Luxusní hračky pro milovníky vysokohorské turistiky

  • MAGAZÍN
  • Luxusní hračky pro milovníky vysokohorské turistiky

Luxusní hračky pro milovníky vysokohorské turistiky

Vysokohorská turistika tvoří nepostradatelnou součást života milionů lidí po celém světě. Někteří se už přímo narodí v horské oblasti, čímž je jim láska k vysokým horám jednoduše vložená do vínku. Spousta lidí, ale takové štěstí nemá a tak musí vyrazit na několik „rande naslepo“, aby zjistili, jestli je lákají i další schůzky… Co vy? Už jste se zamilovali? Ať se teprve chystáte nebo už intenzivně „odškrtáváte“ jeden horský vrchol za druhým, uvidíte, že nová hračka, v podobě outdoorových hodinek, vám váš vztah příjemně okoření…

Každý, kdo jednou zažil to ticho, čistý vzduch, neporušenou krajinu, volně pobíhající zvěř a ryzí pocit štěstí z chůze s čistou hlavou, a následného odložení těžkého batohu po celodenním pochodu, není ve vysokých horách jistě naposledy. I když pobytem v nich se člověk vystavuje poměrně velké míře nepohodlí, které bývá pro spoustu městských lidí naprosto neakceptovatelné, a častokrát si i zahrává s vlastním životem, jejich majestátnost a magičnost ho vždy znovu přitáhne jako vosu na med.

Patříte-li k milovníkům aktivního odpočinku v horách, jistě pobyt v nich vnímáte pozitivně i z důvodu odloučení od veškeré elektroniky a internetového propojení. Možná proto se ještě pořád úspěšně vyhýbáte pořízení outdoorových hodinek – abyste jimi nenarušili a neohrozili tu dokonalou symbiózu: člověk–hory. Ale tohle přesvědčení vás připravuje o spoustu nových vjemů, které díky speciálním funkcím hodinek můžete zachytit, vyhodnotit a nabité poznání zúročit na vaší další výpravě!

Jak vybrat ty pravé?

Každý, kdo se pustí do výběru ideálních outdoorových hodinek se na začátku nechá pravděpodobně strhnout starým známým pravidlem „čím víc, tím líp“. Ale spousty hodinek jsou oproti svým jen méně vybaveným kolegyním neadekvátně drahé. A pokud adekvátně, řadu jejich funkcí většina běžných turistů stejně nikdy nevyužije. Proto vezměte rozum do hrsti a nekupujte si Porsche, když vyšší rychlostí než 60 km/h stejně nejezdíte…

Před samotným prozkoumáváním internetových obchodů si nejprve ujasněte. Co od nových hodinek očekáváte? Co chcete mít na svých vysokohorských toulkách hlavně pod kontrolou? Teprve potom si vyhledejte pár modelů odpovídajících vašim základním požadavkům a zjistěte, kolik si za ně prodejci průměrně účtují. Jen tak zjistíte, jestli se můžete rozmazlit klidně i dražšími hodinkami, nebo jestli už ten základ představuje váš cenový strop.

Co všechno umí?

Mezi základní funkce téměř všech digitálních hodinek, nejenom těch outdoorových, patří bezpochyby ukazatel data, alarm nebo stopky. Možná, že si říkáte, že bez nich byste se klidně obešli, ale věřte, že čas plyne v horách mnohem pomaleji. Občas se vám dokonce může zdát, jakoby se úplně zastavil. Tak snadno ztratíte přehled o tom, kolik dní už vlastně kráčíte. I když smyslem pobytu v horách je odprosit se od bleskového tempa městského života, až se vám bude zdát, že se ve svých myšlenkách až moc vzdalujete od reality, ukazatel data vás opět zase uzemní.

Další velmi užitečnou funkcí je teploměr. Jednoduchou hrou „Kolik je dneska stupňů?“ můžete udržovat svou mysl neustále ve střehu a zlepšit tak i své sázkařské schopnosti. Ne, že bychom vás tak chtěli navádět k hazardu, ale každá nadstandardní dovednost se cení. Nikdy nevíte, koho tím můžete oslnit. Hlavně vám teploměr ujasní rozhodování v situacích jako např. jestli není moc chladno na zaplavání si v ledovcovém jezeře, jestli si máte uvařit čaj i na cestu (do termosky) nebo jestli už náhodou není čas schovat se do tepla spacáku.

Zejména horolezci ocení i další dvě měřidla – výškoměr a barometr. Tyto dvě funkce spolu úzce souvisí, jelikož nadmořská výška se určuje právě na základě změny okolního tlaku (barometrickým senzorem). Hodnota tzv. normálního atmosférického tlaku byla už dávno v minulosti stanovena na 1013,25 hPA, což odpovídá hladině moře. Čím výše stoupáme, tlak vzduchu nerovnoměrně klesá (a rovněž klesá teplota). Do opravdu vysokých hor (3000 m. n. m. a výš) byste bez hodinek s výškoměrem neměli vyrážet. Mohou vám zachránit život.

V těchto výškách je vzduch rovněž řidší a sušší, proto se nám v něm hůře dýchá (z důvodu nedostatečného okysličení krve), což může vést až k smrti. Abychom tuto změnu zvládli, musíme se na něj tzv. aklimatizovat – stoupat jen doporučené množství výškových metrů za den a zvyknout si na novou nadmořskou výšku a hustotu vzduchu. A k tomu už nutně potřebujeme hodinky s výškoměrem.

Ale i v našich horách nám tato funkce může hodně pomoci. A to s předpovědí počasí! Změna atmosférického tlaku souvisí i s vývojem počasí, proto se vyplatí tuto hodnotu průběžně sledovat. Jestliže je po celý den přibližně stejná, můžeme být v klidu – jedná se o stabilní počasí. Když ale začne prudce klesat, měli bychom zpozornět a zjistit, jestli se na naší vytyčené trase nachází nějaké přístřešky. Znamená to, že se počasí výrazně zhorší. A taková bouřka v horách není nic příjemného.

Náš tip: Výškoměr si nejdříve musíte pečlivě nakalibrovat, aby ukazoval správné hodnoty. Jestliže to neuděláte, bude vám tahle funkce naprosto k ničemu.

Dobrodruzi, kteří si rádi zavzpomínají na své dětství ve skautu nebo na táborech, se jistě neobejdou bez digitálního kompasu. Pohodlnější a technologiím otevřenější typy potom zvolí spíše rovnou hodinky s GPS. Ať tak nebo tak, oboje vás spolehlivě dovede k cíli. A v případě, že zabloudíte, vás díky GPS koordinátům i rychleji najdou záchranáři.

A jaké vyloženě libůstky mají některé hodinky?

Jednou z ojedinělých, ale přesto poměrně užitečných funkcí, je solární dobíjení. Malé solární panely, zabudované pod displejem, tak dobíjí akumulátory, které jsou schopné uchovat energii a pohánět tak hodinky na jedno plné nabití až 4–5 měsíců. Tyto hodinky však nemají rády prudké výkyvy přísunu energie (světlo/tma). Logicky nejvíce si libují na přímém denním světle. Takto prakticky stále plně nabité vám budou sloužit až 12 let, potom je většinou potřeba solární akumulátor vyměnit.

Puntičkáře jistě nadchnou radiově řízené hodinky (označovány někdy zkratkou PRW). Tak mohou mít jistotu, že jejich hodinky jdou opravdu naprosto přesně (hrozí zde odchylka jen 1 vteřina za milion let). Tento systém seřizuje plošně všechny elektronické přístroje vždy jednou za noc, ale signál vysílá nepřetržitě, takže i přes den dokáže urovnat případné nesrovnalosti.

Na čem ještě záleží?

Nenechte se jen zahltit informacemi o tom, co všechno umí. Musí se vám také líbit. Uznejte sami, že i kdyby před vás za svobodna někdo postavil dívku, která je hodná, milá, pozitivní, zábavná, chápavá, pracovitá, dobře vaří, umí udržovat příjemné rodinné teplo a je skvělá v posteli, když by se vám vzhledově nezamlouvala, tak s ní moc dlouho nebudete…

Před nákupem se určitě rozhodněte, jestli hledáte čistě sportovní hodinky, na poznávání místních i zahraničních kopců, nebo chcete univerzálnější kousek, který unosíte i do práce a na méně formálnějších společenských událostech. V tom případě se zaměřte na značky Garmin, Suunto nebo Timex.

Ale jestli převážnou část vašeho šatníku tvoří stejně převážně sportovní oblečení, budou vám moc slušet už z dálky demonstrující mužnost hodinky Casio, konkrétně ty z kolekce Protrek. Takovým základním, ale pořádně našlapaným modelem jsou pánské sportovní hodinky Casio Protrek PRG-240-1 vyrobené z velmi odolného tvrzeného plastu. Mají snad vše, co si můžete přát: osvětlení, stopky, teploměr, výškoměr, solární dobíjení, kompas, ukazatel data, světové časy, alarm, kalendář, časovač, barometr a ještě něco navíc. S vodotěsností 100 M (10 ATM) a odolným minerálním sklíčkem se na ně můžete ve všech ohledech plně spolehnout.

Kromě všeho výše popsaného, předurčuje cenu hodinek také materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Nejvíce si připlatíte za ocel a titan. Nejenom, že titanové hodinky „by mohly skály lámat“, ale zároveň jsou velmi lehké a hypoalergenní (takže vás kůže pod titanovým řemínkem nebude nijak nepříjemně svědit, ani když se zpotíte). Z té největší špičky sportovních hodinek se seznamte s pánskými hodinkami Tissot T-Touch Expert Solar Tony Parker. Kromě nezničitelného titanového pouzdra disponují i nadstandardním safírovým sklíčkem, které je nemožné něčím poškrábat a vodotěsností 100M. To vše vám zaručuje jejich 100% funkčnost kdykoli a kdekoli. Ať budete potřebovat barometr, výškoměr, chronograf, telemetr, kalendář a mnoho dalších funkcí, budete je mít vždy při sobě. A navíc vám to s nimi bude neskutečně slušet!

Ano, víme, že naši předkové se bez outdoorových hodinek v horách obešli. Ale vsaďte se, že kdyby měli možnost/finance si je pořídit, udělali by to. S nimi totiž máte celou výpravu mnohem lépe pod kontrolou a i si ji neskutečně zpestříte.

Jakmile si je jednou pořídíte, nikdy už se bez nich do přírody nevydáte. Na nové hračky se zvyká snadno. Tak si hrajte!