7 tipů na víkend na Moravě - rozlučte se s létem výletem

  • MAGAZÍN
  • 7 tipů na víkend na Moravě - rozlučte se s létem výletem

7 tipů na víkend na Moravě - rozlučte se s létem výletem

Léto ještě nekončí. Užijte si poslední teplé dny a vyrazte na víkend poznávat krásné kouty na Moravě. Vybrali jsme pro vás 7 tipů, jak strávit víkend aktivně a zábavně. Vydejte se s námi objevit nová místa a zažít trochu dobrodružství, které nabízejí moravské lesy, skály, hrady i města.

7 tipů na dobrodružný víkend na Moravě

Tak tu máme poslední prázdninový týden a pak už se přivítáme s měsícem září. Pokud jste taky trochu smutní, že se léto chýlí ke konci, pojďte si spravit náladu dnešním článkem. Pořád ještě před námi leží krásný týden plný letních teplot, tak toho pojďme využít! Vyrazte na kolo, vykoupat se a poznat zase o kousek víc z naší krásné zemičky. Připravili jsme pro vás tipy na zajímavá výletní místa naskrz celou Moravou, která můžete navštívit jak s drahou polovičkou, tak společně s dětmi.

Kam vyrazit poslední prázdninový víkend?

1. Pálavské vrchy – Sirotčí hrádek, Dívčí hrady, Pasohlávky, Mušov

V cípu jižní Moravy najdete jedno z nejkrásnějších míst v republice. Pálavské vrchy, tolik proslavené dobrým vínem však nabízejí i mnoho dalšího. Pálava je protkaná turistickými stezkami, které vedou skrze kopce a nádherné zříceniny. Navštivte třeba hrad Děvičky, nazýván také Dívčí hrady, který se tyčí na nejvyšším vrcholu Pálavy (428 m. n. m.) a užijte si překrásný výhled na okolní krajinu. Milovníci strašidelných legend si mohou vyšlápnout na romantickou gotickou zříceninu Sirotčí hrádek u Klentnice, jejichž obyvatel se po odjezdu hradního pána do války zbavil nemilosrdný rytířský komtur a dodnes tam prý straší.

Když už budete na Pálavě, skočte se vykoupat do některé z nádrží na Nových mlýnech u Pasohlávek nebo si prohlédněte zatopenou obec Mušov, ze které zůstal vody ušetřen jen opuštěný kostelík na ostrůvku uprostřed. Děti si mohou užít skvělou zábavu v kempu Merkur či v Aqualandii plné tobogánů a vodních atrakcí. Později se zastavte u některého z vinařů pro sladkou Pálavu a užijte si příjemný večer s jedním z našich nejoblíbenějších vín.

2. Dolní Kounice – Moravský Krumlov, klášter Rosa Coeli

Pro obyvatele Brna máme tip na skvělý víkendový výšlap až do Dolních Kounic. Dorazte vlakem do Ivančic na Hané a vydejte se po 13 km dlouhé modré turistické stezce podél říčky Rokytná až do Moravského Krumlova. Cestou narazíte na vodopády, studánky i stará hradiště. V Krumlově si můžete prohlédnout krásný zámek s udržovanou zámeckou zahradou, zachovalý židovský hřbitov a při západu slunce vystoupat na vrcholek s kaplí sv.Floriána, odkud máte celé město jako na dlani.

Druhý den zajeďte vlakem do Moravských Bránic, kde vás čeká krásný 14 km dlouhý okruh po červené turistické značce okolo Dolních Kounic. Zde rozhodně nevynechejte návštěvu gotického kláštera Rosa Coeli, který postrádá klenbu. Je to místo s nádhernou atmosférou, na které jen tak nezapomenete. Kounice jsou vesnička obehnaná řekou a tak si můžete ovlažit unavené nohy u místního splavu. Zpět do Ivančic se dostanete autobusem a pak už můžete vlakem domů.

Abyste měli přehled o správném směru a nemuseli si neustále hlídat baterku mobilního telefonu, vyzkoušejte některé z digitálních hodinek s kompasem. Jsou praktické a budou vám vždy při ruce.

3. Vranov nad Dyjí – hrad Bítov a NP Podyjí

Letní počasí přeje koupání, tak se osvěžte třeba v krásné přehradě ve Vranově nad Dyjí. Půjčit si tu můžete i kánoe a prozkoumat tak okolí z vodní hladiny. Jistě vám neujde impozantní zámek Vranov, který se tyčí na skále nad přehradou. Okolí tohoto města, které se rozkládá na samé hranici s Rakouskem a nabízí mnoho zajímavého. Pokud máte v oblibě hrady, určitě se zajděte podívat na nedaleký Bítov, který v srpnu nabízí i noční prohlídky.

Na své si ale přijdou hlavně milovníci přírody, jelikož se zde nachází jeden ze čtyř národních parků v republice – Národní park Podyjí. Objevte jeho krásy a kochejte se výhledem na nádherné meandry, které zde vytváří řeka Dyje.

4. Rožnov pod Radhoštěm – Skanzen a socha Radegasta

Na východě naší republiky se rozkládá oblast známá jako Valašsko. Spolu se Slováckem je to region, ve kterém se snad nejvíc z celé země dbá na lidové zvyky a tradice. Najdete tu spoustu dobrého vína, cimbálové muziky, krojovaných slavností a výborných tradičních pokrmů. Na Valašsku vás vždycky pohostí slivovicí, všichni lidé jsou tu usměvaví a rádi se dávají do řeči.

Vyšlápněte si po beskydských kopcích, nasbírejte borůvky a pokochejte se krásnými výhledy. Vystoupejte na Radhošť, objevte sochu boha Radegasta a na Pustevnách si po náročné túře dopřejte škopek místního vychlazeného pivečka. Nejen děti určitě zaujme rozsáhlý skanzen neboli Valašské muzeum v přírodě, kde můžete na vlastní oči vidět, jak se kdysi žilo v typické valašské dědině.

5. Chřiby – lesy s pískovcovými věžemi a středověkými hrady

Mezi Kroměříží a Uherským Hradištěm se nachází Chřiby. Vstupte do tajemných lesů, objevte místní studánky s léčivými prameny a pokochejte se pohledem na krásné pískovcové útvary, které se rozkládají po celé oblasti. Pokud si rádi sem tam zalezete, nezapomeňte si horolezecké vybavení a prohlédněte si Chřiby z vrcholku skály. V lesích se ukrývají historické skvosty, které jsou dodnes obestřeny tajemstvím. Nejzajímavější je Hradisko sv. Klimenta, kam podle pověsti Cyril a Metoděj přinesli ostatky sv. Klimenta. V Chřibech však můžete najít i středověké hrady – například Buchlov nebo zříceninu Cimburk.

Toto místo vás okouzlí svou tajemnou atmosférou a nádhernou přírodou. Neváhejte si ho projet i na kole, o cyklostezky a dobře značené turistické trasy zde není nouze.

Zajímá vás, kolik jste toho stihli za víkend nachodit? Navlékněte na ruku hodinky s krokoměrem, které vám budou kroky počítat.

6. Moravský kras – krasové útvary, Byčí skála, Macocha, Rudický lom

Zapomenout nesmíme ani na nejvýznamnější krasovou oblast na Moravě. Unikátní území Moravský kras se rozkládá na sever od Brna a nabízí hluboké lesy protkané množstvím jeskyní s podzemní říčkou Punkvou i nejhlubší moravskou propast Macochu. Vyrazte si na výlet i s dětmi a prozkoumejte nádherné krasové útvary, které se ukrývají v tajemné říši pod zemí.

Mezi další zajímavá místa patří například Býčí skála, která je díky nalezišti prastarého pohřebiště považovaná za pradávné obětní místo. Po modré turistické trase okolo skály nemiňte Lesní bar, kde si za malý poplatek do kasičky můžete dopřát pivo či sodovku vychlazené v místním potůčku a občerstvit se třeba tatrankou. Severně od Býčí skály najdete další významný skalní systém zvaný Rudické propadání. Zajímavým místem poblíž Rudic je lom Seč, kde se můžete pustit na lov rudických geod. Jsou to kamenné útvary kulatého tvaru, uvnitř duté. Když je opatrně rozklepnete kladívkem a budete mít štěstí, můžete uvnitř objevit nádherné krystaly nejrůznějších polodrahokamů.

7. Šiklův Mlýn – Boskovické westernové městečko

A nakonec tip hlavně pro malé výletníky. Pokud vaše děti milují atmosféru divokého západu, musíte je rozhodně vzít do westernového městečka Boskovice v areálu Šiklova mlýna. Tady se každý vrátí do minulosti se vším, co k tomu patří, jelikož nejen městečko, ale i jeho okolí přesně odpovídá divokému americkému západu. Můžete si vyzkoušet střílení z luků jako pravý indián, rýžování zlata, zkrocení divokého býka, točení lasem nebo jízdu na koni. Objevte místní obchůdky, salon nebo přírodní amfiteátr. Autentické atmosféře nahrávají i směnárny, kde vyměníte koruny za Boskovský dolar. Protože na území celého městečka české koruny neplatí, je to nutnost, nicméně nepoužité dolary můžete opět proměnit zpět. V městečku je každý víkend připravený bohatý program, a pokud toužíte i po troše osvěžení, můžete využít místní aquapark nebo přírodní biotop.Tak, teď už víte, kam všude můžete na Moravě za dobrodružstvím. Vybrali jsme pro vás naše nejoblíbenější výletní místa a trasy, ale krásná česká země jich nabízí nepřeberné množství. Až tedy někdy nebudete vědět, co s příštím víkendem, zkuste si jen tak brouzdat po mapě a popustit uzdu fantazie. Otevře se před vámi svět plný opravdu nádherných oblastí, tak se je vydejte prozkoumat a užijte si volný čas naplno!