Velikonoční tradice, o kterých jste v životě neslyšeli

  • MAGAZÍN
  • Velikonoční tradice, o kterých jste v životě neslyšeli

Velikonoční tradice, o kterých jste v životě neslyšeli

Velikonoce se pomalu blíží... Určitě se vám okamžitě vybaví jejich tradiční pojetí – zdobené kraslice, pečení beránka a pomlázky. Víte ale taky, jak se velikonoční svátky slaví jinde ve světě?

Lov vajíček

V Austrálii mají jednu zvláštní velikonoční zvyklost. Nejen, že Velký pátek je jediným dnem, kdy jsou všechny australské obchody zavřené a rodina a příbuzní se scházejí, ale nesmí chybět ani veselá zábava. Děti se vydávají doslova „na lov“ velikonočních vajíček a snaží se objevit jejich tajné skrýše. Odměnou je jim kulaté překvapení.

Karneval

V Karibiku se o Velikonocích každý rok koná karneval. Velikonoce jim začínají o celý týden dříve a jsou plné průvodů v exotických maskách. Tančí se, zpívá a veselí.

Čarodějnické přestrojení

Finské děti se zase přestrojí do čarodějnických kostýmů a v převleku chodí koledovat. Zní to skoro podobně jako halloweenský zvyk, kdy koledníci v maskách chodí od domu k domu a vyslovují známé „Trick or treat“. O velikonočním koledování jsou děti v maskách také odměňovány sladkostmi, a k tomu navíc ozdobenými vrbovými větvičkami.

Finskou Velikonoční neděli na některých místech doprovází i symbolické pálení ohňů, které má zastrašit a odehnat čarodějnice.

Filipínské Velikonoce

Kromě mší, které probíhají po celý týden, patří mezi filipínské tradice dramatické hry o utrpení Ježíše Krista. Připomíná se i jeho ukřižování – a to se vším všudy. Procesím, bičováním a vlečením těžkého kříže to jenom začíná… Ke krvavému rituálu se každoročně přihlásí několik desítek dobrovolníků, kteří se na Velký pátek nechají ukřižovat jinými Filipínci, kteří mají představovat římské vojáky. Ti jim do rukou i nohou zatlučou několika centimetrové hřeby.

Přibiti na kříž dobrovolníci vydrží, dokud si nejsou naprosto jisti, že se za své hříchy káli dostatečně. Mnoho účastníků po absolvování této zkoušky ohněm tvrdilo, že se úplně zbavili depresí.

Skutečně brutální očista, davová mánie nebo důležité kulturní dědictví, za které jej silně katoličtí Filipínci považují? Samotná církev tuto tradici nepodporuje, považuje ji za zkreslování víry. V turistech naopak vzbuzuje zvědavost – této události se pravidelně účastní desetitisíce diváků. Mnozí se nechají dojmout až k slzám.

Naše doporučení? Pokud toužíte po fyzické a emocionální očistě, ukřižování můžete s klidným svědomím vynechat. Úplně vám stačí jarní detox a taky trochu motivace. Říká se, že správný jarní parfém dokáže dělat divy a dokonale zvedne náladu!

Velikonoční detektivka

Velikonoční drama vítají i Norové, i když ne v tak extrémní podobě jako lidé z filipínského San Fernanda. Mezi jednu z norských velikonočních tradic patří už od roku 1923 čtení velikonočních detektivek, takzvaných „Paaskekrimmen“. V knihkupectvích se v tomto období prodává řada nejnovějších detektivních příběhů a dramatické filmy s motivem vraždy si Norové můžou užít i v televizi.

Bermudy

Obyvatelé Bermudských ostrovů se o Velikonocích baví pouštěním draků. Tradice má připomínat nanebevzetí Ježíše Krista. Její součástí je i soutěž o to, kdo vytvoří nejlepšího draka.

Co říkáte? Necháte se cizokrajnými tradicemi inspirovat? Nebo si vytvoříte svou vlastní jarní tradici?

Můžete například začít chodit na túry – k tomu se skvěle hodí hodinky do extrémních podmínek Casio G-Shock nebo dámské hodinky Casio Baby-G. Nebo raději sednete na kolo a necháte se unést hodinkami, které jsou pro to přímo stvořené? Hodinky Festina Chrono Bike vám dobře poslouží nejen během jarních měsíců…

Vlastní tradice nebo ne, hlavně nezapomeňte navštívit svoji rodinu a vychutnat si společně strávený čas v klidu a pohodě. Zažijte ty nejveselejší Velikonoce!