Tipy na zdravé svačinky do každé kabelky

Tipy na zdravé svačinky do každé kabelky

Jestliže pravidelně odcházíte z domu za svítání a přicházíte za soumraku, měla byste si zvyknout nosit ve své kabelce 1–2 svačinky, které vás zachrání v případě náhlého záchvatu hladu… Ten vás totiž při celodenní fyzické nebo i psychické aktivitě přepadne stoprocentně. A není nic horšího, než ho ukojit v nejbližší cukrárně nebo fastfoodu. Jenže co si s sebou vzít, aby vás to zasytilo i chuťově uspokojilo?

Dopolední a odpolední svačina představuje nepostradatelnou součást správného jídelníčku. Jestliže své tělo pravidelně krmíte – po menších porcích a ideálně 5x za den – nemá potřebu ukládat si tukové zásoby, aby se pojistilo, že bude mít z čeho fungovat, kdybyste mu náhodou najíst nedala.

V čem ještě je svačení výhodné?

 • Vyrovná se vám při něm hladina krevního cukru, což zajistí příval nové energie.
 • Samotné žvýkání vás trošku „probudí“ a budete odvádět mnohem lepší práci.
 • Zrychlí se vám metabolismus, a máte-li potřebu zhubnout, půjde vám to mnohem rychleji a zdravěji.
 • Jakmile se dopoledne nasvačíte, k obědu vám bude stačit menší porce, a výrazně se snižuje riziko, že se přejíte. Což má opět příznivý vliv na shazování nadbytečných kil…

Říkáte si, že vy svačinu nepotřebujete, protože do oběda v klidu vydržíte? Chyba! Vy nemáte „držet“ a potom do sebe hladová nasoukat oběd během 20 minut. V takových chvílích si vaše tělo uloží spoustu tuků, aby tak mělo dostatek energie na přečkání další hladovky. A jakmile se v tomto mezidobí dostatečně nehýbete, všechny je nespálí a vy tak tloustnete…

Své tělo si musíte nejdříve vycvičit

Možná už odnepaměti nesvačíte a myslíte si, že zrovna vaše tělo to tak má rádo. Ale omyl, ono si jen zvyklo… Uvidíte, že když budete důsledná, za krátkou dobu si zvykne znovu – svačit, a bude vás samo upozorňovat, kdy je čas se najíst. Bez toho, že byste si musela pořád hlídat hodinky.

Jenže co svačit, když jste většinu času někde v poklusu, nebo jste v přímém kontaktu se zákazníky, a máte na „doplnění zásob“ opravdu jen pár minut? Možností je spousta. A nejenom, že jsou zdravé, ale i chutné!

 • NAKRÁJENÉ OVOCE DO KRABIČKY

Když vás u svačení někdo vyruší, můžete kousek v ruce jednoduše odložit a později pokračovat (což se např. s celým jablkem provádí hůře), a vyřešíte tak i častý problém mimo kancelář – „co s ohryzkem“.

 • PROTEINOVÁ, RAW NEBO OVESNÁ TYČINKA

U ní si jen pohlídejte, aby neobsahovala zbytečně moc umělých i neumělých sladidel. Místo toho se zaměřte na ty, které mají vyšší podíl bílkovin a vlákniny.

 • PROTEINOVÝ NÁPOJ

Bohatý na bílkoviny (tolik najednou jich získáte z málokterého jídla), a díky jeho tekuté formě se také mnohem rychleji vstřebají. Zároveň jím uhasíte žízeň a případně uspokojíte svou chuť na sladké. A jelikož se dnes už vyrábí i menší šejkry (do 300 ml), vejde se vám do každé standardně velké kabelky.

 • ZAKYSANÉ MLÉČNÉ VÝROBKY

Ideálně neslazené a do 3 % tuku. Skrývají obrovské bohatství: probiotika (udržující střevní mikroflóru v rovnováze), vápník i bílkoviny. A zasytí vás i na několik hodin.

 • OŘÍŠKY

Obsahují spoustu zdravých tuků, bílkovin, minerálů i vitamínů. Dodávají energii a přispívají k dobré náladě. Ale pozor, mají poměrně vysokou kalorickou hodnotu, takže u nich rozhodně neplatí „čím víc, tím líp“. Jestli nechcete přibírat, ideálně jich konzumujte maximálně hrst denně (cca 30 g).

 • SUŠENÉ OVOCE

Nejlepší je domácí. Nejenom proto, že není sířené, ale také máte jistotu, že není nijak doslazované. Obsahuje spoustu vitamínů i minerálů.

 • KNÄCKEBROT S KVALITNÍ ŠUNKOU/SÝREM A ZELENINOU

Knäckebroty jsou velmi trvanlivé (což se při celodenních pochůzkách hodí) a hlavně obsahují hodně vlákniny a mají nízký glykemický index. V kombinaci se šunkou, sýrem a pár kousky zeleniny vás skvěle zasytí na několik hodin.

 • SUŠENÉ MASO (JERKY)

Obsahuje velké množství kvalitních živočišných bílkovin a jen minimum sacharidů a tuků. Dnes už ho objevíte v každém větším supermarketu a v mnohých variacích – hovězí, zvěřinové, krůtí nebo třeba rybí.

A na co hlavně nezapomínejte?

Nosit s sebou v kabelce vždy alespoň malou lahvičku s čistou vodou. Pravidelná strava je sice pro správné fungování těla důležitá, ale dostatek tekutin ještě mnohem víc.

Právě probíhá mega výprodej! Více zde

Právě probíhá mega výprodej! Více zde

VYHLEDAVAM...
VYHLEDAVAM...
up