Vodotěsnost hodinek

Označení vodotěsnosti hodinek bývá často mylně pochopeno, díky čemuž dochází k jejich zbytečnému poškození. Vodotěsnost hodinek značíme v metrech, atmosférách (ATM) nebo barech (BAR). Tyto jednotky udávají tlak vodního sloupce, který na hodinky působí.

Tedy, jak je vyznačeno v naší tabulce vodotěsnosti, 30M odpovídá tlaku 3 atmosfér. Takto vodotěsné hodinky jsou odolné vůči zvýšené vlhkosti a snesou letmý styk s vodou (např. letní deštík), ke koupání se ale určitě nehodí. Pokud máte v plánu vzít si hodinky do vany nebo do bazénu, hledejte raději označení 10 ATM/10 BAR.

V případě potápění se vám budou hodit hodinky s vodotěsností 20 ATM/20 BAR nebo 30 ATM/ 30 BAR.

Záleží i na tom, jestli si hodinky berete do sladké nebo do slané vody – je třeba, abyste své náramkové hodinky po kontaktu s mořskou (i silně chlorovanou) vodou, pečlivě opláchli. Také je nutno mít na paměti, že udaná hodnota vodotěsnosti hodinek, je testována v laboratorních (tzn. Ideálních) podmínkách.


Upozornění:

  • Korunka musí být vždy nastavena v zavřené poloze (normální poloha). Mají-li hodinky šroubovací korunku, západku zcela utáhněte.
  • Pro zajištění odolnosti proti vodě se doporučuje nevystavovat hodinky horké vodě.
  • Jsou-li hodinky pod vodou či vlhké, nemanipulujte s korunkou ani s tlačítky!
  • Voda negativně ovlivňuje životnost kožených řemínků.