Nejsvůdnější orientální vůně

  • MAGAZÍN
  • Nejsvůdnější orientální vůně

Nejsvůdnější orientální vůně

Orientální vůně, známé už od úsvitu dějin, jsou velmi smyslné, intenzivní a tajemné. Tyto parfémy, které tvoří jednu z nejrozšířenějších druhů vůní, nás už v prvních kapkách ponoukají k cestám do zemí tajemného orientu s jejich příběhy a legendami plnými tajemství. Opulentní, jemné, kořeněné i sladké vůně s orientálními tóny vytvářejí téměř mystickou atmosféru, a proto je naprosto pochopitelné, že patří mezi velmi oblíbenou volbu, pokud si má člověk vybrat svůj parfém. Jaká je historie orientálních vůní? Co tvoří jejich hlavní složky, kam je nosit a jaký si vybrat?

Počátky orientálních vůní

Tajemné vůně s orientálními tóny se v Evropě začaly objevovat už od středověku. Vděčíme za to hlavně křižáckým výpravám ve 12. a 13. století, které Orient objevily, a s ním i spousta nových chutí a vůní. Křižácké lodě se z cest do Evropy vrátily s nákladem nejrůznějších a dosud neznámých přísad. Díky novým obchodním cestám se vyměňovaly suroviny jako muškátový oříšek, pepř, myrha, kafr nebo další balzámy. Západ objevil nové parfumérské přísady, které výborně kontrastovaly s do té doby používaným květinami a bylinkami. Vůně pižma, jantaru či cibetky brzy dobyli i ty nejnáročnější nosíky - šlechtici milovali lázně s vůněmi koření a hrdě nosili tzv. pomander - malou nádobku, která byla naplněná orientálními vůněmi. Brzy poté si tyto vonné složky oblíbila i celá společnost a orientální vůně tak naplno projevily svou sílu a bohatství.

Dodnes patří svůdné orientální parfémy mezi nejoblíbenější. Od dob středověku a s příchodem moderní parfumerie se vůně čím dál víc zdokonalovaly. Výsledkem toho je, že orientální vůně už nejsou tak moc opojné a těžké, ale jejich smyslnost v nich zůstává. Úplně prvním parfémem, který vydláždil cestu novodobným orientálním vůním se stal Jicky od Guerlain. Na trh byl uvedený roku 1889 a okouzlil cibetkou a vanilinem a kumarinem, které byly odvozeny od fazole tonka. Poté roku 1908 přišel Coty s vůní Ambre Antique, která obsahovala ambru a vanilku. A protože měly tyto kousky skvělý úspěch, postupně každý parfumérský dům začal vytvářet své vlastní orientální parfémy.

Jak rozpoznat orientální parfém

Orientální vůně patří mezi nejpopulárnější kategorii parfémů a používají se už stovky let. Po orientu může vonět jak parfém, tak voda po holení. Orientální vůně jsou všeobecně o něco bohatší než jiné druhy vůní, a to zejména díky svým zvláštním, pro ně typickým přísadám.

vera-wang-orientalJaké jsou nejčastější přísady orientálních parfémů?

Setkat se můžete zejména s těmito složkami:

Skořice

Toto sladké a smyslné koření je široce používané v potravinářském průmyslu, ale také velmi odlišuje jednotlivé vůně. Kromě své jedinečné chuti je skořice oblíbená také pro své afrodiziakální vlastnosti. Skořice se velmi dobře mísí s citrusovými tóny v parfémech.

Hřebíček

I když většina lidí považuje hřebíček za koření (kvůli jeho silné a jedinečné vůni), ve skutečnosti jde o sušený poupě. Stejně jako skořice je hřebíček široce používán jak v potravinářském průmyslu, tak v parfumerii. Kromě toho se také používá v medicíně jako lék proti bolesti.

Další exotické koření

Mimo výraznou skořici a hřebíček se můžete v orientálních parfémech setkat i s kardamomem, zázvorem, pepřem či muškátovým oříškem.

Vanilka

Další populární přísadou je vanilka, která si získala miliony srdcí svou sladkou a lákavou vůní připomínající naše dětství. Výroba přírodní vanilky je velmi dlouhý a nákladný proces, takže existuje mnoho parfémů, které místo toho používají její syntetickou verzi.

Kadidlo

Kadidlo se používá se hlavně k náboženským účelům, ale našlo si své místo i v současném světě parfumerie. V průběhu let hrálo kadidlo důležitou roli téměř v jakékoli kultuře po celém světě. Díky své teplé a uklidňující vůni se dnes používá jako přísada v mnoha orientálních parfémech.

Jantar

Okouzlující a teplý jantar je další oblíbená parfémová přísada pro orientální vůně. Jantar ve skutečnosti není přísada, ale spíš dodává parfému určitý hřejivý pocit. Často se používá jako náhražka pravé ambry.

Santalové dřevo

Nebyl by to kompletní výčet, kdybychom vynechali klasickou orientální notu - santalové dřevo. To je známé svou jemnou, sladkou a bohatou dřevitou vůní. Je to velmi silná přísada, která perfektně doplňuje propracovaný orientální parfém.

Exotické květiny

V orientálních parfémech často narazíme i na zajímavé cizokrajné květiny. Nejčastěji se můžete setkat s íránskou růží, jasmínem, orchidejí, kosatcem nebo pomerančovými květy. Dodávají parfémům nádech svůdnosti a exotiky.

Ovoce

I v orientálních parfémech můžete narazit na ovocné složky. Nejčastěji se můžete setkat s pomeranči, datlemi, fíky nebo švestkami. Některé přísady dodávají parfému sladkost, jiné svěžest.

Oriental

Druhy orientálních parfémů

Není orientální jako orientální… i tato skupina parfémů má své podskupiny, které jsou se od sebe liší. Nejčastěji se setkáte s těmito:

Kořeněné orientální parfémy

Jak už napovídá název, uvnitř flakonu najdete množství sladkého koření, jako je vanilka, skořice, hřebíček, muškátový oříšek, ale také nejrůznější exotické květiny v podobě jasmínu či ylang-ylang. Možný je i dotek pryskyřice či kadidla. Tato skupina obsahuje nejvíc sexy vůně.

Orientální parfémy s ambrou

Najdete v nich tóny vanilky a ambry - v dnešní době se setkáte i s jantarem, pod kterým se skrývá syntetická forma této tajemné a vzácné přírodní složky. Pravá ambra totiž patří mezi nejdražší ingredience v parfému. Tyto vůně evokují smyslnost a hřejivost. Na kůži vydrží velmi dlouho.

Dřevité orientální parfémy

Dřevité prvky v podobě santalového, cedrového či růžového dřeva, a také pačuli, se používají pro vytvoření dalšího rozměru tradičních orientálních kořeněných tónů. Dodávají vůni hloubku a pocit tajemna. Jsou těžší a hodí se hlavně na večer či pro zvláštní příležitosti.

Svěží orientální parfémy

V této skupině zatím najdete jen hrstku vůní, ale s pokračujícím trendem svěžích vůní jejich počet nejspíš poroste. Tato skupina obsahuje odlehčené, jasné a svěžejší tóny. Často také citrusy. Díky tomu jsou vhodnější i do kanceláře a na denní nošení.

Kdy nosit orientální vůně?

Díky jejich hřejivým tónům bohatým na koření a dlouhotrvající vůni jsou orientální parfémy oblíbenou volbou pro večerní nošení a chladnější měsíce podzimu a zimy, kdy potřebujete tělo trochu prohřát a potěšit se teplým obdobím alespoň v myšlenkách.

Orientální vůně jsou většinou těžší, proto nejsou úplně vhodné na denní nošení do kanceláří a mezi větší počet lidí. Na jejich hutnou vůni je totiž potřeba si trochu zvyknout, a naše evropské nosy pořád nejsou trénované jako třeba u obyvatel Blízkého východu, kde se orientální parfémy nosí běžně.

Na večer či zimu jsou však výbornou volbou, protože evokují hřejivé pocity a navíc působí velmi smyslně a vyzrále. Orientální parfémy mohou nosit jak ženy, tak muži. Často narazíte i na vůně určené oběma pohlavím - unisex orientální parfémy, které si doma s partnerem můžete bez obav půjčovat.

oriental-black-opiumNejsvůdnější orientální vůně

Navnadili jsme vás dostatečně a už vám v hlavě hrají představy orientálních arabských nocí, tajemných pouštních písků, horkého slunce, rozkvetlých zahrad, smyslnosti a pokušení? Pak musíte vyzkoušet některé orientální parfémy na vlastní nos! Tyto jsou ty nejsvůdnější.

Guerlain - Shalimar

První orientální parfém v historii je inspirovaný vášnivým milostným příběhem mezi císařem a indickou princeznou Shalimar - v sanskrtu znamená chrám lásky. Symbolizuje příslib věčné lásky a touhy. Mýtická vůně obsahuje bergamot, kosatec, růži a vanilku. Vytváří nádech drzosti a něčeho zakázaného, zároveň však smyslně hladí pokožku a hřeje. Flakon je inspirovaný vodou slavných šalimarských zahrad.

Thierry Mugler - Angel

Slavný parfém z roku 1992 evokuje emoce radostných vzpomínek a ponouká k velkým snům do budoucna. Návyková a výrazná vůně je neodolatelná a vydrží opravdu dlouho. Obsahuje tóny bergamotu, cukrové vaty, červených bobulí, medu, abry, čokolády, vanilky a pižma.

Yves Saint Laurent - Black Opium

Oslnivá a podmanivá vůně, ve které se snoubí energie, smyslnost a jedinečnost nositelky. Vůně doslova vibruje a je opravdu velmi sexy. Ve flakonu najdete směs růžového pepře, květů pomeranče, jasmínu, kávy, pačuli, cedru a vanilky.

Tom Ford - Black Orchid

Orientální květinový parfém, který je ideální volbou pro jarní měsíce. Mezi klíčové složky patří černá orchidej, švestka, bergamot a lanýž. Vůně je velmi bohatá, lehce temná a plná oslnivých tónů květin.

Calvin Klein - Euphoria Amber Gold

Odhalte atmosféru teplých arabských nocí a tajemno nekonečných pouští. Vůně s příměsí mandarinek, švestek, růže, medu ambry a santalového dřeva vás rychle přenese do mystického světa orientu.

Versace - Pour Homme Oud Noir

Směs orientálních esencí, nádechu koření a tónů dřeva každého muže zahalí rouškou svůdného tajemství. Charismatická vůně s pepřem, neroli, pomerančem, šafránem, oudem a dřevem vás dostane.

Burberry - Brit Rhythm

Muži často upřednostňují dřevité orientální parfémy před květinovými vůněmi. Tento kousek si oblíbíte pro její svěží, ale dřevité aroma. Směs směs cedrového dřeva, šedého pižma, muškátového oříšku a různých citrusů vytváří relaxační vůni pro každého muže.