Nejlepší tipy na hory

Nejlepší tipy na hory

Možná, že každoročně jezdíte lyžovat nebo zdolávat horské hřebeny na snowboardu, žádná náhlá změna počasí vás nezaskočí a dávno máte svoje oblíbená místa, kam se rádi vracíte. A možná, že vás zimní sporty příliš nelákají a raději do hor zavítáte během letních měsíců. Proč ale letos nezkusit něco nového?

Na lyže není nikdy pozdě. Lyžovat se naučíte i v dospělosti, i když nevlastníte profesionální sportovní vybavení nebo hodinky do extrémních podmínek.

Ale pokud ve vás podobná myšlenka vyvolává protichůdné pocity, můžete se kromě lyžařských sjezdovek a běžkařských drah vydat ještě za jinou zábavou.

Sáňkařská nebo bobová dráha!

Vraťte se alespoň na malý okamžik do dětských let a neváhejte si sjet ne jen tak ledajaký kopec, ale rovnou několika kilometrovou dráhu!

Večerní nebo denní sáňkování? Obojí je možné! Nejdelší osvětlenou sáňkařskou dráhu u nás najdete ve Špindlerově Mlýně. Součástí vstupenky není pouze 3 kilometrový sjezd na saních, ale také jejich zapůjčení a vyvezení autobusem na start, takže se nemusíte nikam zbytečně trmácet, ani se zdržovat. Naopak – dostane se vám možnosti užít si tolik legrace, kolik jen snesete.

Ve Špindlerově Mlýně narazíte i na bobovou dráhu, která má tu výhodu, že je dostupná 365 dní v roce. Není však v našich končinách jediná svého druhu – další bobová dráha se nachází například ve Ski Areálu Hlubočky.

Chcete-li se vydat do zahraničí, neváhejte navštívit nejdelší sáňkařskou dráhu na světě v rakouském středisku Wildkogel-Arena Neukirchen & Bramberg, kde si vychutnáte až 14 km dlouhou jízdu.

Zajímavé sáňkařské dráhy objevíte také v Norsku. Dvoukilometrová sáňkařská dráha Korketrekkeren, nedaleko Holmenkollenu, předměstí norského hlavního města Osla, je určena, jak pro děti, tak pro dospělé. Samotné sáňkování je zdarma, sáňky si zde můžete buď zapůjčit, nebo využít své vlastní.

A když se budete chtít vrátit na start a sjet mohutný kopec ještě jednou? Stačí absolvovat čtvrthodinovou jízdu metrem do stanice Frognerseteren. Sjezd dolů pak trvá bezmála deset minut. A nutno dodat, že je to skutečně skvělý zážitek.

Za běžkami do Norska

V Norsku si můžete vyzkoušet i jiné zimní libůstky, než je sáňkování. Vydejte se do země fjordů, tajuplných vikingských válečníků a severských bohů, ochutnejte karamelový sýr a propadněte kouzlu zimních sportů a čisté přírody. Vyjížďka na běžkách vás zde nadchne víc, než kdekoliv jinde. Nejen, že tu narazíte na krajinu neporušenou lidskou rukou a zajímavé architektonické skvosty, ale především si vychutnáte přímo božský klid.

Výšlap

Nenechte si ujít zimní horský výšlap na sněžnicích s instruktorem! Například na Šumavě můžete podobný výlet zažít v doprovodu znalce zvířecích stop, takže si nejen protáhnete celé tělo, ale zároveň získáte spoustu nových informací o místní fauně. Idylickou túru na sněžnicích můžete vyzkoušet třeba i v Rakousku nebo v Nízkých Tatrách na Slovensku (ta ale patří na Slovensku k těm nejnáročnějším).

Sněžnice si lze zapůjčit téměř v jakékoliv půjčovně zimního vybavení. Kromě toho mají ještě jednu příjemnou výhodu: nemusíte být zrovna ostřílený profík a složitě se učit techniku výstupu jako na běžkách nebo skialpech.

Nezbytný doplněk: hodinky do každé situace

Ať už si zvolíte jakoukoliv variantu, zcela jistě se vám budou hodit některé moderní vychytávky: téměř nezničitelné hodinky, které si rozumí s každým prostředím a navigační lyžařská bunda s GPS přijímačem.

Sportovní hodinky z dílny známé japonské firmy Casio, se mohou pochlubit mimořádnou odolností, zejména ty z kolekce Casio G-Shock. Jedná se o výrazné pánské hodinky s masivním ciferníkem, které jsou oblíbené dokonce i u záchranných a vojenských služeb. K horské turistice jsou jako stvořené, protože je nepoškodí ani chlad, ani půdní otřesy. Z kolekcí pro ženy stojí za zmínku dámské hodinky Casio Baby-G, inspirované kolekcí pánskou. Jsou drobnější, ale neméně vhodné pro sportovně zaměřené dámy.

Wellness na horách 

Zasloužený odpočinek v teple horského hotelu – co víc si přát? Sport a poté správná míra relaxace k sobě neodmyslitelně patří. V nabídce většiny horských hotelů s možností wellness, byste našli whirlpool, finskou saunu, infra saunu a parní lázeň.

Prožijte skutečné dobrodružství, ale nezapomeňte si taky odpočinout.