Jak si užít Vánoce bez stresu

Jak si užít Vánoce bez stresu

Vánoční svátky jsou dnes často synonymem stresu, náročných nákupů, přecpaných obchodů, chystání a velkého úklidu. Chcete, aby ty letošní byly zase pohodové a klidné, takové, jaké by být měly? Nepodporujte konzum a mrkněte, jak se vyvarovat předvánočnímu stresu.

Vánoční svátky jsou za rohem. Asi jste si taky předsevzali, že je letos zvládnete v klidu a pohodě. Možná se vám to ale tak docela nedaří a záškodníci v podobě televizních reklam, přezdobených vánočních stromů v každé výloze a obrovského množství lidí, tlačících se v obchodech, vám neustále vystřelují tlak do nebeských výšin. Tak takhle ne! Nenechejte si krásné svátky znechutit konzumem a otravnými prodejci. Máme pro vás pár rad, které vám pomůžou užít si Vánoce tak, jak byste si doopravdy přáli. 

Nesmíte se hroutit, když něco nestihnete 

První rada nad zlato. Uvědomte si, že nikdo nebude řešit nevytřené poličky v kuchyni, nedostatečně naškrobené záclony nebo „jen“ 5 druhů cukroví. Vánoce nejsou závod. Adventní čas má být o pohodě a klidu, a pokud vám k tomu dopomůže dokonale vycíděný byt, prosím. Jestli ale budete uklízet, zdobit a péct jen proto, že si myslíte, že se to od vás očekává, tak se pěkně zastavte a zamyslete se nad sebou. Opravdu chcete takto trávit svoje volné dny? 

Předvánoční cídění může být zábava

Nebudeme si nalhávat, že předvánoční úklid není důležitý. Nikdo nechce trávit Vánoce v binci a špíně. Sváteční šúrování ale můžete pojmout úplně jiným způsobem, než se sedřít do krve. Co pro to můžete udělat? Pokud máte děti a manžela, máte dvě možnosti – vyslat je na celodenní výlet nebo k babičce, aby se vám pod nohama nikdo nepletl. Anebo je do úklidu aktivně zapojit. Přece nemusí veškerá práce ležet na vás. Určete si priority a uklízejte pouze to nutné – opravdu není potřeba vytírat prach z šálků, které rok leží nepoužité v kredenci. K úklidu si pusťte koledy a nezapomeňte se pak řádně odměnit za dobře provedenou práci! Vyrazte na večeři, objednejte si pizzu nebo běžte odpočinout do kina. Úklid se tak může stát docela příjemnou zábavou, kdy si vyčistíte nejen byt, ale také hlavu. 

Zeptejte se, co kdo chce a zkuste to sehnat na internetu

Shánění dárků může být zábava, když máte nápad. Horší situace nastává tehdy, kdy bezradně bloudíte obchody a zkrátka nevíte, co pořídit. Určitě je hezké, když vašim blízkým nadělíte překvapení, které se perfektně trefí do jejich vkusu, a k tomu ho ještě budou pravidelně používat. Ale přiznejme si, vybrat takový dárek dá pěknou fušku. A proto, pokud nevíte, nebojte se prostě druhých zeptat, a dostatečně dopředu.  Když to zvládnete včas, můžete pak většinu dárků objednat na internetu, čímž se vyhnete otravným frontám a tlačenicím v obchodech.  

Pokud hledáte třeba kvalitní značkové hodinky, parfémy nebo šperky, mrkněte na náš e-shop

Tip: Zapisujte si! V průběhu roku vaši blízcí sem tam z pusy vypustí, že by si něco přáli. Nebo se jim zalíbí hrníček na trhu, tričko ve výloze. Naučte se dobře poslouchat, přání si zapište anebo rovnou tajně danou věc kupte. Většina lidí vám vlastně svá přání dobrovolně sdělí. A v prosinci pak máte vystaráno. 

Udělejte si čas na své blízké

To je přece ta pravá podstata Vánoc. Být s těmi, které máte rádi. V dnešní době plné konzumu, kdy řešíme, jestli máme dostatek drahých dárků a pořádně narvané lednice zásobami tak trochu zapomínáme, o čem vlastně svátky jsou. Zkuste vyskočit z kolotoče stresu, který je všude kolem. Běžte s kamarádkou na punč a jen tak se procházejte po náměstí, udělejte si volné odpoledne a pusťte si pohádky, nechejte telefon v tašce a zdobte doma společně perníčky, zajděte si bruslit na kluziště. Zkrátka nenechte se strhnout předvánočním stresem, nebojte se, ono to půjde. A uvidíte, že to ocení celá vaše rodina. 

Nenuťte se do návštěv všech příbuzných

Co si budeme povídat, návštěvy všech pratetiček, prastrýců, sestřenic z druhého kolene a vlastníků prostě nikdo nezvládá. Všude vás cpou cukrovím, alkoholem, domácími chlebíčky a na konci dne už nevíte, čí vlastně jste. Vánoční návštěvy jsou pro mnohé opravdu stresující zážitek. Co takhle to letos zkusit jinak? Navštivte jen nejbližší, nebo třeba rodiče či babičky pozvěte na Štědrý den k vám. A návštěvy vzdálenějších příbuzných si naplánujte na jiný den v roce. Oni to pochopí, až budete v létě sedět na pergole a v klidu si budete užívat přítomnosti toho druhého. Budete mít na sebe mnohem víc času, zvládnete si popovídat víc do hloubky a návštěva ztratí punc nepříjemné povinnosti. Zkuste to! 

Udělejte si svátky podle sebe 

Je těžké jít proti proudu. A co se týká Vánoc, je to ještě těžší, protože na nás společnost i rodina klade vysoké očekávání. Že budeme dodržovat tradice, že budeme jezdit po návštěvách, že budeme péct hromady cukroví, že budeme mít vycíděný dům, že budeme mít perfektně navařeno a že k tomu všemu ještě budeme mít nejlepší náladu a neustále úsměv na tváři. To je docela obtížný úkol, že? 

Každý z nás má ale právo udělat si Vánoce takové, jaké si přeje. A když je chcete slavit jinak, kdo vám brání? Stačí se domluvit s partnerem a udělat kompromis. Pokud máte děti, bude to těžší, ale i ony ocení mnohem víc, že volný čas raději strávíte s nimi, než abyste pekla desátý druh cukroví. Klidně vyrazte na celodenní procházku či sáňkování, nebo se sbalte a odjeďte na chatu do lesa. Nenechte si vnutit, že musíte dělat všechno tak, jak je tomu zvykem jinde.

Nebuďte doma, pokud nechcete

Toužíte zkrátka vánočnímu stresu úplně utéct? Dnes už není tak neobvyklé, pokud vyrazíte přes svátky do ciziny. Prosincové volno nemusíte nutně strávit pojídáním nezdravých pochutin a zíráním na televizi. Klidně se seberte a leťte třeba do Egypta nebo Tuniska, kde je vždy příjemné teplo. Anebo odjeďte lyžovat do Alp a užijte si hromady sněhu a kvalitní, dlouhé sjezdovky. Záleží jen na vás, jak s volnými dny naložíte. V lednu pak budete plní energie a dobré nálady. 

Pokud si máte z dnešního článku odnést jedinou věc, tak tu, že Vánoce budou vždy takové, jaké si je uděláte. Jestli budou hektické, plné stresu a honbou za dokonalostí, nebo naopak příjemné, klidné a ve společnosti těch, které máte nejradši, nakonec záleží jen na vás.