Nejlepší šaty na svatbu pro maminky: jaké vybrat?

  • MAGAZÍN
  • Nejlepší šaty na svatbu pro maminky: jaké vybrat?

Nejlepší šaty na svatbu pro maminky: jaké vybrat?

Jaké šaty vybrat pro maminku svatby? Jaké šaty jsou dnes in, budou pohodlné a zároveň dostatečně reprezentativní? O tom s povíme v tomto článku. Poradíme vám, jak vybrat štay pro maminku svatby.

Svatba symbolizuje významnou událost nejen pro budoucí novomanžele, ale i pro nejbližší rodinu. Právě rodiče jsou mnohdy velkým terčem pozornosti, a proto se maminky snaží obléct tak, aby vypadaly krásně a na svatbě zaujaly. Přece jen je čeká seznamování s druhou polovinou nové rodiny, a proto chtějí mít slušivé a padnoucí šaty, ve kterých se budou dobře cítit po celý den. Pro šaty obou maminek však platí určitá pravidla, kterými by se při výběru měly řídit. Jaké to jsou?  

Přizpůsobte se svatebním barvám

Zatímco šaty nevěsty budou ve většině případů sněhově bílé, ostatní dámy účastnící se svatby se mohou inspirovat svatebními barvami. Ty mohou budoucí novomanželé buď uvést rovnou na pozvánku, případně je každému sdělit osobně. Na svatbě poté moc hezky vypadá, když jsou jednotliví svatebčané trochu sladění. Pokud je například jedna ze svatebních barev červená, mohou maminky nevěsty a ženicha sáhnout po padnoucích šatech ve vínové barvě.  

Vyhněte se bílé a černé

Existují však dvě barvy, které na svatbu jednoduše nepatří. Jedná se o bílou a černou. V bílé by totiž ve svatební den měla být pouze nevěsta a pokud by se do této barvy oblékla nějaká další z pozvaných dam, je to považováno za obrovské faux pas.

Svatba by měla být veselou událostí, a proto na ni nepatří ani černá. Především u maminek nevěsty a ženicha by taková barva vypadala velmi nepatřičně. Myslete na to, že se oblékáte na svatbu, nikoliv na pohřeb.  

Vsaďte na nemačkavý materiál

Co se materiálu týče, vyplatí se v případě svatebních šatů pro maminky sáhnout po příjemném nemačkavém materiálu. Zatímco nevěsta se v průběhu dne a večera velmi často převléká, svatební maminky v šatech zůstávají po celý den. Měly by jim proto dobře sedět, nikde je neškrtit a být opravdu pohodlné.  

Jakou délku šatů zvolit?

Svatba symbolizuje formální událost, a tomu by měla odpovídat i délka šatů. Pro maminky budou ideální šaty s délkou maximálně lehce nad kolena. Sáhnout však mohou i po dlouhých společenských šatech, pokud se v nich cítí příjemně.  

Alternativu dále symbolizuje slušivý dámský kostýmek složený ze sukně, halenky a dobře padnoucího saka. Po této variantě většinou sahají elegantní dámy v pokročilejším věku, případně se hodí i pro babičky.  

Oblečení na svatbu v kostele vs. venku

Pokud obřad probíhá v kostele, jsou pravidla pro dress code trochu přísnější. Šaty by v takovém případě měly sahat až po kolena a ženy by měly mít zahalená ramena. Neznamená to však, že se musíte zcela vzdát šatů na tenká ramínka. Stačí, když si v průběhu obřadu přes ramena přehodíte sako, bolerko či šál. V kostele stejně bývá chladněji a s tímto doplňkem budete vypadat elegantně.  

Pokud obřad probíhá venku, jsou pravidla mnohem volnější. Pokud si nejste jistí, můžete vždy vhodnost konkrétních šatů konzultovat s nevěstou. 

Šaty z konfekce nebo šité na míru?

U této otázky pochopitelně velmi záleží na vašem rozpočtu. Šaty z běžné konfekce budou mnohem levnější. Pokud se však rozhodnete nechat si ušít šaty na míru, můžete tak získat perfektně padnoucí šaty, které využijete pro mnoho dalších slavnostnějších událostí (například na další svatby, promoce, křtiny a další). Třetí možností je využít služeb půjčoven šatů. 

Nezapomeňte na boty, doplňky, parfém a líčení

Každý outfit si zaslouží i perfektně sladěné doplňky, které jej pozvednou na zcela jinou úroveň. Rozhodně proto nezapomeňte na boty - ideální budou klasické lodičky, ale v případě uvolněnější svatby můžete sáhnout i po letních sandálech. S celkovým vzhledem slaďte také kabelku, přičemž volte spíše menší elegantní psaníčko. 

Líčení a účes pro maminky nevěsty a ženicha velmi často obstarává stejná vizážistka, která líčí nevěstu. Pokud jste takto domluvení, nemusíte si s tímto úkolem dělat starosti a budete mít jistotu, že budete mít profesionální líčení. Nezapomeňte však na vhodný dámský parfém a šperky - například náušnice, dámské hodinky, náhrdelník nebo náramek.