Slav ve správný čas

Slav ve správný čas

Když se řekne Silvestr, každý si hned vybaví bujaré novoroční oslavy, jídlo, pití, ohňostroj hrající všemi barvami duhy a rachejtle. Ano – a možná taky pohádky a obvyklé pořady, které se tou dobou objevují v televizi.

Mnozí však zapomínají na to, jaké trápení třeskot rachejtlí způsobuje domácím mazlíčkům. Některé psy vyloženě děsí, jiné nad míru rozčiluje. A co teprve malé děti? Silvestr má zkrátka mnoho stránek – některé jsou zábavné a zajímavé, jiné naopak nepříjemné. Jedná se ale jen o jedinou noc v roce…

Ať už slavíte v kruhu přátel někde na chatě, v centru města nebo doma s rodinou, jistě máte s ostatními oslavujícími jednu věc společnou. A teď nemám na mysli střílení rachejtlí nebo lyžování na svahu. A co to tedy je?

Samozřejmě čekání na půlnoc a novoroční přípitek. Jak ale nepropásnout ten správný moment? Přesně tu konkrétní vteřinu přelomu roku? Odpověď je jednoduchá: stačí mít pořádné spolehlivé hodinky, potom určitě neprošvihnete chvíli, kdy teprve začnou ty pořádné oslavy. Přesností prý vynikají zejména japonské hodinky – Seiko a Casio. Kvalitou jsou zase vyhlášené hodinky švýcarské jako například Festina. Vyberte si ty pravé a už vám nic neunikne.

Jaký je původ novoročních oslav a jak slavili naši předkové?

První novoroční oslavy údajně probíhaly už ve staré Mezopotámské říši, tehdy začátek nového roku připadal přesně na den jarní rovnodennosti.

Tato noc však nabyla na významu až spolu s ustálením gregoriánského kalendáře. A teprve v 19. století její význam ještě vzrostl. Existenci papírové novoročenky můžeme vysledovat až do první poloviny 19. století, kdy postupně začaly pronikat i na venkov. Zprvu byl tento zvyk silně kritizován, teprve postupem času se začalo o zasílání novoročenek mluvit jako o příjemné zvyklosti.

Mnoho civilizací vnímalo příchod nového roku jako období oslav. Staří Egypťané první měsíc v novém roce považovali za "Festival opilství", kdy jim bylo dovoleno opít se do němoty. Oslavy byly vždy spojeny s náboženstvím a zvyklostmi dané doby.

Z novodobého hlediska je nejoslavovanější vždy přechod z jednoho století do druhého. Ten už je sice dávno za námi, ale to přece vůbec nevadí.

Tím však nechci navádět k vlastnímu “Festivalu opilství”, ale třeba k trochu nezvyklejšímu pojetí novoročních oslav. Vyzkoušejte něco, co se vám zatím nepoštěstilo. A pokud vás taková představa spíše odrazuje, protože netoužíte po ničem jiném, než je klid a soukromí vlastního domova, při nejmenším se můžete bavit tím, že si pečlivě ohlídáte čas