chvíle, ale také jim přisuzovali magické schopnosti a věřili, že je dokáží ochránit. Tato víra přetrvala do dnešních dnů, kdy rádi nosíme amulety nebo šperky s různými drahými kameny a polodrahokamy, kterým přisuzujeme určité vlastnosti. Šperky tedy mají bohatou historii. Co se týká různých trendů a stylů, je dnes docela těžké se v nich zorientovat. Existuje jich obrovské množství, a vybrat si takové, které k sobě budou pasovat někdy není lehké. Často se až zdá, že je vše povoleno a kombinovat můžeme i věci naprosto nesourodé. Tato svoboda, kterou dnešní doba přináší, je rozhodně krásná. Přesto se ale můžeme držet určitých doporučení a pravidel, jak šperky navzájem sladit, aby byl výsledek perfektní.

10 dobrých rad, jak vhodně sladit šperky, abyste byli originální a měli styl:

Kombinujte kovy

Kdysi psané pravidlo, že zlato a stříbro nikdy nesmíte nosit dohromady už dávno neplatí. Právě naopak! Nebojte se je kombinovat, dělejte to však decentně. To znamená, že si vyberete podobnou barvu kovu, nebo sladíte šperky podobným odstínem kamínků či zdobení. Vyhněte se kombinaci dvou velmi lesklých kousků, bude to působit spíše lacině, než noblesně. Dobře nebude vypadat ani kombinace zlatého náhrdelníku s výraznými visacími náušnicemi ze stříbra. Zaměřte se hlavně na to, aby k sobě ladily dané materiály, o barvu zas tak moc nejde.

Vrstvěte

I když mnohdy slyšíme, že méně je více, poslední módní trendy jednoznačně nabádají k vrstvení. To platí nejen pro oblečení, ale i šperky. Je potřeba jej však praktikovat citlivě. Skvěle bude vypadat například množství jemnějších náramků na zápěstí nebo překrývající se náhrdelníky s přívěsky. Vrstvení se nevyhýbá ani prstenům. Jistě jste zaznamenali, že trendem je kombinace několika různých kroužků na horních i spodních částech prstu, které vypadají skvěle obzvlášť u žen s delšími prsty. Avšak pozor, prstýnky k sobě musí ladit, ať už barvou, materiálem nebo způsobem zdobení.

Myslete na to, že při vrstvení je potřeba zaměřit se na jeden druh šperku. Tedy buďto na náhrdelníky, nebo na náramky, nebo na prsteny. Abyste ve výsledku nevypadali jak vánoční stromeček. Vrstvení představuje zábavnou hru, protože je při něm povoleno kombinovat různé tvary, délky, barvy i styly šperků. Můžete tak vytvořit velmi zajímavé kreace a vypadat vždy jinak. A přitom nebudete muset investovat do stále nových kousků.

Nebojte se drahých kamenů

Pokud jste jako malá milovala v pohádkách princeznovské náhrdelníky vykládané drahými kameny, snila o smaragdových náušnicích a diamantových prstenech, není nutné si svá přání odpírat. Jen si budete muset dostatečně našetřit. Drahé kameny jsou krásné a trendy, ale dejte si pozor na jejich levné varianty, které už tak dobře nevypadají. Rozhodně nikdy nekombinujte pravé drahokamy s bižuterními náhražkami, protože to působí velmi okatě a opravdu nepěkně. Jinak ale směle do toho! Drahokamy sluší každé dámě a vypadají výborně jak v kombinaci se zlatem, tak stříbrem.

Slaďte šperky s oblečením

Výrazné modely a vzorované oblečení jsou zajímavé samy o sobě a ozvláštnění šperky často nepotřebují. Pak ale máme ve skříni kousky, které si o zdobení vyloženě říkají. Mezi takové patří většinou jednobarevná trička, tílka či svetry, které můžeme skvěle doplnit výraznějšími nebo vrstvenými šperky. Svetříku s výstřihem do V bude slušet vrstvení náhrdelníku, minimalistické halence pak sedne náramek nebo nápaditý prsten.

Buďte kreativní

Pokud se vám nechce za nové šperky utrácet, můžete vyzkoušet využít už ty, které máte ve své šperkovnici. Vlastníte prsten, který je příliš těžký nebo vám na prstě nesedí? Použijte ho jako přívěsek k řetízku. Zajímavou možností je i přeměna náhrdelníku v netradiční náramek. Hrajte si, nebojte se experimentovat.

Noste šperkové sety

Jestli si na výrazné a nápadité kombinace netroufáte, nebo cítíte, že pro módu nemáte cit, vsaďte na šperkové sady. Ty sice nebudou působit bůhvíjak originálně, ale budete s nimi mít jistotu, že jste se nedopustili žádného módního prohřešku. Vypadají velmi půvabně a unosíte je na galantní večeře, plesy, divadelní představení a další významné denní i večerní události, které vyžadují elegantní dress code.

Nepřehánějte to s celkovým množstvím

I když vás nabádáme k experimentům a vrstvení, všeho moc škodí. O špercích to platí dvojnásob, protože jejich přehnané množství ve výsledku pokazí celý outfit a bude vypadat přehnaně. Pamatujte, že dva až tři méně výrazné šperky jsou maximum. A pokud chcete upoutat pozornost něčím výrazným, zvolte pouze tento jeden kousek a nechte ho vyniknout.

Zjistěte svůj typ pleti

Vybrat ideální kousky přesně pro vás vám pomůže i barevný typ vaší pleti. Tak nejlépe poznáte, jestli zvolit například stříbrné nebo zlaté šperky. Pokud jsou vaše žíly na denním světle zbarvené spíš do modra a snadno se spálíte, patříte ke studenému typu, kterému sluší stříbro, platina nebo bílé či růžové zlato. Z kamenů pak sáhněte po modrých, růžových či fialových barvách. Jsou-li vaše žíly zbarvené spíše do zelena a sluníčko snášíte víc než dobře, sáhněte po zlaté či odstínu růžového zlata. Budou vám slušet kameny zemitých barev, jako je hnědá, zelená či rudá.

Nezapomínejte na hodinky

Ačkoliv hodinky nepatří přímo mezi šperky, dnes už prakticky hrají roli módního doplňku. Při výběru vhodných šperků proto myslete na to, abyste je s hodinkami dokázali dobře sladit. Ke sportovním digitálním hodinkám samozřejmě jakékoliv ozdoby vynechte. Ale elegantní hodinky s koženým páskem můžete dozdobit jemnými náramky nebo prsteny. Ideálně v barvě kovu, který je použitý na hodinkovém pouzdře.


Trendy pro pánské šperky

Neměli bychom zapomínat ani na šperky pro muže, protože ty také patří mezi oblíbené pánské doplňky. Velmi oblíbené jsou hlavně kožené náramky s kovovými prvky, které jsou ležérní a slušivé, nebo řetízky a náramky z nerezové oceli. Někteří muži také rádi nosí prsteny, které mohou někdy působit trochu zženštile. Na rozdíl od dámských šperků jsou šperky pro muže vhodné spíš pro volnočasové příležitosti a nehodí se k nošení na zvláštní příležitosti. Pro ty můžete využít elegantní a klasické pánské hodinky.

Jaké značky šperků zvolit?

Nakonec jsme pro vás připravili průřez značkami, které se zabývají výrobou šperků a s kousky od nich budete mít jistotu kvality a dobře investovaných peněz. Mezi nejoblíbenější značku bezesporu patří Pandora, která se může pochlubit osobitými kousky. Díky množství korálků a přívěsků máte možnost sestavit si náramek podle vlastních preferencí a vždy si tak připomenout slavnostní chvíle ve vašem životě nebo jiné oblíbené věci. Pokud preferujete nadčasové modely, které následují nejnovější trendy, jistě si vyberete mezi šperky Tommy Hilfiger nebo Guess. Pro milovníky moderních šperků s nádechem dobrodružství a svobodomyšlenkářství tu pak jsou kousky Paul Hewitt.