Slavíme Den stromů

Slavíme Den stromů

Oslavte s námi Den stromů! Připomeňte si, jaký význam v našem životě tito velikáni hrají. Není náhoda, že jedním z nejoblíbenějších symbolů po celé trvání lidstva je také Strom života. Co třeba pořídit si krásný šperk s jeho motivem?

Stromy hrají v lidském životě obrovskou roli. Nejen, že produkují významný podíl kyslíku a spoustu plodů, dodávají lidstvu dřevo na otep, výstavbu domů i výrobu knih. Pro člověka mají i duchovní rozměr. Už od pradávna lidé stromy uctívali, přisuzovali jim moudrost, cenili si jejich stáří a hledali v šumící koruně odpovědi na své otázky.  Někteří z těchto velikánů oslavili již celá staletí. Jen si představte, kolik toho museli za svůj dlouhý život vidět a zažít – hraběnky v honosných šatech, nástup parního stroje, první i druhou světovou válku, komunismus i radost nad znovu nabytou svobodou.

U nás se Den stromů slaví už od roku 1906 a při jeho příležitosti si můžeme připomenout právě to všechno, co nám stromy dávají. 20. října už je podzim v plném proudu a právě tehdy nás umí vzrostlé stromy ohromit nejvíc. Při pohledu na podzimní krajinu plnou překrásných barev nejednomu z nás poskočí srdce. Patříte taky k milovníkům staletých dubů, buků či javorů? Pak se možná rádi ozdobíte šperky s tématem krásných stromů.

Největší ze všech – Strom života

Bájný vikingský Yggdrasil, jasan, který prorůstal až do světa mrtvých a jehož koruna držela nebeskou klenbu nad pozemským světem, se objevoval už i u dřívějších náboženství. Dnes se na strom života díváme také z hlediska duchovního. Se svými květy a opadajícími listy pro nás symbolizuje koloběh života, a vlastně jakousi nesmrtelnost. Upozorňuje nás, že nic netrvá věčně, ale že ze starého vždy vznikne nové. Když si pořídíte šperk s jeho motivem, získáte amulet pro štěstí, který vás nejen ozdobí, ale přinese vám i rovnováhu do života, sílu překonat všechny překážky, vitalitu a plodnost.

Udělejte si radost a pořiďte strom života sobě nebo svým blízkým. Krásné přívěsky a náramky má ve své kolekci Pandora.

 

Tip na závěr: Určitě jste slyšeli, že stromů v posledních letech výrazně ubývá, ať už kvůli přehnané těžbě, požárům nebo škůdcům. Pokud chcete přírodě trochu pomoct a zároveň mít dobrý pocit ze sebe, přidejte se k akci Den za obnovu lesa, pořádanou Lesy ČR. Spadá na 19. října a soustředí se hlavně na obnovu lesů zničených kůrovcem. Více informací se dozíte zde: https://www.sazimelesynovegenerace.cz/