Vyhrajte si s podzimem

Vyhrajte si s podzimem

Podzim je v plném proudu a s ním dozrávají nejrůznější plody. Vyrazte ven s dětmi a nasbírejte třeba kaštany, jeřabiny či ptačí pírka. Vytvořte si z nich hezké ozdoby a šperky a užijte si společný čas v přírodě. V dnešním článku přinášíme tipy, jak děti venku zabavit a rozvíjet přitom jejich kreativitu i znalosti.

Nevíte, jak v podzimní dny zabavit svoje ratolesti? Vezměte je ven! Poradíme vám, jak si užít chladnější odpoledne společně a k tomu své děti naučit i spoustě zajímavých věcí. Poznejte kousek přírody a odpočiňte si od každodenního stresu.

S podzimními dny vzniká prostor pro spoustu venkovní zábavy, kterou si můžete užít společně s dětmi. I když se dny krátí a jsou chladnější, neznamená to, že byste se měli vzdát venkovních aktivit. To by byla určitě škoda. Můžete se třeba pustit do výroby šperků z přírodnin nebo se vydat přírodu poznat o trochu víc. 

Jakou zábavu nabízí pro děti podzimní příroda?

1) Draci z listí

Barevné podzimní listí vyloženě vybízí ke hrám. Nejen, že do něho rádi kopeme nebo skáčeme do nahrabaných hromad, ale můžeme z něho vyrobit i zajímavé věci. Posbírejte si barevné listy javorů s dlouhými stonky, vždy jeden protáhněte dalším listem a udělejte uzlík. Vznikne vám pestrobarevný drak, který při běhu krásně „létá“

2) Sbírání kaštanů

Vyrazte do parku a nasbírejte čerstvé kaštany. Doma pak pomocí nožíku a špejlí můžete vytvářet nejrůznější postavičky a zvířátka. Kaštany jsou měkké a poddajné, takže se s nimi snadno pracuje. Můžete použít i pichlavé zelené slupky a vytvořit vašim panáčkům čepičky. Popusťte uzdu své fantazie! Jen mějte děti vždy na očích, pokud budou pracovat s ostrým nožem.

3) Jeřabinové korále

Nestárnoucí klasika, která pořád baví. Vyrobte si náhrdelník z červených jeřabin. Venku je posbírejte do pytlíčku, doma přizvěte na pomoc jehlu a nit a rudé korálky postupně navlékněte. Můžete je proložit i jeřábovými listy, aby byl barevnější. Z jeřabin můžete vyrobit i náramky, věnečky do vlasů a zahrát si s dětmi na náčelníky jeřabinového kmene :)

4) Náušnice z žaludů 

Další možností, jak si vyrobit pěkný šperk je využít plodů dubu. Krásné žaludy v uchu vypadají opravdu hezky. Stačí jen kloboučkem protáhnout drátek, udělat očko a připojit náušnicový háček. Pokud chcete, aby vám náušnice vydržely i do budoucna, ponechte si jen čepičku žaludu a plod nahraďte korálkem.

5) Sbírání hub

Podzim je ideální období pro sbírání hub. Vyrazte s dětmi do lesa a naučte je poznávat alespoň základní druhy. Sami si nevíte rady? Tak se vybavte atlasem a zkoumejte společně, které houby jste našli. Ukažte dětem kus z přírody a doma si pak můžete uvařit výbornou bramboračku.

6) Poznávání stop zvířat

I když v lese žádné zvíře nepotkáte, o jeho přítomnosti se můžete dozvědět i jinými způsoby. Třeba podle zanechaných stop. Mokrá podzimní hlína se jen hemží zajímavými otisky. Zkuste poznat, které stopy zanechal kanec, srnka nebo třeba liška.

7) Sbírání pírek

Děti milují sbírání peříček. Ty nám dokážou mnoho povědět o obyvatelích lesa, které často jen slyšíme zpívat a houkat v korunách stromů. Nasbírejte si pírka a doma můžete podle atlasu či internetu zjistit, který pták je ztratil. Z pírek můžete vyrábět i různé dekorace nebo taky peříčkové náušnice či náhrdelníky.

8) Sbírání listů a poznávání stromů 

Na podzim se po zemi válí nespočet listů nejrůznějších druhů a barev. Nasbírejte je společně a doma vysušte mezi novinami. Naučte se poznávat, k jakým stromům patří, a klidně si můžete vyrobit vlastní herbář. Do něho můžete přidávat i kytky a další rostlinky, které na procházce potkáte.

A co rodičové? Taky mají právo udělat si na podzim radost!

A aby to nebylo jen o dětech a přírodě, udělejte si na podzim radost opravdovými šperky. Hezký náramek či nové náušnice vám rychle zaženou podzimní chmury.

Snad se vám naše tipy líbily. Je škoda, aby děti trávily spoustu času u obrazovek telefonů a tabletů, když okolní příroda nabízí tolik krásného a zajímavého. Objevte to společně a uvidíte, že se nejen něco naučíte, ale hlavně se budete cítit v pohodě, s dobrou náladou. Trávit čas venku v přírodě je velmi důležité a sebelepší technologie nám to nemohou nahradit.