Koronavirová doba: tipy jak přežít s dětmi doma

  • MAGAZÍN
  • Koronavirová doba: tipy jak přežít s dětmi doma

Koronavirová doba: tipy jak přežít s dětmi doma

Situace ve školství se vzhledem pokračující epidemii nevyvíjí nijak růžově a dokonce se zdá, že školní lavice, družiny i školky budou vězet prázdnotou až do konce letošního školního roku. Pro děti dlouhé prázdniny, pro rodiče výzva rovna zápasu o přežití.

Najít způsob, jak děti zabavit, zpracovat s nimi zaslané učivo, udržet je v pohodě a nenechat je lenošit vyžaduje čas, nepřeberné množství nápadů a často i nervy ze železa. Zejména ti, kteří jsou navíc nuceni své zaměstnání vykonávat v modelu homeoffice, si po skončení tohoto období zaslouží minimálně medaili. Proto přinášíme pár tipů na aktivity, které lze s dětmi podniknout i v omezeném režimu.   

Kdo si hraje nezlobí

Kdo by neznal toto lidové rčení a záhy si nevybavil moře zábavných her v nejrůznějších podobách, kterým nyní nastanou skutečné žně. Počítačové hry, herní konzole, hry v mobilních telefonech, karetní hry a samozřejmě v seznamu nesmí chybět deskové hry, ke kterým by se měla naše pozornost upnout nejvíc. 

Hry pro celou rodinu, které pobaví, zlepší náladu, rozesmějí, poučí a sblíží. Ať už vytáhnete staré dobré Člověče nezlob se, Dostihy a sázky nebo něco novějšího, jako jsou Activity, Dobble nebo Scrabble nešlápnete vedle. Je možné zajít ještě dál a pečlivě evidovat výsledky a vytvořit tak plnohodnotný „koronavirový“ turnaj na několik týdnů, který bude mít na svém konci svého vítěze hodnotné ceny. 

Ručně psané slovo

Omezení sociálních styků na nezbytně nutné platí pro všechny. Na telefonický a písemný kontakt se naštěstí nevztahuje. Pravidelné volání a posílání zpráv je samozřejmostí, ale co ještě oživit tuto komunikaci něčím tvůrčím. Třeba vlastnoručně napsaným dopisem. Děti mohou dopisy navíc vyzdobit různými malůvkami, samolepkami, washi pásky apod. Krásná optimistická přání, která nezmizí v komunikačních vláknech, potěší v této obtížné době zejména starší generaci, která si je jistě láskyplně vystaví.  

Bláznovina na každý den    

Každý den s dětmi bude potřebovat svůj symbolický zlatý hřeb! Něco poťouchlého, ulítlého nebo dokonce až bláznivého? Čím víc tím líp! Svačina z piknikového koše na dece uprostřed obývacího pokoje, lístky na speciální domácí kino s mísou popcornu, které začíná od 19:00 v posteli rodičů a nebo co si takhle upéct nejoblíbenější vánoční cukroví?      

Zábava na dlouho

Puzzle: skládání dílků, které baví už celá desetiletí několik generací před námi má svůj vrchol slávy za sebou, ale i dnes si najde své fanoušky, které této zálibě zcela propadnou na celé dny. Speciálně u puzzle je třeba dát pozor na náročnost, aby jste tuto aktivitu potomkovi nezprotivili hned zpočátku. Celkem dobře funguje nepsané pravidlo, které zní, přidat k věku dítěte jednu nulu a tím získáte přibližný počet dílků, který je pro začátečníka vhodný.  

Pohyb na čerstvém vzduchu

Vycházky jsou v současné době velmi omezené a pravděpodobně realizovatelné výhradně ve venkovských regionech. Ale i přesto je to smysluplná rada. Pobyt na čerstvém vzduchu čistí hlavu, posiluje imunitní systém a napomáhá zůstat v psychické i fyzické rovnováze.  

Nezapomínejme ale na nařízení vlády: nasadit si roušky, v nejlepším případě i rukavice, vyrazit na místa, kde je možné udržovat dostatečnou vzdálenost od ostatních lidí, optimálně alespoň dva metry, dodržovat zákaz kontaktu a dotyku. Po návratu domů si důkladně umýt ruce.  

Dělání úsměv zachrání  

Kdo někdy zkusil zapojit dítě do každodenních činností jako je vaření, uklízení, vaření nebo práce na zahradě ví, že je to mnohdy více vyčerpávající, než úkon samotný. Počáteční fáze ale přejde a protože jsou děti velice učenlivé, skutečné pomocníky z nich postupem času vychováte. Pomalými krůčky, počínaje utíráním nádobí, prostíráním stolu, mícháním a vážením přísad při pečení, zametáním nebo utíráním prachu, jim vytvoříte  užitečné návyky, udržíte děti v pozornosti, a významně posílíte rodinnou soudržnost.  

Hledání pokladu

Od snadných skrýší až po propracovanou honbu plnou úkolů, návodů, osmisměrek, rébusů a hádanek, které děti postupně odhalují a den za dnem přibližují ke skrytému, obvykle sladkému pokladu. Fantazii a komplikovanosti se meze nekladou. Správná pirátská mapa, která děti bezpečně provede místy v bytě nebo domě a malé motivační odměny při hledání jsou rozhodně žádoucí a celé dobrodružství ještě zpříjemní.  

Prkna, co znamenají svět

Děti zbožňují převleky a kostýmy a imaginární prostor, ve kterém je aspoň na chvilku vše uskutečnitelné. To vše nabízí domácí divadelní scéna. Odhalte v dětech skryté talenty a vneste do vaší domácnosti trochu kulturního odreagování. Oblíbené knížky, scénky nebo i kreslené vtipy mohou sloužit jako předlohy k hereckému vystoupení. Kostým se najde nebo rychle spíchne ze starého prostěradla nebo závěsu.  

Potřebné doplňky a kulisy otevírají bránu do kreativního světa vystřihování, malování a nejrůznější přidružené tvorby, která by měla děti zabavit na dlouhé hodiny. Těmito a mnoha dalšími činnostmi snad najdou rodiče způsob, jak toto mimořádné, nepřetržité soužití v domácnosti nejen přežít, ale třeba si i náležitě užít.  

Udělejte si čas taky na sebe

Odměňte se a relaxujte. Nehoňte se za spokojeností vašich ratolestí. Dokud nebudete vy spokojená, nebude spokojené ani vaše okolí. Dejte si voňavou vanu, udělejte si svůj odličovací rituál a zakončete péči o pleť a pokožku.