7 důvodů, proč si pořídit niche parfém

  • MAGAZÍN
  • 7 důvodů, proč si pořídit niche parfém

7 důvodů, proč si pořídit niche parfém

Parfém nosíme nejen pro naše potěšení, ale také proto, abychom se odlišili od ostatních a abychom byli jedineční. Vybrat si určitou lahvičku můžeme z mnoha důvodů - pro jeho značku, vůni, popularitu... Na trhu najdete nepřeberné množství vůní, od těch komerčních a známých, až pro jedinečné a méně obvyklé vůně, kterým se často přezdívá niche parfémy. Jedna skupina je určena pro masový trh a druhá pak pro lidi, kteří touží po něčem speciálním. Jak vlastně poznáte rozdíl a co se skrývá pod tajemným pojmenováním niche parfém?

Objevte kouzlo niche parfémů

Niche-perfSlovo niche si výrobci parfémů vypůjčili z marketingového slovníčku. Odkazuje totiž na určitý sektor nebo trh, který se zaměřuje na úzkou skupinu zákazníků. A to těch, kteří se v dané problematice vyznají.

Koncept niche parfémů byl vynalezen už na začátku 80. let. V tomto období už byl parfémový průmysl zapojený do reklamy a marketingu a výroba vůní jela ve velkém. Víte například, že celých 30 % ceny jednoho parfému představuje náklady na reklamu? A tak několik nezávislých parfumérů začalo vytvářet parfémy ručně, tradičními metodami. To jim umožnilo odtrhnout se od celého reklamního šílenství a marketingových omezení, která v té době panovala.

Niche parfuméři se zaměřili na vlastní čichový zážitek, vytvářeli parfémy podle svých preferencí, aniž by se starali, jestli se to někomu líbí, nebo ne. A tak vznikly některé velmi odvážné a vysoce kvalitní vůně s působivou koncentrací drahých, vzácných a přírodních ingrediencí. Mimo to se mohou pochlubit i nádhernými flakony, které jsou prakticky uměleckým dílem a celou jedinečnost vůně podtrhují.

Tvorba niche parfémů umožňuje jejich tvůrcům naplno využít svobodné volby. Díky tomu vzniká vůně, která je plná emocí a čichových vzpomínek. Vytvořený parfém si v sobě nese emocionální stopu a dokáže člověka přenést v čase na místa, která má rád. Niche parfémy jsou zkrátka jedinečné a určené jen pro specifickou skupinu zákazníků, nikoliv masovou většinu.

I díky tomu očekávejte, že si za niche parfémy připlatíte. Dražší cena odráží nejen speciální a kvalitní suroviny, ale také kreativní čas a přístup parfuméra, který vůni vytvořil. Bohužel takto lákavý trh začíná zajímat i velké parfémové domy, které vytvářejí své vlastní speciální niche parfémy. Niche vůně tak trochu začínají ztrácet na exkluzivitě a mají sklon podobat se parfémům určeným pro globální trh. Pravé niche parfémy jsou vyráběné v malém měřítku a distribuované na několika prodejních místech. I to patří k jejich mimořádnosti.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi niche parfémem a běžnou vůní?

Zatímco velké značky investují vysoké částky do výzkumu s cílem zjistit, jaké vzorce vůní oslovují široké publikum, a ještě větší peníze pak vkládají do reklamních kampaní se známými herci nebo modelkami, u niche parfémů jsou to právě tvůrci, kteří jsou v centru pozornosti.

Pro představení těchto speciálních parfémů nebo jejich autorů pak parfumérské domy používají poetický jazyk, který klade důraz spíše na tvůrce, než na danou značku. Parfumér často bývá označován jako řemeslník nebo alchymista dostává volnou ruku a může naplno projevit svou kreativitu. Je mu dovoleno vyprávět svůj vlastní voňavý příběh a vytvářet atmosféru vůně, aniž by se musel obávat, že ho někdo bude nutit změnit svůj recept jen pro potěchu široké veřejnosti nebo proto, aby vyhověl výsledkům studií trhu.

I proto má každá značka niche parfémů svůj vlastní příběh, jméno a speciální ingredience, které ztělesňují vlastnosti dané vůně a podtrhují její příběh. Niche parfémy jsou atypické, vzácné. Mají svou vlastní silnou identitu, která se snaží zákazníka okouzlit. Ve světě, kde je trh parfémy přesycený pořád nich parfémy identifikujete díky jejich kvalitním ingrediencím, originalitě, intenzitě a dlouhotrvající vůni, což jsou atributy, které ocení každý, kdo nechce jít s davem.

Proč si pořídit niche parfém

Speciální a luxusní parfémy mohou mít dvojí podobu - niche a prestižní vůně. Ty druhé pocházejí od známých parfumérských domů, které však mají dlouhou tradici. Prestižní vůně najdete ve své místní parfumerii a jsou to například parfémy Chanel, Dior nebo Gucci. Niche parfémy oproti tomu pocházejí z menších, často neznámých parfemářských dílen.

Po mnoho let byla klasická vůně slavných parfumerii bezpečnou volbou. Podporovaly je celebrity, nosila je většina vašich přátel, byly snadno dostupné v každém obchodě. Časy se však mění a zákazníci se více zajímají o produkty, které kupují. Více si uvědomují, za co utrácejí peníze. V oblasti vůní také převládá trend přírodních surovin a jisté exkluzivity, která nositeli dodá nádech výjimečnosti.

Ještě jsme vás nepřesvědčili?
Tady je 7 důvodů, proč si udělat radost niche parfémem

1. Vytvořeno skutečnými odborníky

Na rozdíl od známých značek, které mimo parfémy vyrábějí také oblečení, sluneční brýle, kabelky nebo šperky, jsou niche parfémy tvořeny specializovanými parfuméry, kteří se věnují výhradně tvorbě vůní. Jsou tak opravdovými odborníky a svým parfémům se věnují na maximum.

2. Exkluzivita

Nejen díky své vysoké cenovce, ale také kvůli omezené distribuci není masový trh stále kompletně zahlcený specializovanými značkami. Pokud se rozhodnete pořídit si niche parfém, odlišíte se od široké veřejnosti, která se spokojí s tuctovými parfémy módních domů. Ty sice voní krásně, ale nosí je opravdu masová většina. Takže si položte otázku, zdali chcete vonět skvěle, nebo skvěle a nezapomenutelně díky jedinečné vůni.

3. Nosíte na sobě příběh

Niche parfémy bývají inspirované nejrůznějšími příběhy, které jim dodávají na výjimečnosti. Velmi populární jsou také vůně na míru, které jsou namíchané přímo na tělo konkrétnímu zákazníkovi. Ale i mezi nimi najdete speciality s označením ready to wear - koupit je můžete hned a nemusí se míchat. Každá vůně je promyšlená a navržená tak, aby vás přenesla na konkrétní místa, čas nebo připomněla určitou emoci. Předpokladem je, že vám vůně vybaví vlastní vzpomínky z minulosti, a vždycky, když budete mít chuť zavzpomínat, bude parfém připravený navodit vám určitou náladu.

4. Užijete si speciální ingredience

Niche parfumářské dílny vynakládají hromadu financí na kvalitní ingredience, které pro své vůně získávají z celého světa. Módní domy oproti tomu často utrácejí peníze za propracované obaly a reklamy v časopisech či na billboardech. Jejich vůně se vyrábějí v obrovském množství ve snaze dostat se k masám co nejrychleji. Ve svém složení a ingrediencích jsou méně odvážné. Často nevyhledávají nic jiného než standardní složení a dobře známé přísady. Navíc kromě přírodních složek často volí syntetické náhražky.

Niche parfémy jsou vyrobeny v malých dávkách, na základě dostupnosti vzácných surovin, což mimo jiné umožňuje věnovat pozornost detailům. Někteří výrobci niche parfémů si například neváhají vykoupit celá pole květin na rok či dva dopředu, aby mohly zajistit vysoký standard kvality. Nebojí se s ingrediencemi experimentovat a vybírat ty opravdu speciální složky.

5. Objevíte nové vůně

Většinu konvenčních parfémů, které najdete v parfumeriích už znáte. Ne že byste věděli přesně, jak který z nich voní - samozřejmě i ony mají svůj jedinečný charakter. Ale už znáte jednotlivé typy. Zkrátka všechny konvenční parfémy jsou si svým charakterem velmi podobné. U niche parfému je to ale jiné. Složení vůně se velmi liší od standardních parfémů, takže si na ně váš nos musí nejdříve trochu přivyknout. Takže můžete vyzkoušet něco nového, co jste nikdy předtím necítili. Po čase se nebudete chtít od niche parfémů odtrhnout.

6. Podpoříte nové parfumérské domy a dílny

Výběrem specializovaných parfémů vy, jako zákazník, podporujete mladé a kreativní parfumérské domy. Dáváte jim příležitost vyvinout nové vůně. Na rozdíl od velkých parfumérských firem niche parfumérie vkládají finanční prostředky a čas do produktu samotného, nikoliv do reklamy. Tak se snaží velkým domům konkurovat, a tak vytvářejí pro zákazníka vyšší hodnoty. Niche parfém je umělecké dílo, které si můžete užívat.

7. Veganské, přírodní, udržitelné

Mimo zmíněné výhody jsou tu ještě další faktory, které v dnešním moderním světě začínají být čím dál důležitější. Niche parfémové domy jsou často mladé společnosti, které si teprve svou identitu značky vytvářejí. A protože se ve společnosti čím dál častěji skloňují pojmy jako je udržitelnost, vegan, cruelty-free, reagují na to i tyto firmy. Mnoho niche parfémů tak vytváří veganské produkty, které se netestují na zvířatech a jejichž obaly jsou udržitelné a recyklovatelné.