Souboj parfémů: Light Blue vs. Acqua di Gioia

  • MAGAZÍN
  • Souboj parfémů: Light Blue vs. Acqua di Gioia

Souboj parfémů: Light Blue vs. Acqua di Gioia

Tyto dvě ženami zbožňované dámské vůně mají mnoho společného, přesto nejsou úplně stejné… Schválně, který zdánlivý detail rozhodne o vítězce? Anebo se dočkáme remízy?

Toaletní voda Light Blue od Dolce & Gabbana provoňuje svět už od roku 2001. A přestože od té doby uběhla pěkná řádka let, nemá konkurenci. Je ztělesněním bezstarostnosti a svěžesti. Její šťavnatá citrusová hlava nesporně dominuje, skrze ní se však nenásilně hlásí o slovo i květinové srdce. Tento vyvážený „dámský koktejl“ je ležérní a přitom plný života – jako sama Sicílie.

Dostáváte při čtení těchto řádků silnou chuť sbalit kufr a vyrazit na dovolenou k moři? Potom teprve počkejte, jak s vámi „zatočí“ vůně Light Blue. Jakmile se rozvoní i její základ plný energizujícího cedrového dřeva, cíl vaší letošní letní dovolené bude už více než jasný – Středozemní moře. Jedině tam opravdu pochopíte, jakou sílu má cedr osvěžený kapkami slané vody… Takovou, že i těžký letní vzduch suverénně přepere.

Acqua di Gioia od Giorgio Armaniho se dostala do prodeje o dost později – v červnu 2010. Přestože i u ní na první přivonění okamžitě ožijeme příjemnou kyselostí citrónů (opět italských, ale tentokrát z přímořského městečka Amalfi), tato složka není tak výrazná jako u Light Blue.

Dámskou parfémovanou vodu Acqua di Gioia, jak její název vypovídá, charakterizuje hlavně voda. Ať už v podobě deště stékajícího po mohutných listech tropických rostlin, nebo lehce štiplavého moře. Byla stvořena pro silné, sebevědomé ženy, které přistupují ke svému životu s optimismem a dětskou zvídavostí. Její elementární čistota a pocit okamžité hydratace vás pohltí.

Právě ty nejzákladnější věci v životě – jako třeba voda – jsou klíčem k naší fyzické i duševní rovnováze. Proto vodou se Armani inspiroval i při tvorbě tohoto flakonu, který reprezentuje kapku vody v celé její dokonalosti: zaoblená, lehká a průzračná.

Amalfi je taková bledší a méně kyselá variantou citrónů, které běžně kupujeme. A rozhodně i méně agresivně voní. Proto do parfémů se skvěle hodí. Tajemné slovo labdanum zase označuje vzácnou pryskyřici získávanou z keře vzhledově podobného šípkové růži. U nás ho však nenajdete, jedná se o typickou vegetaci na slunném ostrově Kréta.

Jak opravdu voní?

Přestože převážnou část hlavy tvoří u těchto 2 parfémů citróny, každý voní úplně jinak. Otázkou zůstává, jestli ten rozdíl je způsobený samotnou odrůdou citrónů (sicilský vs. Amalfi), množstvím vonných látek v každém parfému obsaženém nebo kombinací se zbytkem přísad… My bychom si tipli, že „C je správně“.

Množstvím vonných látek to být pravděpodobně nemůže, protože toaletní voda Light Blue voní po nanesení mnohem intenzivněji než parfémovaná voda Acqua di Gioia. Což z hlediska obsažených vonných látek (v toaletní vodě 6–12 %, v parfémované vodě 12–15 %) odporuje této myšlence.

Light Blue je pravděpodobně kvůli spojení se zeleným jablkem Granny Smith i „po čuchu“ mnohem kyselejší, a tím pádem i pronikavější. Naopak Acqua di Gioia se neprojevuje tak agresivně. Její nástup je rovněž velmi strhující, ale tak nějak romantičtější a diplomatičtější.

Cena?

Hraje-li pro vás cenovka při výběru parfému velkou roli, v tomto případě vám s rozhodováním moc nepomůže. Light Blue (100 ml) i Acqua di Gioia (100 ml) pořídíte přibližně za 1300 Kč.

Kdo je vítěz?

I když to nebylo jednoduché rozhodnutí, zlatou medaili od nás získává Acqua di Gioia od Giorgia Armaniho. Její vůně je v něčem „dospělejší“ a zajímavější než má její silně citrusová sokyně Light Blue. A vzhledem k tomu, že jde o parfémovanou vodu (nejen o toaletku) ji na sobě po nanesení ucítíte mnohem déle.