Jak na svatbu snů?

Jak na svatbu snů?

Určitě vás to už napadlo a alespoň jednou jste si v duchu představili, jaké to asi bude. Jak by měla správná svatba vlastně vypadat? A jak si, co nejlépe vychutnat svůj svatební den bez zbytečného stresu? Čtěte dál a dozvíte se to.
 

Rady pro nevěstu

Velké přípravy na velký den

Čím začít? V první řadě je třeba stanovit datum a místo. Oba tyto body je nutné řešit s velkým předstihem. Ideálně až rok dopředu. A pokud stojíte o svatební obřad v atraktivní a všeobecně oblíbené lokalitě, budete si muset pospíšit ještě víc. Možností je samozřejmě celá řada – svatba v kostele, na zámku, v zámecké zahradě, v parku, ve vinici, v lese, venku na louce, v zahraničí (na pláži, v Las Vegas) a tak dále… Takto bychom mohli jmenovat slušný počet nejrůznějších míst.

Důležité je vědět jedno: nesmíte zaváhat.

Ujasněte si, co vlastně chcete. Skromnou venkovskou svatbu nebo obří akci se stovkou hostů? Důležitou roli tu samozřejmě hrají finance – nic jiného (jako například přání příbuzných) by vás ale omezovat nemělo. Je to koneckonců váš velký den, ne jejich. Ano, často je třeba udělat kompromis, najít zlatou střední cestu, ale pokud vám na něčem opravdu záleží, jděte si za tím.

Chcete se brát v cizině, ale nechcete o tak významnou událost připravit svou rodinu? Zachovejte klid – i tady existuje kompromis. Nevěříte? Podobné tvrzení se vám zdá nepravděpodobné a za vlasy přitažené?

Omyl! Stačí vám chytrý mobilní telefon (nebo specializovaná kamera, pokud toužíte po top kvalitě) a můžete celý obřad vysílat živě na webu. Musíte si ale předem zjistit, jestli takový zahraniční obřad bude později platit i u nás a zařídit se podle toho.

Stejně tak si ujasněte, v jakém stylu chcete svatbu mít. Chcete svatbu v boho stylu, přírodní, klasickou, retro anebo venkovskou veselku? Od toho se pak odvíjí výběr svatební výzdoby, svatebního oznámení, stylu fotografií – tedy i svatebního fotografa a kameramana.

Jak vybrat svatební šaty?

Všechno máte perfektně zorganizované – datum svatby, místo, počet hostů i cateringovou firmu. Ale jak si odpovědět na možná nejdůležitější otázku ze všech?

Svatební šaty si můžete nechat ušít na míru, zapůjčit si je ve svatebním salonu, nechat si upravit staré šaty po babičce nebo si je objednat přes internet. U objednávek přes internet se můžete nehezky spálit a koupit zajíce v pytli, i když se všechno na první pohled tváří až moc ideálně – cena, střih, barva i vzor. Vždy je lepší si šaty nejdřív vyzkoušet. A vzít si šaty po mamince nebo babičce, které budete muset nechat složitě předělávat, a nakonec vám stejně nebudou sedět, to asi taky nebude to pravé ořechové.

Možná, že si představujete netradiční svatbu v historických kostýmech. Proč taky ne? Většina nevěst ale volí mezi dvěma možnostmi:

Svatební šaty nové nebo půjčené?

Rozdíl v ceně může být daleko menší, než si myslíte. Chcete šaty od známého návrháře? Potom si je půjčte. Přijde vás to mnohem levněji.

Toužíte hlavně po krásných šatech, které vám sednou a už vám tolik nezáleží na tom, jestli vznikly pod taktovkou slavného tvůrce? Tady se cena vůbec lišit nemusí.

Takže co teď? Půjčit si šaty, které vám za tu stejnou cenu zůstanou navždy? Nebo být ráda, že se vám na ně nemusí prášit ve skříni? No, to je otázka.

Teď asi záleží hlavně na tom, o jaké svatební šaty jde. Ruku na srdce, komplikované svatební šaty v princeznovském stylu si na sebe nejspíš už v životě nevezmete. Možná tak na maškarní bál nebo pro pobavení kamarádek. Stojí vám to za to?

Ale jednodušší šaty můžete ještě využít na různé společenské události. Stačí je jen trochu upravit… V takovém případě je lepší nechat si ušít vlastní model a na půjčovnu zapomenout.

Střih svatebních šatů

Typ svatebních šatů by vám měl lichotit a pozvednout přirozené klady vaší postavy. Nechte si poradit. Vybírejte s kamarádkou, která vám řekne, co vám sluší. V poslední době jsou hodně oblíbené šaty s různými krajkovými aplikacemi. O těch by se totiž dalo říct, že sluší skoro každému.

Pokud oplýváte pár kily navíc, nezoufejte. Existují totiž i zeštíhlující šaty, které rafinovaně skryjí případné nedostatky. Stejně tak, pokud čekáte miminko, zvolte těhotenské šaty, které jsou pohodlné a nebudou vás nikde tlačit.

Svatební kytice

Kytici vybírejte podle šatů, účesu a doplňků. Může být kulatá i méně tradiční. Slaďte barvy i detaily. Když si na výběru svatební kytice dáte záležet, můžete si ji později nechat usušit a zůstane vám na památku. Nebo, pokud chcete dodržet tradici, můžete kytici hodit mezi dívky toužící po sňatku a udělat tak radost jedné z nich. Kdo ví, třeba se pak skutečně do roka a do dne vdá.

Líčení a parfém

Nepřehánějte to s make-upem. Zapomeňte na těžké vrstvy, pod kterými vás ženich u oltáře ani nepozná. Žádoucí je spíše jemnější svatební líčení, dnes známé pod pojmem “nahé líčení”. Zvýrazněte své oči, ale použijte přirozenou rtěnku i lesk. Anebo to nechte v rukou profesionální vizážistky. Hlavní je hotové dílo pořádně zafixovat, aby vám vydrželo po celý den.

Nezanedbejte ani svoje ruce. Upravené nehty na svatebních fotografiích daleko lépe vyniknou.

Samozřejmě nesmíte zapomenout ani na svůdný dámský parfém, který je pro tento den jako stvořený. Vdáváte se v chladnějších měsících? Zkuste dřevitou kořeněnou vůni. Chystáte svatbu na jaře nebo v létě? Letní květinový parfém vás perfektně doplní. A pokud budete mít bolerko, můžete parfém lehce nanést i na něj.

Účes

Váš svatební účes se musí hodit k vašim svatebním šatům a stejně jako vaše líčení, musí něco vydržet. Vhodného kadeřníka je třeba vybrat hodně dopředu. V první řadě je ale určitě třeba své vlasy trochu hýčkat, dopřát jim regenerační zábal a důkladnou péči. Na internetu najdete spoustu inspirace. Můžete si vyhledat galerii svatebních účesů a vybrat si účes svých snů.

Šperky a doplňky

Všechno musí ladit s šaty i celkovým stylem svatby. Zářivé luxusní šperky, jemné náušnice i náhrdelník. Dokonce i náramkové hodinky, které si vyberete. Například jemné dámské hodinky Daniel Wellington se k podobné příležitosti perfektně hodí.

Seznam svatebních darů

Udělejte si seznam vytoužených svatebních darů. Vyhnete se tak nepříjemné situaci, která může nastat, když vám několik svatebních hostů daruje tu samou věc. Když si vytvoříte online seznam darů, budou si vaši hosté moci rezervovat dary, které vám chtějí dát. Stejnou věc tak nedostanete dvakrát.

 

Rady pro ženicha

Svatební oblek

Ideální je samozřejmě pánský svatební oblek na míru. Vybírejte ale taky podle toho, co máte s oblekem v úmyslu po svatbě. Chcete ho nosit i do práce nebo jen při slavnostních příležitostech? Například lesklý oblek není na nošení do zaměstnání vhodný.

Svůj oblek a doplňky se snažte sladit s šaty a doplňky nevěsty. Ostatní svatební dekorace a ozdoby jsou vedlejší.

Barva košile se musí hodit k barvě vaší pleti a barvě vlasů. Jste tmavý nebo spíše světlý typ? Pokud to druhé, vyhněte se bledým a nevýrazným košilím. A nezapomeňte si pořídit i košili náhradní – obzvlášť pokud se budete ženit v létě.

Výběr kravaty

Slaďte kravatu s barvou šatů nevěsty. Můžete ji dokonce sladit i se vzorem jejích šatů. To bude vypadat ještě líp. Zapomeňte ale na výběr kravaty podle svatební výzdoby. Dnes je také častým doplňkem dřevěný motýlek. Zvažte ale, zda se právě ten hodí na vaši svatbu.

Hodinky

Správně zvolený model pánských hodinek vás v tento velký den ještě zvýrazní a dodá vám punc luxusu. Klidně se může jednat i o hodinky s velkým ciferníkem, rozhodně by ale měly ladit se šperky nevěsty. Černý řemínek z pravé kůže se bude hodit k většině obleků a doplňků. Jestli bude mít nevěsta na sobě stříbrné šperky, dbejte na to, aby ciferník vašich hodinek měl stejnou barvu. A samozřejmě – když si pořídíte drahý oblek, nebude působit právě dobře, když si k němu vyberete ošuntělé hodinky ze second handu. Snažte se zkrátka udržet styl i barvy.

Účes a parfém

Před svatbou se neváhejte vydat ke schopnému holiči a dbát na osobní hygienu. Nic nezkazíte ani tím, když si pořídíte příjemný pánský parfém (například parfémy Hugo Boss jsou mezi muži velmi oblíbené). A v neposlední řadě – aktivně se zapojte do příprav svatby a buďte své nevěstě oporou.

 

Rady pro oba

  • Před svatbou si pořádně odpočiňte a uvolněte se. Kruhy pod očima z nevyspání totiž zůstanou zvěčněné i na fotkách.
  • Zapomeňte na loučení se svobodou den před svatbou. Naplánujte si ho raději o týden dříve.
  • Ať se stane cokoliv, zachovejte klid. Každá nepříjemná situace má řešení. Budete se brát venku a začalo pršet? Svatební stan to spraví. Buďte připravení.
  • Nachystejte si předem všechno, co půjde.
  • Zbytečně se nestresujte.
  • A hlavně – užijte si svůj den!