Pozor, zvoní! Připravte děti na návrat do školy

  • MAGAZÍN
  • Pozor, zvoní! Připravte děti na návrat do školy

Pozor, zvoní! Připravte děti na návrat do školy

Prázdninám odzvonilo a opět začíná nový školní rok. Máte doma prvňáčka nebo už „ostřílené“ školáky? Přečtěte si, co všechno byste měli před začátkem školní docházky stihnout, aby návrat do lavic byl pro vaše ratolesti co nejpříjemnější.

Letní prázdniny se pomalu chýlí ke konci a to pro všechny rodiče znamená jediné – návrat ratolestí do školy. Některé děti se těší více, některé méně. Ať už jsou na tom ty vaše jakkoliv, nezapomeňte je na první školní dny připravit. Co všechno byste neměli opomenout a jak dětem zpříjemnit školní docházku? Dozvíte se v dnešním článku. 

>1. Vyrazte na nákupy

Taky jste jako malí milovali nákupy v papírnictví? Zbožňovali jste vybírání nového penálu, barevných sešitů, psacího pera či aktovky? Anebo jste naopak tyhle akce nesnášeli? Vyzkoušejte své děti namotivovat a vyrazte do obchodů společně. Nákupy školních pomůcek se můžou proměnit ve skvělou zábavu. Dnes pulty překypují pestrobarevnými školními potřebami a vybere si mezi nimi opravdu každý. Ukažte dětem, že do sešitu s poníkem či oblíbeným fotbalistou se budou zápisky psát skoro samy. Uvidíte, že se hned do školy začnou mnohem víc těšit. 

2. Začněte trénovat vstávání a přizpůsobte denní režim 

Dva měsíce jsou dostatečně dlouhá doba na to, aby vaše dětičky zlenivěly. A proč by taky ne, vždyť prázdniny jsou tu od toho, aby si odpočinuly a nabraly dostatek sil na nový školní rok. Ke konci srpna však dbejte na to, aby děti chodily včas spát a učily se opět brzy vstávat. Zkrátka se snažte o to, aby se volný režim začal postupně přizpůsobovat klasickému školnímu pořádku. 1. září pak pro ně nebude tak tvrdý šok. 

3. Připravte dětem pracovní místo 

Je čas uklidit ze stolu nedokončené lepenkové modely, omalovánky a další hračky. Pracovní stůl je třeba udržovat čistý, aby malé školáky od učení nic nerozptylovalo. Pokud chcete děti podpořit v lepší organizaci učiva a školního života, pověste jim nad stolek nástěnku, na kterou si budou moct připínat rozvrh a všechny důležité úkoly. Pohlídejte, aby měly děti uklizené šuplíky, ořezané tužky a pastelky. Zároveň však nebuďte příliš přísní a nechejte je samy rozhodnout, jak si věci na stole uspořádají. 

4. Školní svačinky 

Aby vaše děti měly na nové učivo dostatek energie, je nezbytně nutné chystat jim kvalitní svačinky. Kluci i holky jsou ve vývinu a tak nesmí mít nouzi o vyváženou stravu. Připravte jim třeba chutné sendviče s kvalitní šunkou a vejci nebo upečte domácí tvarohovou buchtu. Nezapomeňte nebo ovoce, zeleninu a láhev s vodou. Když dětem dopřejete svačinky, které jim zachutnají, nebudete se muset bát, že utratí všechno kapesné ve stánku s cukrovinkami. 

5. Dorazte včas 

Hlavně první den je opravdu důležité, abyste do školy přišli včas. Jinak se klidně může stát, že na vaše dítko zbude neoblíbené místo v lavici a navíc vedle bude mít vroubek od učitele hned na začátku školního roku. Naučte děti dochvilnosti už od mala, v dospělosti se jim to bude hodit. Aby si však nemusely kontrolovat čas na mobilním telefonu a hledat tak možnosti, jak strávit hromadu času u obrazovky, obdarujte je dětskými hodinkami.

Stává se vám, že občas nestihnete děti včas ze školy či z kroužku vyzvednout? Hodinky se budou hodit i vám, zodpovědným rodičům :) 

Tip na závěr: Projekt Pěšky do školy 

Aneb chodci sobě! Pro pražské školáky již několikátý rok běží skvělý projekt Pěšky do školy, který má za cíl nejen omezit automobilovou dopravu a škodlivé emise ve městě, ale také podporovat děti v pohybu. Pokud se do projektu zapojíte, můžete získat zajímavé věcné ceny nebo vstupenku do vědecko-zábavného parku. Více se dozvíte zde.