Vinobraní je za dveřmi – kam letos vyrazit (nejen) za dobrým vínem?

  • MAGAZÍN
  • Vinobraní je za dveřmi – kam letos vyrazit (nejen) za dobrým vínem?

Vinobraní je za dveřmi – kam letos vyrazit (nejen) za dobrým vínem?

Když končí léto a sluníčko přestává mít tolik síly, občas nás postihne melancholie. Říkáme si, jak je možné, že to krásné období plné koupání a výletů už je zase pryč. Ale nevěšte hlavu. Naštěstí jsme si to, my lidé, už tak pěkně zařídili, že s každým ročním obdobím přicházejí nejrůznější slavnosti, festivaly a svátky, které špatnou náladu po chvíli zaženou. A která z těch pozdně letních slavností je v Česku nejoblíbenější? Milovníci kvalitního pití už tuší... Babí léto je přeci již celá staletí spojeno se sklizní vinných hroznů a následných oslav v podobě vinobraní. Tož si nalejte dobrého vínka, pojďte si přečíst něco o tomto svátku a mrkněte na tipy, kam za dobrým vínem zajet.

Zas konec léta, zas je blízko k vínu… zpívá v lidové písničce Sonet o lásce a modrém Portugalu Jiří Pavlica. A je to tak. Jakmile sluníčko začne slábnout, vinařům začínají žně. Plody celoroční práce se konečně mohou sklízet a zručné ruce vinařských mistrů je postupně promění v lahodné víno. Nastává čas vinobraní. Naše Česká zem má to štěstí, že leží v úrodném pásmu a tak se všichni můžeme každý podzim těšit z čerstvé várky vína nejrůznějších odrůd. Tradiční vinařské oblasti se nacházejí hlavně na jihu naší republiky. Regiony jako Slovácko, Jižní Morava včele s Mikulovem a Znojmem, ale i severní Čechy jsou protkané stovkami a stovkami vinařských sklípků. Pokud nevíte, co s podzimním víkendem, vyrazte do některé ze zmiňovaných oblastí a nebudete mít o zábavu nouzi.

Kousíček z vinařské historie

Ačkoliv má pěstování vína u nás dlouholetou tradici, o kterou se mimo jiné zasloužil hlavně Karel IV., který nařídil budování vinic a zakázal dovoz vín z ciziny, oslavy vinobraní se v naší republice rozšířily až po druhé světové válce. Tehdy se jich však účastnili jen obyvatelé z vyšších vrstev. V 70. letech oslavy přerušili komunisté a trvalo dalších dvacet let, než došlo k jejím znovuobnovením. S příchodem svobodného režimu znovu náměstí zaplnili stánkaři a vinné sklípky od těch dob na podzim praskají ve švech.

Slavnosti vína jsou sice hlavně o tomto lahodném nápoji, avšak tím zábava rozhodně nekončí. Ochutnat při nich můžete také burčák, spoustu tradičních pochutin jako jsou valašské frgály, čerstvé zabijačkové speciality, ovocné knedlíky či bramborové placky. Nechybí ani kulturní program v podobě cimbálové muziky, tanců a lidových jarmarků.

5 tipů, kam za dobrým vínem a zábavou

Znojemské historické vinobraní

13.-15. září se koná Znojemské historické vinobraní, které patří mezi nejoblíbenější akce v regionu. Bohatý program doslova zaplní celé město. Na všech náměstích, v parcích i u hradu se můžete bavit nejen ochutnáváním vína, ale také sledovat rytířské turnaje, kejklířskou show, přehlídku sokolníků nebo můžete zažít atmosféru středověké chudinské čtvrti. Nechybí ani nabitý hudební program včele s kapelou Olympic, Fleret, Mandrage a spoustou cimbálové muziky. Nezmeškejte tradiční pochod krále Jana Lucemburského s průvodem. Děti si mohou ve Znojmě užít také spoustu zábavy v podobě workshopů, divadla či dobrodružných her.

Více informací zde: https://www.znojemskevinobrani.cz/program/hlavni-program/sobota/

Pálavské vinobraní v Mikulově

Pár desítek kilometrů na východ od Znojma můžete navštívit krásné jihomoravské město Mikulov, kde se 6.-8. září koná Pálavské vinobraní. Degustujte vybraná vína, zatancujte si na cimbálovku, zhlédněte divadelní představení v prostorách krásného venkovního amfiteátru a nasajte atmosféru tohoto krásného města. Podobně jako Znojemské vinobraní vás čeká spousta skvělé muziky v podání Davida Kollera, Hradišťanu či Tata Bojs.

Podrobný program zde: https://www.palavske-vinobrani.cz/program

Burčákový pochod v Mutěnicích 

Tradiční pochod mezi vinohrady z Mutěnic přes Šidleny, Dubňany až do Milotic letos připadá na 12. října. Půjde o již 43. Ročník, a vzhledem k vysoké oblibě jistě ne poslední. Vychutnat si zde můžete nejen lahodný burčák, ale hlavně krásnou jihomoravskou krajinu. Po celé trase je připravené bohaté občerstvení, takže žízní ani hladem rozhodně trpět nebudete. Délku trasy si můžete zvolit – od 7 km až po 14 km.

Pokud dáváte přednost raději klidnějším akcím, vhodným i pro děti, vyzkoušejte Pochod slováckými vinohrady, který se koná 5. října. Vychází se z Hodonína a na výběr máte 4 různé trasy v délce od 6 až do 23 km. Vzhledem k tomu, že pochod není tak populární jako ten Mutěnický, potkáte zde méně lidí.

Podrobnější informace zde: https://www.vinarskecentrum.cz/vinarske-akce/11055-burcakove-sidleny-burcakovy-pochod

Slovácké slavnosti vína v Uherském hradišti

Ani region Slovácka nezůstává pozadu a nabízí kvalitní program pro milovníky vína, jídla a dobré zábavy. Víkendové slovácké slavnosti v krásném, historickém Uherském hradišti se letos konají  7.-8. září. Slavnosti mají tradičnější program, než předchozí jmenované, dozvíte se mnohem více o slováckých tradicích, můžete si zazpívat u cimbálu, prohlédnout si skanzen, projít si město s průvodcem, ochutnat tradiční slovácké pokrmy a večer zatančit na lidové veselce. V hlavním hudebním programu zahrají Petr Bende a Hradišťan. Bohatý program je připravený i pro děti.

Bližší info zde: http://slavnostivinauh.cz/

Litoměřické vinobraní

Pokud se vám nechce až na Moravu, zavítejte do Litoměřic. I severní Čechy mají bohatou vinařskou historii a výborná vína. Letos se slaví 20.-21. září. Těšit se můžete na nejen spoustu dobrého jídla a pití, ale také na cirkusové představení se školou žonglování, sokolníky i příjezd krále Karla s družinou a spoustu středověkých řemesel. Hudební program zajistí například Ewa Farna, Pokáč či Michal Hrůza.

Více informací zde: https://www.mkz-ltm.cz/exterieroveakce/vinobrani-2019-program/

Tip na závěr: Nezapomeňte se upravit a užijte si sváteční víkend v plné kráse

Dobrý pocit ze skvěle stráveného víkendu nezáleží jen na jeho programu. Hlavní je, abyste si ho dobře užili a cítili se příjemně. Proto se nebojte trošku se vyšňořit a vystoupit z každodenní šedi. Hezky se oblékněte, upravte si vlasy, navlékněte kvalitní hodinky a navoňte se příjemným parfémem. Uvidíte, že si víkendové slavnosti vína užijete o to víc.