Suchá pokožka či akné? TOP 8 vitamínů pro krásnou pleť

  • MAGAZÍN
  • Suchá pokožka či akné? TOP 8 vitamínů pro krásnou pleť

Suchá pokožka či akné? TOP 8 vitamínů pro krásnou pleť

Ačkoliv používáte všechny správné čisticí prostředky, toninka, séra a krémy, vaše pleť pořád nevypadá tak krásně, jak byste si představovali? Možná vám chybí některé vitamíny a minerály, které mají na její vzhled zásadní vliv. Když bude pokožka dostatečně vyživená, bude vypadat o to krásněji a zářivěji. Pokud tedy chcete získat opravdu krásnou pleť, dnes vám přinášíme seznam několika klíčových vitamínů, které byste měli přidat do svého kosmetického režimu.

Vitamíny jsou stopové prvky, které naše tělo potřebuje pro správné fungování. Je tedy více než logické, že příjem vhodných vitamínů může mít opravdu zásadní vliv na pokožku a celkový vzhled člověka.

Účinky vitamínů známe teprve sto let

Vitamíny lidskému tělu prospívaly vždy, ne vždy se o tom ale vědělo. Až do 20. let 20. století nikdo netušil, že něco takového existuje. Poté přišel polský biochemik Casimir Funk , který studoval beri-beri nemoc a uvědomil si, že všichni trpící mají nedostatek toho, čemu se dnes říká vitamin B1 nebo thiamin. Casmir vytvořil tento termín sám: Poté, co si uvědomil, že tyto živiny jsou pro lidskou funkci nezbytné, zvolil název „vitální aminy“, přičemž vitální název vycházel z kořene slova „vita“, což v latině znamená „život“.

O více než sto let později, když se snažíme zjistit, co každý vitamin vlastně dělí, a které jsou pro nás nejlepší, se stále můžeme cítit mezi těmi všemi písmenky docela ztraceni. Jak to tedy s nimi je?

Pokud se rozhodujete, který z nich zařadit do svého “jídelníčku”, doporučujeme poradit se s lékařem nebo výživovým poradcem. Každý z nich vám podá ty nejlepší informace. Jestli ale chcete zjistit rozdíl mezi sérem s obsahem vitaminu C a retinolovým krémem s vysokým obsahem vitaminu A, znalost výhod každého z nich vám může usnadnit rozhodování, co bude pro vaši pokožku nejlepší volba.

Jak na vitamíny - tabletky a strava nebo aplikace na pleť?

U mnoha vitamínů si můžete zvolit jejich užívání prostřednictvím potravinového doplňku nebo jídla, tedy užívat je vnitřně, nebo je aplikovat přímo na pokožku. Který způsob je lepší? Ačkoliv lokální aplikace se projeví téměř okamžitě a přímo ovlivňuje pokožku, vitamin podávaný vnitřně ovlivňuje zdraví celého těla. Místo toho, aby si vitamín C pro sebe uzurpovala jen pokožka, když ho sníte, rozšíří se celým tělem všude tam, kde je potřeba. I když užívání vitaminu vnitřně nemusí způsobit okamžitou změnu vzhledu vaší pokožky, určitě to z dlouhodobého hlediska zlepší celkovou kvalitu vašeho zdraví a kůže.

Tím určitě nechceme říct, že vnější aplikace je špatná. Může představovat další skvělý způsob, jak udržet pokožku vyživenou. Pokud jde ale o zdraví celého těla, zvolte si raději polykání tabletek nebo dobře vyváženou stravu.

7 vitamínů, které vám poskytnou skvělou pokožku

Krém na pokožku1. Vitamin C

Nejznámější vitamin vůbec. Vitamin C dělá pro vaši pokožku dvě skvělé věci: chrání ji před UV zářením a pomáhá syntetizovat kolagen. To bohužel neznamená, že můžete jen pojídat pomeranče a přestat používat opalovací krém. Pro plnou ochranu proti UV záření opalovací krém stále potřebujete. Vitamin C však může pomoci napravit poškození sluncem a přidat další vrstvu ochrany.

Co se týče kolagenu, hraje vitamin C opravdu důležitou roli. Kolagen je látka, která udržuje vaši pokožku pevnou a pružnou. Jak ale člověk stárne, produkce kolagenu přirozeně klesá a s ním i pevnost naší pokožky. Vzhledem k tomu, že vitamin C podporuje produkci kolagenu, znamená to, že udržuje pokožku pevnou a napnutou.

Vitamin C nejlépe funguje při vnitřním užívání. Získat ho můžete téměř ze všech druhů ovoce a zeleniny - třeba z citrusových plodů, třešní, borůvek, malin, brokolice i listové zeleniny, která má obzvlášť vysoký obsah tohoto vitaminu. Vitamin C můžete užívat jako doplněk stravy, ale upřednostňujte raději jeho příjem ze stravy. Mimo něho získáte veškerou vlákninu, živiny a další dobroty, které kusy ovoce a zeleniny nabízejí.

2. Vitamin D

O vitamínu D se v dnešní době hodně mluví. Mimo formu tabletek nebo jídla se od ostatních vitamínů liší tím, že ho přirozeně produkujeme, když pokožku vystavíme slunečním paprskům. Proč si tedy jen tak nesednout na slunce a získat vitamíny jednoduchou cestou?

Tak snadné to bohužel není. Každý z nás dobře ví, že se slunečními paprsky přichází také opalování, které může kůži spálit, přispívá ke vzniku vrásek a dokonce i rakoviny. Ukázalo se však, že vitamin D pomáhá snižovat kožní onemocnění, jako je akné, růžovka a atopická dermatitida. Je to tedy problém - sluníčko na jednu stranu dodává pokožce životně důležitý vitamín, na stranu druhou jí způsobuje velké škody.

Jak tedy získáte ten D? Vzhledem k tomu, že vitamin D je důležitý pro zdraví pokožky (a celého těla), je nejlepší užívat ho ve formě doplňků. Můžete získat slušnou dávku i z potravin, jako je losos , konzervovaný tuňák a sardinky, ale pokud nejste fanouškem ryb, doplněk je rozhodně vaše nejlepší volba. Samozřejmě si dopřejte i čas na slunci, ale snažte se chránit opalovacími krémy a vyhýbejte se přímému slunci okolo poledne.

3. Vitamin E

Vitamin E je známý jako antioxidant, který chrání pokožku před poškozením sluncem. Do pokožky je transportován prostřednictvím kožního mazu, tedy látek, které vycházejí z vašich pórů a pomáhají chránit kůži - ale také způsobují její maštění. V tomto případě je však mastná pleť skvělá. Vitamin E jí pomáhá chránit před škodlivým slunečním zářením a navíc ji udržuje svěží a zdravou.

Bohužel ale existují studie, které naznačují i jistou škodlivost vitamínu E, pokud je vystavený slunci. Produkuje totiž v kombinaci se slunečním záření volné radikály, které na pokožku nemají dobrý vliv. Z tohoto důvodu je lepší vitamín E aplikovat v době, kdy nejste na slunci (například prostřednictvím pleťové masky) nebo ho do těla dopravit společně s jídlem.

Vitamin E najdete ve většině semen a ořechů, v husím mase, avokádu nebo lososovi.

4. Vitamin K vitaminy

Vitamin K je většinou známý svými schopnostmi srážení krve. Když se holíte a nevykrvácíte přitom, můžete poděkovat kapitánovi K :-).

Existují také důkazy, že pomáhá léčit rány a zmírňuje nepříjemné kožní onemocnění a nedokonalosti jako je růžovka, vystouplé žíly a strie. Většina lidí snadno získá dostatek vitaminu K ze své stravy, ale pokud byste jeho zastoupení v jídelníčku chtěli trochu posílit, obraťte se na listovou zeleninu, která obsahuje nejvyšší zastoupení tohoto vitamínu.

5. Vitamíny skupiny B

Některé kožní problémy mohou být příznakem nedostatku určité řady vitamínů. Komplex vitamínů B zahrnuje vitamíny B-1, B-2, B-3, B-5, B-6, biotin, kyselinu listovou a B-12. Tento komplex vitamínu B je zodpovědný za klíčové funkce těla, jako je dostatek energie, funkční metabolismus a dobrá funkce mozku. Když se příjem vitamínu B sníží, můžete mít kožní vyrážky, praskliny v ústech, suché rty a spoustu dalších příznaků nesouvisejících jen s kůží.

Pokud vás tedy trápí vyrážka nebo suchá šupinatá pokožka(zejména v blízkosti úst), může být odpovědí nedostatek vitaminu B.

Vitaminy skupiny B mohou také pomoci s obnovou buněk . Nejjednodušší způsob, jak získat správnou dávku, je užívat doplněk B Complex. Tímto způsobem získáte všechny vitamíny B v jedné snadné dávce, která pomůže tělu fungovat a pokožce vypadat co nejlépe.

6. Beta-karoten

Přidejte si do seznamu dalšího UV bojovníka: beta-karoten. Beta-karoten je výrazně zastoupený v mrkvi a patří k dalším silným antioxidantům, které pomáhají chránit pokožku před sluncem.

Když užíváte beta-karoten, ve skutečnosti se může snížit vaše citlivost na sluneční svit. To opět neznamená, že můžete zobnout prášek a na slunci bez ochrany ležet celé hodiny. Opalovací krém je pořád nejlepší způsob, jak chránit pokožku. Ale beta-karoten vám může poskytnout další ochranu před škodlivými paprsky.

Nejlepší způsob, jak získat beta-karoten, je mrkev. Dobrou službu vám prokáže i listová zelenina nebo meloun. Obvykle můžete získat dostatek beta-karotenu prostřednictvím jídla, takže konzumace vitamínu opravdu není nutná, pokud budete jíst dost zeleniny.

7. Selen

Do našeho soupisu jsme zařadili i selen, což je trochu podvod, protože se nejedná o vitamín, ale o minerál. Jeho vliv na kůži je však tak zásadní, že stojí za zmínku. Selen je další silný antioxidant, který bojuje proti poškození volnými radikály, pomáhá zvrátit poškození kůže a zpomalit známky stárnutí.

Napomáhá taky funkci štítné žlázy, která udržuje lidský metabolismus ve špičkové formě, což zase pomáhá tělu metabolizovat všechny výše zmíněné vitamíny, díky kterým pokožka vypadá skvěle.

Stejně jako u ostatních vitamínů je nejlepším způsobem jak selen dostat do těla prostřednictvím jídelníčku. Mezi nejlepší zdroje pro selenu jsou mořské plody, para ořechy, ryby a vejce. Výrazně zastoupená je také ve slunečních semínkách.

8. Zinek

Poslední výjimku v seznamu tvoří zinek, který se opět řadí mezi minerály. Každý, kdo někdy bojoval s akné, vyrážkami nebo ekzémem se s ním určitě setkal. Zinek usnadňuje hojení ran a omezuje produkci mazových žláz.

Při problémech s pletí je vhodné aplikovat ho v podobě zinkové masti nebo nejrůznějších pleťových masek. Samozřejmě ho však můžete do těla dodávat i prostřednictvím doplňků stravy nebo v jídle. Najdete ho třeba v semínkách, ořeších, luštěninách, hovězím mase nebo vejcích.