Nejlepší dámské parfémy, kterým muži neodolají

  • MAGAZÍN
  • Nejlepší dámské parfémy, kterým muži neodolají

Nejlepší dámské parfémy, kterým muži neodolají

Výběr vhodné vůně je jedním z velmi důležitých doplňků dámského outfitu. Každá žena si volí vůně, které jsou jednak v souladu s jejím vkusem, a o kterých se současně domnívá, že správně zapůsobí na konkrétní okolí. Z tohoto důvodu také ženy obvykle vlastní více parfémů, které používají při různých příležitostech. Pro každou denní dobu je také vhodný parfém jiného charakteru. Na běžné nošení by měly být vybírány typy se svěžími tóny, těžší a silnější parfémy jsou vhodné zejména pro zvláštní příležitosti a důležité večerní události.

Typy vůní a parfémů

Při hledání vhodného parfému pro konkrétní příležitost by se ženy měly orientovat podle dvou základních kritérií – intenzity a základní vůně. Složení každého typu parfému je vždy vytvořeno tak, aby se jednotlivé vůně směsi uvolňovaly postupně, proto jsou také rozeznávány tři druhy tónů: 

  • horní – představující nejsilnější vůni, která se uvolní ihned po nanesení. Pro horní tóny se používají především citrusové a květinové vůně, 
  • střední – vyprchávající řádově v minutách, jež se uvolňuje přibližně hodinu. Jedná se o tzv. srdce parfému. V této kategorii se uplatňují sladké ovocné (jablko, hruška, broskev) a kořeněné (skořice, hřebíček) vůně, doplněné o bylinná aromata (citrónová tráva, ibišek apod.), 
  • spodní – jejíž uvolňování trvá nejdéle. Tyto vůně tvoří bázi parfému a bývají těžší a intenzivnější. Užívá se především dřevitých tónů (santalové dřevo, cedr, cypřiš) nebo kořeněné balzámové vůně (vanilka, myrta apod.). 


Jak báze, tak střední a horní tóny mohou být tvořeny čtyřmi typy vůní, jež jsou spjaty s původní složkou extraktu. Tyto typy lze charakterizovat jako: 

Květinové vůně

Jedná se o svěží a sladké vůně nejčastěji velmi intenzivního rostlinného původu. Květinové vůně bývají extrahovány z levandule, růže, kosatce, orchideje nebo lilie, ale lze je získat z celé škály vonných květů. Tvoří-li spodní tón parfému, bývají většinou určeny pro celodenní nošení, vhodné jsou pro pracovní příležitosti. 

Ovocné (citrusové) vůně

Nejčastěji se využívají citrusy nebo zelené jablko, příjemné jsou také lehce exotické vůně. Obdobně jako květinové tóny, i ovocné vůně jsou považovány za převážně svěží a určeny pro celodenní nošení. 

Orientální vůně (koření)

Do této kategorie se řadí jak ostřejší tóny exotického koření, tak nasládlé vůně bylin. Kromě máty, která je vhodnější jako báze pro parfémy na denní nošení, v této skupině převládají tóny kardamomu, hřebíčku nebo skořice. Obecně jsou silnější báze specifického orientálního koření určeny pro parfémy na zvláštní příležitosti a hodí se do chladnějších měsíců, jelikož evokují sladký a teplý dojem. 

Dřevité vůně

Jsou základem především pro pánské parfémy díky svému intenzivnímu charakteru. Přestože lze v této skupině nalézt řadu různých odstínů vůní, nejsou primárně vhodné pro každou ženu. Upřednostňovány jsou jako základ pro parfémy na večerní nošení. 

Vedle základních typů vůní se parfémy liší také intenzitou, která určuje, pro jakou příležitost jsou vhodné k aplikaci. Intenzitu vůně rozklíčujete již podle vlastního druhu přípravku, jež definuje podíl parfémové složky. V tomto ohledu jsou rozeznávány:

  • osvěžující voda (Eau Fraiche – EF) – je nejjemnějším typem parfému obsahujícím kolem 6 % vonné složky nižší intenzity, 
  • kolínská voda (Eau de Cologne – EdC) – obsahuje nejmenší množství 4-6 % vonné složky, která však bývá obvykle velmi intenzivní. Kolínské vody mají nejkratší dobu uvolňování vůně, 
  • toaletní voda (Eau de Toilette – EdT) – podíl vonné složky činí 6-12 %, obvykle se jedná o vonné látky menší intenzity s déle trvajícím uvolňováním, než jak je tomu u vody kolínské, 
  • parfémová voda (Eau de Parfume – EdP) – dosahuje podílu vonné složky až 12-15 % a obvykle je určena pro delší nošení se speciálním nanášením, 
  • parfém – je tvořen vonnou složkou z 15-40 %, je tak nejsilnější a je nutné jej používat velmi střídmě, jelikož se z něj vůně uvolňuje velmi dlouhou dobu s výrazně intenzivním horním tónem.

Označení parfém se tedy sice používá pro všechny typy přípravků s vonnými látkami, při výběru je však nutné orientovat se podle označení výrobku, které stanovuje přibližný podíl této složky. Většina produktů se vyrábí jako kolínská nebo toaletní voda, které umožňují jednoduchou a velmi účinnou aplikace.

Nanášení parfému

Aplikace vonného produktu závisí na jeho konkrétní intenzitě. Zatímco parfémy a parfémované vody je nutné nanášet ve vznosu, aby pokryly co možná největší část těla (pokožky), osvěžující, kolínské a toaletní vody se nanášejí v malém množství na různé části těla – nejčastěji se jedná o dobře prokrvená místa, jako jsou zápěstí, vnitřní strana loktů a kolen, hrudník, krk, čelist a zadní strana ušních boltců či do vlasů.

Kromě intenzity koncentrace se rozlišuje způsob aplikace také u jednotlivých typů vůní, které tvoří hlavní složku parfému. Květinové a ovocné tóny bývají méně intenzivní, proto jsou aplikovány ve větším množství. Naopak orientální a dřevité vůně je vhodnější aplikovat pouze po kapkách jen na jedno nebo dvě místa. Kvůli jejich výrazné bázi se uvolňují ve velké intenzitě, což může být při větším množství nepříjemné. 

Co ovlivňuje konečnou vůni parfému

Síla vůně a způsob aplikace jsou jen primárním měřítkem jejich účinnosti. Vedle nich má hlavní vliv na konečnou vůni mají přímo specifika pokožky, na níž je nanášena. Vlastní kvalita pleti a její typ jsou primárním určujícím faktorem pro rozvoj vůně, jelikož se lépe uvolňuje na vlhčí pokožce. Velmi významný vliv má také stravování a životní styl – složení jídelníčku se promítá do tkáně pokožky i potu a mazu a mísí se tak s vůní, čímž jí dodává specifické dodatečné podtóny.

Uvedené aspekty jsou tak vodítkem především při výběru konkrétního parfému. Vlastní proces volby by neměl být uspěchán a měl by se skládat z několika kroků. Vůni nejdříve vyberte podle toho, jak pronikavě voní v lahvičce – tam jsou otevřené především intenzivní vůně, které určují bázi parfému. Pokud je Vám příjemná, naneste parfém na kůži a nechte jej rozvinout. Ideální je vůni testovat po delší době (řádově 15 minutách až hodině). 

Nejoblíbenější dámské parfémy s podmanivými tóny


Pokud si nejste jistá, jaký parfém by Vám nejlépe seděl, můžete čerpat inspiraci mezi nejoblíbenějšími značkami, které zaručeně přitahují opačné pohlaví. Níže jsou uvedeny nejpoužívanější, osvědčené a léty prověřené parfémy, z nichž je dobré vybírat.

Květinové tóny parfému Flowerbomb od Victor & Rolf jsou příjemné pro celodenní aplikaci. Bergamot doplňují u této vůně tóny zeleného čaje, jasmínu, růže a orchideje, což jí dodává mírně exotická a velmi svěží a lehký nádech

Obdobný jemný ráz má také toaletní voda Chanel Chance Eau Tendre, v níž se mísí květinové a ovocné vůně. Velmi výrazné jsou citrusové plody doplněné jasmínem. Vůně je vhodná především do letních měsíců, díky svému osvěžujícímu charakteru, a určená pro celodenní nošení. 

Mezi krásné vůně kombinující květinové a citrusové tóny patří rovněž Daisy od značky Marc Jacobs. Tento příjemný nasládlý parfém s vanilkovou bází obohacenou ovocnými tóny, jasmínem a fialkou evokují svěží jarní louku, hodí se tedy především do letních měsíců jako vůně pro celodenní nošení ven i do zaměstnání 

Parfém Light Blue od značky Dolce & Gabana je charakteristický svěžími citrusovými a květinovými tóny, které jsou podtrženy mírnou dřevitou bází. Celkový dojem vůně je velmi lehký a hodí se pro slunečné jarní a letní měsíce jako parfém pro každou příležitost. 

Lehký parfém vhodný pro celodenní nošení i večerní akce je velmi oblíbený La Vie Est Belle od Lancome. Orientální báze pačuli a vanilky zvýrazňují květinové a ovocné vyšší tóny a nechávají tak vyniknout všem integrovaným vůním. Parfém je vhodný pro každé roční období, jelikož kombinuje teplé i svěží vůně uvolňovány postupně.

Mezi každodenní parfémy trochu silnějšího charakteru patří Mon Paris od Yves Saint Laurent. Těžší báze pačuli je zde zkombinovaná s ovocnými vůněmi a jasmínem, které parfému dodávají velmi orientální a exotický ráz.

Pro jarní a letní večery v méně náročné společnosti je ideálním parfémem Good Girl od Caroliny Herrera. Parfém je kombinací mírně těžší báze kakaa, cedru a santalového dřeva, které jsou doplněny květinovými tóny, skořicí a svěžími bylinnými vůněmi.

Obdobné zaměření má také parfém Fantasy od Britney Spears. Vůně je určená především pro mladší ženy a díky krásným ovocným tónům se hodí pro veselou společnost mladých dospělých. Velmi příjemné jsou tóny kivi a liči na dřevité bázi.

Na celodenní nošení v zimních měsících je vhodný parfém Juicy Couture Viva La Juicy jelikož je směsí dřevitého základu a velmi příjemných ovocných vůní a jemných květin jasmínu a zimolezu, doplněných karamel. Celkový dojem parfému je lehce svěží a velmi teplý, hodí se zejména do zaměstnání.

Krásnou vůni s orientálními tóny nabízí Black Opium od Yves Saint Laurent. Parfém je vhodný zejména pro zimní měsíce, jelikož kombinuje tradiční orientální tóny založené na vanilce a pačuli zkombinované s jemnými květinovými aromaty a osvěžujícím kávovníkem. Intenzivnější síla parfému jej předurčuje především pro večerní nošení.


Mezi parfémy pro použití na zvláštní večery určitě patří Hypnotic Poison od značky Dior. Vanilková a mandlová báze propůjčují parfému velmi sladký nádech, který je doplněn o jemné ořechové a květinové tóny. Okouzlující směs je velmi podmanivá a výrazná.

Kromě uvedených značek můžete vybírat z řady dalších velmi krásných parfémů, záleží jen na Vás, pro jaké tóny a intenzitu se rozhodnete. Existují vůně výrazně ovocné i těžké dřevité či orientální.