Není parfém jako parfém: jak se v nich vyznat?

  • MAGAZÍN
  • Není parfém jako parfém: jak se v nich vyznat?

Není parfém jako parfém: jak se v nich vyznat?

Pakliže jste někdy vybírali parfém, ať už pro sebe či pro svou drahou polovičku, nemohli jste minout cenové rozdíly i mezi na první pohled naprosto identickými produkty. Jediným viditelným rozdílem (kromě ceny) byla slova toaletní voda, parfémovaná voda a parfém. Co znamená označení parfémů? Na to vám odpovíme v našem článku.

Není parfém jako parfém. Ostatně některé voňavky, které za parfémy označujeme, vůbec parfémy nejsou. Slovo parfém totiž zlidovělo a slouží pro označení jakékoli voňavé vody. Nejen proto může být srážka s realitou v parfumerii docela tvrdá – proč mezi takřka identickými flakóny je cenový rozdíl až dvojnásobný? 

Parfémy obecně se od sebe liší nejen množstvím, ale především podílem vonné složky. V závislosti na množství složky se zvyšuje nejen cena, ale také způsob použití. Nechcete přece koupit drahý parfém a pak jej špatně používat – to neudělá dobrý dojem ani na vaši peněženku, ani na vaše okolí. 

Kolínská nemusí být z Kolína

O kolínské vodě slyšel patrně každý. Pravá kolínská je sice jenom jedna, výraz kolínská voda se nicméně vžil pro označení specifického typu parfému. Voňavka s označením kolínská voda či Eau de Cologne (EDC) obsahuje 2-4 % vonné esence ve zhruba 70 % lihu. Z této matematiky vychází, že se jedná o nejdostupnější variantu voňavé vody, kterou v obchodě seženete. Její užití je vhodné pro každodenní použití, klidně i několikrát denně vzhledem k tomu, že vonět vydrží asi dvě hodiny. 

Toaletní voda pro každodenní použití

Jednou z nejběžnějších voňavek jsou ty s označením toaletní voda, či Eau de Toilette (EDT). Na „toaletky” narazíte prakticky všude a jejich specifikum je podíl vonné esence 5-15 % na zhruba 80 % lihu. Takto označené voňavky vám vydrží vonět 2-3 hodiny a hodí se pro každodenní použití, především přes den. Volte spíše lehčí vůně, u kterých nevadí, že se pro oživení stříknete přes den ještě jednou. 

Parfémová voda je vstupenka do vyšší třídy

Pod označením parfémová voda či Eau de Pafrum (EDP) si můžete představit mezistupeň mezi toaletní vodou a parfémem. Specifikum parfémové vody je podíl vonných esencí 15-20 % na 85-90 % lihu. V těchto případech se již jedná o poměrně vysokou koncentraci, což znamená především to, že parfémová voda vydrží vonět 4-5 hodin. Vůni vybírejte moudře, neboť během běžného dne nebude potřeba vůni znovu používat, takže dbejte na všechny složky parfému (nejen na hlavu). 

S parfémem jako s šafránem

Pod označením parfém se rozumí ta nejintenzivnější vůně, kterou můžete na trhu najít. Podíl vonných esencí je 20-40 % na 90-96 % alkoholu. Vonět vydrží 5-8 hodin, tedy v podstatě celý den. U všech typů voňavek platí, že méně je více, nicméně v případě parfémů toto pravidlo platí dvojnásob. Vzhledem k ceně, množství a intenzitě používejte parfémy jen pro opravdu slavnostní příležitosti a spíše na večerní události.

Méně používané koncentrace by vás neměly zaskočit

Kromě klasických označení pro koncentrace voňavek se můžete setkat také s těmi méně běžnými. Takovým může být Eau de Solide/Sport (EDS), která se vyznačuje podílem vonných esencí jen 1-3 % a trváním maximálně dvou hodin. Eau fraîche se svou koncentrací podobná kolínským a toaletním vodám, Extrême naopak označuje zesílenou koncentraci parfému. Pod označením Légère najdete odlehčenou verzi parfému, často s jinou koncentrací či mírně odlišným složením. 

Niche – exkluzivní parfémy

Při zkoumání jste jistě narazili také na termín niche. Ten označuje exkluzivní vůně, které jsou často vyráběny menšími, nezávislými parfumériemi v malém množství. Nebývá výjimkou, kdy proces výroby jednoho flakónu niche parfému trvá i několik let. Dalším jejich specifikem je použití často unikátních vůní, se kterými si vás nikdo nesplete. V rámci niche parfémů tak můžete najít složky jako absinth, střelný prach, stříbrné kadidlo nebo v noci sbírané lístky jasmínu. Exkluzivita má také svou cenu – niche parfémy jsou zpravidla výrazně dražší, nicméně za jedinečnost je to cena opodstatněná. 

Hlava, tělo, základ – co to znamená? 

V souvislosti s parfémy jste jistě narazili na tři termíny – hlava, tělo a základ. Jedná se o tři vrstvy parfému, které se liší tím, po jaké době se začínají uvolňovat. Hlavu ucítíte na první přičichnutí. U voňavek s nižším obsahem vonných esencí vydrží často vonět pouhých několik vteřin, u parfémů to může být i patnáct minut. Vůni těla parfému ucítíte po odeznění hlavy, povětšinou se trvání jejich vůně pohybuje okolo 2-3 hodin. Základ se uvolňuje až na konci celého voňavého cyklu parfémů a odeznívají velmi pozvolna. Většinou vydrží vonět 3-4 hodiny, u dražších parfémů to nicméně mohou být až desítky hodin. 

Jak vůně aplikovat?

Tuto otázku si jistě položila každá žena, a bezesporu také většina mužů. Aplikace parfémů se běžně provádí na dobře prokrvená místa, jako jsou zápěstí, loketní jamky či tepny, ženy mohou aplikovat parfémy také do výstřihu či kolenních jamek. Často se také parfémy aplikují za ušní boltce, nebo v linii vlasů. Důležité je množství – dbejte pravidla, že méně je někdy více. Pozor také na oblečení, neboť některé parfémy na něm mohou zanechat skvrny.