Tipy na zdravé svačinky do každé kabelky

 • MAGAZÍN
 • Tipy na zdravé svačinky do každé kabelky

Tipy na zdravé svačinky do každé kabelky

Jestliže pravidelně odcházíte z domu za svítání a přicházíte za soumraku, měla byste si zvyknout nosit ve své kabelce 1–2 svačinky, které vás zachrání v případě náhlého záchvatu hladu… Ten vás totiž při celodenní fyzické nebo i psychické aktivitě přepadne stoprocentně. A není nic horšího, než ho ukojit v nejbližší cukrárně nebo fastfoodu. Jenže co si s sebou vzít, aby vás to zasytilo i chuťově uspokojilo?

Dopolední a odpolední svačina představuje nepostradatelnou součást správného jídelníčku. Jestliže své tělo pravidelně krmíte – po menších porcích a ideálně 5x za den – nemá potřebu ukládat si tukové zásoby, aby se pojistilo, že bude mít z čeho fungovat, kdybyste mu náhodou najíst nedala.

V čem ještě je svačení výhodné?

 • Vyrovná se vám při něm hladina krevního cukru, což zajistí příval nové energie.
 • Samotné žvýkání vás trošku „probudí“ a budete odvádět mnohem lepší práci.
 • Zrychlí se vám metabolismus, a máte-li potřebu zhubnout, půjde vám to mnohem rychleji a zdravěji.
 • Jakmile se dopoledne nasvačíte, k obědu vám bude stačit menší porce, a výrazně se snižuje riziko, že se přejíte. Což má opět příznivý vliv na shazování nadbytečných kil…

Říkáte si, že vy svačinu nepotřebujete, protože do oběda v klidu vydržíte? Chyba! Vy nemáte „držet“ a potom do sebe hladová nasoukat oběd během 20 minut. V takových chvílích si vaše tělo uloží spoustu tuků, aby tak mělo dostatek energie na přečkání další hladovky. A jakmile se v tomto mezidobí dostatečně nehýbete, všechny je nespálí a vy tak tloustnete…

Své tělo si musíte nejdříve vycvičit

Možná už odnepaměti nesvačíte a myslíte si, že zrovna vaše tělo to tak má rádo. Ale omyl, ono si jen zvyklo… Uvidíte, že když budete důsledná, za krátkou dobu si zvykne znovu – svačit, a bude vás samo upozorňovat, kdy je čas se najíst. Bez toho, že byste si musela pořád hlídat hodinky.

Jenže co svačit, když jste většinu času někde v poklusu, nebo jste v přímém kontaktu se zákazníky, a máte na „doplnění zásob“ opravdu jen pár minut? Možností je spousta. A nejenom, že jsou zdravé, ale i chutné!

 • NAKRÁJENÉ OVOCE DO KRABIČKY

Když vás u svačení někdo vyruší, můžete kousek v ruce jednoduše odložit a později pokračovat (což se např. s celým jablkem provádí hůře), a vyřešíte tak i častý problém mimo kancelář – „co s ohryzkem“.

 • PROTEINOVÁ, RAW NEBO OVESNÁ TYČINKA

U ní si jen pohlídejte, aby neobsahovala zbytečně moc umělých i neumělých sladidel. Místo toho se zaměřte na ty, které mají vyšší podíl bílkovin a vlákniny.

 • PROTEINOVÝ NÁPOJ

Bohatý na bílkoviny (tolik najednou jich získáte z málokterého jídla), a díky jeho tekuté formě se také mnohem rychleji vstřebají. Zároveň jím uhasíte žízeň a případně uspokojíte svou chuť na sladké. A jelikož se dnes už vyrábí i menší šejkry (do 300 ml), vejde se vám do každé standardně velké kabelky.

 • ZAKYSANÉ MLÉČNÉ VÝROBKY

Ideálně neslazené a do 3 % tuku. Skrývají obrovské bohatství: probiotika (udržující střevní mikroflóru v rovnováze), vápník i bílkoviny. A zasytí vás i na několik hodin.

 • OŘÍŠKY

Obsahují spoustu zdravých tuků, bílkovin, minerálů i vitamínů. Dodávají energii a přispívají k dobré náladě. Ale pozor, mají poměrně vysokou kalorickou hodnotu, takže u nich rozhodně neplatí „čím víc, tím líp“. Jestli nechcete přibírat, ideálně jich konzumujte maximálně hrst denně (cca 30 g).

 • SUŠENÉ OVOCE

Nejlepší je domácí. Nejenom proto, že není sířené, ale také máte jistotu, že není nijak doslazované. Obsahuje spoustu vitamínů i minerálů.

 • KNÄCKEBROT S KVALITNÍ ŠUNKOU/SÝREM A ZELENINOU

Knäckebroty jsou velmi trvanlivé (což se při celodenních pochůzkách hodí) a hlavně obsahují hodně vlákniny a mají nízký glykemický index. V kombinaci se šunkou, sýrem a pár kousky zeleniny vás skvěle zasytí na několik hodin.

 • SUŠENÉ MASO (JERKY)

Obsahuje velké množství kvalitních živočišných bílkovin a jen minimum sacharidů a tuků. Dnes už ho objevíte v každém větším supermarketu a v mnohých variacích – hovězí, zvěřinové, krůtí nebo třeba rybí.

A na co hlavně nezapomínejte?

Nosit s sebou v kabelce vždy alespoň malou lahvičku s čistou vodou. Pravidelná strava je sice pro správné fungování těla důležitá, ale dostatek tekutin ještě mnohem víc.