Udělejte si z Valentýna nejkrásnější den v roce

  • MAGAZÍN
  • Udělejte si z Valentýna nejkrásnější den v roce

Udělejte si z Valentýna nejkrásnější den v roce

Únor se pomalu blíží a s ním přichází i jeden lehce kontroverzní svátek. Jedni ho nenávidí, druzí ho milují. Stát někde uprostřed zkrátka nejde. Ano, řeč je o svatém Valentýnovi, který letos připadá na neděli 14. února. Patří mezi hlavní svátek lásky a zamilovaných, při kterém si partneři připravují nejrůznější překvapení, těší se navzájem kyticemi, sladkostmi či jinými romantickými dárky a rituály.

Kněz, který oddával proti vůli císaře

V prvé řadě je třeba vyvrátit argument, že Valentýn patří mezi svátky americké, a proto v našich končinách nemá co dělat. Dle legendy se kořeny tohoto svátku nacházejí ve starověkém Římě, který s Novým světem nemá nic společného. Pravdou však je, že se dnes slaví hlavně v zemích anglosaských a amerických, odkud se zvyky postupně šíří i do našich luhů a hájů.

Ke vzniku svátku svatého Valentýna se vážou dvě legendy. První hovoří o tom, že svátek samotný se odvozuje od slavení starořímského Lupercalia. Tehdy se využívali tzv. “urny lásky” do kterých se večer před svátkem vložila na papírcích napsaná dívčí jména. Chlapci dalšího dne vytáhli po lístečku a ta dívka, jejíž jméno si vylosovali se poté měla stát jejich milou.

Známější je však příběh, který vypráví o knězi Valentýnovi. Ten i přes zákaz římského císaře potají oddával mladé páry, za což byl právě 14. února popraven. Římský vládce Claudius II. totiž svým vojákům odpíral sňatky i zásnuby. Měl obavu, že by potom odmítli jít do boje a raději by chtěli zůstat doma se svou rodinou. A tak zřejmě právě mučednická smrt svatořečeného Valentýna stojí za nejznámějším zamilovaným svátkem.

Nutno však podotknout, že historikové přesně neví, jestli sv. Valentýn vůbec reálně existoval. Neví se ani, kdy se narodil a kdy zemřel. Oba příběhy jsou tak pouhými legendami. Jisté je pouze to, že nejvíc se začal sv. Valentýn slavit v 17. století v Anglii, odkud se rozšířil do světa.

Jak oslavit svatého Valentýna?

Ať už je historie jakákoliv, stále častěji se setkáváme se zamilovaným svátkem i u nás. Kritikům můžeme dát zapravdu, že se skutečně jedná i o svátek konzumu a nejeden obchodník si v půlce února mne ruce. Těžší úlohu v tomto svátku mají muži, od kterých se očekává, že své drahé ženě či přítelkyni přichystají nějaké překvapení nebo je minimálně potěší květinou či čokoládou. Ženy samozřejmě svým miláčkům také rády projevují pozornost, nicméně jakožto zástupkyně něžnějšího pohlaví jim nedělá takový problém své city dát na odiv. Jejich fantazie a kreativita navíc často nezná mezí, a tak bývají dárky promyšlené a osobní.

Pánové, pokud letos chcete své drahé partnerce udělat radost, máme pro vás pár tipů, jak svatého Valentýna oslavit! Jakými dárky k Valentýnu svou milou potěšit?

Květina

Sice není tento tip bůhvíjak originální, vsaďte se však, že se nemine účinkem. Květina zkrátka udělá radost každé ženě. A pokud znáte její oblíbené, buďte si jisti, že to zaregistruje. Jestli si nevíte rady, nemějte obavy zeptat se obsluhy. V květinářstvích jsou na Valentýna dobře připraveni a rádi vám pomohou vhodnou květinu vybrat.

Tip: Pokud chcete jít s dobou a je vám proti srsti kupovat květiny, které ve váze po týdnu můžete vyhodit, kupte své ženě květinu v květináči. V současné době narůstá trend pěstování pokojových květin hlavně u generace mileniálů. S krásnou monsterou, dracenou nebo palmou vás vaše milá umačká láskou už na prahu.

Něco dobrého na zub

Jestli vás na kytky moc neužije - některým mužům je navíc hloupé chodit po městě s kytkou, můžete svou přítelkyni překvapit nějakou dobrotou. Nemusí to být nutně klasická čokoláda nebo bonboniéra. Zkuste klidně vsadit na něco, co má skutečně ráda. Ať už to bude směs oříšků, balení dobrých sýrů nebo klidně kus parmské šunky. Fantazii se meze nekladou, a čím osobnější dobrota, tím lépe pro vás.

Romantická večeře/piknik

Mezi klasiku se samozřejmě počítá i romantická večeře. Ta se však s největší pravděpodobností bude letos muset přesunout z restaurací domů. Pokud se vám nechce vařit - což však ženy velmi ocení, můžete jídlo objednat z oblíbené restaurace. Doma však můžete připravit speciální stolování a klidně taky svíčky. Však to projednou vydržíte.

Jestli jsou vám romantické večeře opravdu proti srsti, tak svou milou vemte na piknik. I když bude zima, stačí pár dek, pořádně se obléknout a můžete vyrazit. Ideální bude, pokud znáte v okolí nějaké pěkné zastřešené posezení. Jestli ale nebude pršet, klidně zvolte lavičku nebo pěkné místo v parku, u jezera či v lese. Nezapomeňte s sebou vzít něco na zahřátí - kávu, čaj, ti odvážnější pak mohou zvolit nějaký alkohol (avšak je třeba sledovat opatření vlády, neradi bychom vás nabádali k porušování anti epidemických nařízení).

Šperk či parfém

Další možností, jak ženě vykouzlit úsměv na rtech je darování něčeho trvalejšího. Oblíbeným dárkem k Valentýnu bývají parfémy či šperky. Vybírejte však opatrně. U parfému je ideální udělat nejprve menší průzkum a zjistit, jaké vůně vaše milá preferuje. Se šperky také neradíme příliš experimentovat. Svou vyvolenou jistě dobře znáte, proto víte, jestli se jí líbí třpytivé a zdobené kousky, nebo spíš preferuje jednodušší a minimalistické klenoty. Většinou nešlápnete vedle s Pandorou. Jestli však vaše dívka či žena patří mezi sportovnější či přírodní typy, raději se porozhlédněte po něčem jiném.

Buďte originální

Pokud vám předchozí tipy přijdou předvídatelné a nudné, máme pro vás tři originálnější v záloze.

Výlet podle její preference

Patří vaše žena k akčnějším tvorům s hromadou zájmů? A vy možná některé z nich příliš nechápete? Pak to máte jednoduché. Překonejte se a vezměte ji na výlet podle jejího gusta. Ať už miluje zdolávání horských vrcholů, pozorování vodního ptactva nebo hledání pokladů v zoraném poli s detektorem kovů, vyražte s ní na výlet a věnujte jí svou pozornosti. To je ten největší důkaz lásky, který ji můžete dát.

Fotoalbum či zamilovaná sklenice s lístky

Romantičtěji založení muži mohou zkusit partnerku potěšit originálním fotoalbem se společnými fotkami, které bude vždy připomínat krásné chvíle. Pokud si troufáte, můžete vytvořit tzv. zamilovanou sklenici. Do umyté zavařovací sklenice nebo krabičky vložíte lístečky, na které napíšete hezké vzkazy. Může se jednat o vyznání lásky, připomenutí vtipných momentů ve vašem vztahu nebo věci, které na své partnerce máte rádi. Ona si pak během následujícího roku může jednotlivé vzkazy vytahovat a pročítat. Jedná se o originálnější a promyšlenější formu přání k valentýnu, která něžné pohlaví určitě potěší.

Potištěné tričko, hrnek či potah na polštář

Doba přeje originálním potiskům a navrhnout si dnes svůj vlastní není nic komplikovaného. Zkuste vymyslet něco trefného, co vaši drahou polovičku charakterizuje. Pokaždé, když si tričko oblékne nebo bude popíjet kávu z darovaného hrnečku, vzpomene si na vás.

Když nikdo z vás slavit nechce

I mezi ženami se najdou takové, kterým sv. Valentýn není po chuti. Většina argumentů na toto téma skončí tím, že lásku si přece máme vyjadřovat každý den, tak proč by měl být Valentýn něčím speciálním? A řekněme si upřímně, něco na tom je. Proto, pokud máte takového partnera doma i vy, nesnažte se ho tlačit do zamilovaných výlevů a patetických gest. Dbejte však na to, abyste si na sebe a svůj vztah skutečně našli čas i v každodenním shonu. Pánové, doneste někdy kytku, i když vám přijde zbytečná. Dámy, nechte ho někdy bez řečí koukat na fotbal nebo mu prostě uvařte jídlo, které má rád, ačkoliv vám zrovna nevoní. A všechno bude tak, jak má být :-)