Na co si dát pozor při opalování?

  • MAGAZÍN
  • Na co si dát pozor při opalování?

Na co si dát pozor při opalování?

Bezchybné opálení sluší všem. I přes veškerá varování a skepticismus dermatologů bude krásné opálení vždy oblíbeným suvenýrem letních prázdnin a jen sotva by se ho někdo dobrovolně vzdával. Na co si tedy dát pozor, aby nebylo slunění v rozporu s naším zdravím?  

Dary slunce

Sluneční světlo umožňuje život na zemi. Jeho vliv na rostliny, zvířata i náš organismus je v mnoha ohledech nepostradatelný. Prospívá našemu fyzickému stavu (stimuluje tvorbu vitamínu D, který prospívá kostem, zlepšuje imunitní systém ) i duševnímu zdraví (zastavuje produkci melatoninu, hormonu spánku a naopak podporuje serotonin, který zlepšuje naši náladu) a dokonce eliminuje následky nezdravého životního stylu (snižuje krevní tlak a cholesterol). 

A navíc nás dělá krásnějšími. To mohou jistě potvrdit nejen bronzově opálení lidé, ale i pacienti s kožními problémy, kteří mají v létě mnohem méně příznaků. Slunce má totiž i protizánětlivé účinky.

Opálení jako přirozená ochrana kůže

Slunce je pro nás tedy prospěšné a není třeba se s krásně opálenou pokožkou loučit. Jen je třeba ji chránit a dodržovat pár pravidel zdravého opalování. Především zabránit spálení. Nejlepší způsob, jak mu předejít, je pravidelně vystavovat pleť slunci už od jarních měsíců a dát ji tak příležitost vytvořit si jemné opálení, které bude fungovat jako a přirozená obrana kůže proti škodlivému záření až do léta. Během této doby je vhodné proces opálení podpořit: zkuste zázračný beta-karoten v doplňcích stravy nebo mrkvový olej na opalování místo běžného opalovacího krému.  

Nepodceňovat rizika spálení

Náhlá vysoká dávka slunečního záření, třeba právě po dlouhé zimě bez použití ochranných prostředků proti slunci může být pro pokožku velmi stresující. Vysoké červnové slunce na dovolené by určitě nemělo být prvním slunečním kontaktem v roce! Za těchto podmínek se i tmavší fototypy, které nejsou extrémně citlivé, mohou spálit už po pouhých 15 až 20 minutách na slunci. Rizika spálené pokožky jsou často podceňována. Každý úpal nejenže urychluje stárnutí kůže, ale ultrafialové záření dokonce poškozuje DNA buněk, což může vést až k rakovině kůže. 

Co jsou prostředky pro ochranu před slunečním zářením?

Abychom se vyhnuli spálení a stárnutí pokožky, měli bychom vždy používat kvalitní prostředky pro ochranu před slunečním zářením, které poznáme označením SPF (Sun Protection Factor). Tento faktor je ukazatelem, který s vypočítává z doby strávené na slunci a momentu, kdy pokožka začne červenat. Hodnota SPF opalovacích prostředků je vždy garantována dermatologickými instituty, které u produktů prokázaly schopnost pohltit UV paprsky.   

Espéefko je matika

Plánovanou dobu na slunci vydělte dobou, po které vaše pokožka začne červenat bez ochranných prostředků a získáte hodnotu SPF. Výpočet není nijak složitý, ale pro praktický život dost krkolomný. Oba údaje pro výpočet se totiž neustále mění v závislosti na měnícím se programu jednotlivých dní. Navíc si asi nebudete chtít na každý den pořizovat krém s jiným SPF. Je zcela logické, že nad hodnotou SPF není nutné dlouho laborovat. Čím vyšší ochranu své pleti dopřejete, tím lépe uděláte. Mimochodem: kůže se opálí stejně bez ohledu na výši SPF opalovacího prostředku, nebojte se tedy sáhnout po tom nejvyšším.

MLÉKO NA OPALOVÁNÍ
NA OBLIČEJ

UKAŽ

KRÉM NA OPALOVÁNÍ
NA OBLIČEJ

UKAŽ

MLÉKO NA OPALOVÁNÍ
VE SPREJI

UKAŽ


Opalování bez výčitek

Krém na opalování nebo olej na opalování, je nutné aplikovat důsledně a to nejlépe 30 minut před sluněním. Stejně jako parfémy, i opalovací prostředky používáme vícekrát denně, protože se jejich účinnost postupem času snižuje, zejména po plavání nebo fyzické aktivitě. To platí i v případě, že jste aplikovali produkt označený jako waterproof, tedy nesmývatelný. Tuto vlastnost nelze zaručit a dokonce i Evropské unie jasně vyzývá k obnovení ochranné vrstvy bez ohledu na popis na etiketě.  

Ale pozor: opakované použití nebo vrstvení opalovacích krémů a olejů neprodlužuje doporučenou dobu na slunci, ale pouze zajišťuje zachování uvedeného SPF.

Polední slunce je nejhorší

Velká část nebezpečného UV záření je odfiltrována ozonovou vrstvou ve stratosféře. Pokud je ale slunce velmi vysoko, funguje to pouze omezeně. Proto je ranní a večerní slunce, které vrhá dlouhé stíny méně nebezpečné. Jedním z hlavních pravidel zdravého opalování je vyhnout se slunci v době oběda, mezi 11:00 a 14:00 hodinou, kdy je UV záření nejsilnější.