DIY: Jak vyčistit šperky?

DIY: Jak vyčistit šperky?

Voda, prach, pot, parfémy - to vše zanechává na našich špercích stopy. Proto je nutné jim čas od času dopřát trochu péče. Jak doma vyčistit šperky a nechat je znovu zazářit? To vám prozradíme v následujících tipech:

Stříbrné šperky

Stříbrné šperky časem tmavnou a ztrácejí lesk. Vrátit jim ztracený třpyt lze snadno s použitím několika jednoduchých postupů s domácími prostředky. Budete potřebovat jen kousek hliníkové fólie a sůl, zubní pastu nebo jedlou sodu. Ale pozor, protože se způsoby, jak vyčistit stříbrné šperky liší od způsobu, jak se čistí například šperky z chirurgické oceli, je předpokladem úspěchu správné určení druhu kovu, z jakého je šperk vyhotoven. Pravé stříbrné šperky jsou označeny číslem, nejčastěji 925, které udává počet miligramů čistého drahého kovu na gram produktu.  

Alobal a sůl

Zabalte stříbrné šperky do alobalu a vložte do hrnce. Nalijte na balíček asi jeden litr vroucí vody  a přidejte jednu nebo dvě lžičky soli. Slanou vodu nechte působit asi deset minut a poté šperky vybalte a opláchněte studenou tekoucí vodou. Tato metoda není vhodná na stříbrné šperky s drahými kameny, protože je sůl může poškodit.  

Zubní pasta

Vezměte si měkký zubní kartáček nebo bavlněný hadřík a stříbrné šperky důkladně, ale jemně vyleštěte trochou zubní pasty. Šperky poté opět opláchněte studenou vodou a osušte čistým, suchým hadříkem.  

Jedlá soda

Do misky s teplou vodu přidejte několik lžiček jedlé sody. Do roztoku vložte své stříbrné šperky a nechte sodu působit přes noc. Druhý den šperky opět krátce opláchněte studenou vodou a osušte. Tmavé zbarvení by mělo být pryč. I v tomto případě platí, že metoda není vhodná na stříbrné šperky s drahými kameny! 

Zlaté šperky

Na rozdíl od stříbrných šperků, zlaté šperky nečernají, ale postupem času získávají matný povrch a zašpiní se. Tyto tři jednoduché návody jak doma vyčistit zlaté šperky jsou rychlé, levné a až překvapivě efektivní. 

Mycí prostředek

Zlaté šperky se opět rozzáří po lázni ve vlažné vodě s přidáním saponátu, eventuálně mýdla. Šperky opatrně omyjte, poté nechte chvíli odpočinout. Po vyjmutí z vody opláchněte vlahou vodou a vysušte měkkým hadříkem.  

Cigaretový popel

Tuto metodu, jak vyčistit zlaté šperky, dobře znaly už naše prababičky. Trochu popela smíchejte s vodou a umíchejte pastu. Pomocí jemného kartáčku nebo hadříku aplikujte trochu pasty a pečlivě šperky očistěte. Netlačte ale příliš tvrdě, aby nedošlo k poškrábání. Poté krátce opláchněte pod tekoucí studenou vodou a osušte. Pastu z popela raději nepoužívejte na šperky s drahými kameny. Popel má abrazivní vlastnosti a mohl by povrch kamenů narušit.  

Čištění tabletou

Zlaté šperky vložte přes noc do sklenice s vodou a přidejte tabletu, která se používá na čištění protéz nebo rovnátek. Druhý den je opláchněte studenou vodou a vaše zlaté šperky znovu zazáří v novém lesku

Hodinky

Náramkové hodinky jednoznačné patří k doplňkům, které si pravidelnou očistu zaslouží také. I na nich časem ulpívají odolné nečistoty. Proto i na tomto místě radíme, abyste čistili hodinky jako šperk a hlavně nezapomněli, že vlhký hadřík a opláchnutí vodou si můžete dovolit jedině v případě, že jsou hodinky voděodolné! Na silná znečištění je nejlepší použít vlhký hadřík a na hodinky vyvíjet mírný tlak. Při výběru látky dejte přednost mikrovláknu. Mnoho dámských hodinek je osázeno kamínky a vlákna jiných tkanin by se o ně mohla zachytit nebo je dokonce uvolnit. Vyhněte se všem chemikáliím a abrazivním způsobům čištění. Kdyby vás napadlo použít houbičku na nádobí, použijte pouze světlou, nejčastěji žlutou stranu. Do tmavých částí houbiček se zapracovávají kovové složky, které by okamžitě poškrábaly sklíčko a v nejhorším případě dokonce narušily opláštění.