Jarní detox

Jarní detox

Začátek jara představuje ideální dobu pro očistu organismu. Tělo je po zimě doslova zanesené tuky (kterými se přirozeně obalilo, aby nezmrzlo) i nejrůznějšími toxiny. K tomuto nepříznivému stavu výrazně přispívá i snížená pohybová aktivita a nedostatek pobytu na čerstvém vzduchu… Dopřejte si bezbolestný jarní detox, po kterém se budete cítit doslova jako znovuzrození.

Lidské tělo je úžasný mechanismus. Čím dříve se o něj začneme starat, tím déle nám bude sloužit… To je jednoduše fakt. Proto detoxikace by se měla stát součástí vaší osobní hygieny. Tak jako se pravidelně sprchujeme, myjeme si vlasy, čistíme si zuby a upravujeme si nehty, měly bychom se naučit ideálně 2x ročně (na jaře a na podzim) očistit své tělo od všeho, co mu škodí.

Do určité míry probíhá detox v našem těle přirozeně, a to nepřetržitě. Ale čím horší životní styl vedeme, tím hůře v nás tento program pracuje. Pálí vás žáha? Máte zažívací potíže? Cítíte se i po víkendu unavení a nic vás netěší? Možná že vám tím tělo naznačuje, že potřebuje restart…

Pravidelná detoxikace těla vychází z tradiční čínské medicíny, kterou lidstvo s obdivem aplikuje už několik tisíc let. Ale nejvíce se na tuto léčebnou kúru zaměřujeme zejména v posledních desetiletích… Škodliviny v ovzduší, vodě i půdě, stres, nedostatek spánku, nezdravé stravování, sedavý životní styl. To vše zanáší naše tělo toxiny, které ho „nahlodávají“ zevnitř.

Co je to detoxikace?

Detoxikace tedy znamená „odstranění toxinů“. V našem kontextu konkrétně: odstranění toxických látek nahromaděných v našem těle za určité období (už půl roku stačí). Toho nejpřirozeněji dosáhneme alespoň dočasnou úpravou jídelníčku, který si především žádá: zvýšení příjmu zdraví prospěšných látek a úplné vyloučení škodlivých látek (způsobujících překyselení organismu). Zároveň je nutné zařadit do něj i některé vyloženě detoxikační potraviny, které nás účinně zbaví všeho, co naše tělo „tráví“ zevnitř.

  • CO JÍST/PÍT: veškeré čerstvé ovoce a zeleninu (citrony, pomeranče, lesní plody, jablka, červené papriky, rajčata, špenát, dýně, mrkev, zelí, červená řepa, salátové okurky, brokolici, salát, sezamová semínka), hodně vody

+ PŘÍRODNÍ DETOXIKAČNÍ ZÁZRAKY: kopřivy, pampelišky, máta, ostropestřec mariánský, tymián, jitrocel, lékořice, heřmánek, levandule, meduňka, rakytník řešetlákový, zelený ječmen

  • CO NEJÍST/NEPÍT: maso, cukry (v jídle ani v nápojích), tuky (žádné uzeniny, máslo,…), sůl (pouze snížit její příjem, ne úplně vynechat), pečivo (hlavně z bílé mouky), vejce, mléčné výrobky, kávu, černý čaj, alkohol + vyhnout se cigaretám

Pozor: Za žádnou cenu si nepleťte detoxikaci s dietou! Ano, i při detoxikaci shodíte přirozeně pár kil, protože tím výrazně snížíte svůj kalorický příjem, ale to je jenom bonus. Jejím smyslem není jen „odlehčit diferenciál“, ale dopřát svému tělu kompletní jarní servis, abyste si brzo „nezadřeli motor“…

Jak dlouhou ji zvolit?

Optimální délka detoxikace není pevně stanovená. Každý lékař, homeopat nebo výživový specialista má své metody. Na internetu se můžeme inspirovat různě dlouhými detoxikačními plány (1 den, 3 dny, týden aj.), z nichž jako jediný bychom rozhodně nedoporučili detox pouze na den. Svému tělu byste tak způsobili šok, nic víc. Týdenní očista je za nás ideální a naprosto dostačující.

Nepodceňte ani detoxikaci domova

K dobré náladě a celkovému kladnému přístupu k sobě, svému životu i lidem kolem nás, nám zaručeně pomůže i materiální očista! Tím nemyslíme, abyste se na týden zavřeli někam do chatrče a žili ze vzduchu… Ale zbavte se věcí, které nepoužíváte, a jen vám doma zabírají místo.

Napůl rozbitý nábytek, nefunkční elektronika, nepoužívané kuchyňské vybavení, oblečení nebo kosmetika… Pryč s tím! Váš byt nemá být skladištěm, ale oázou klidu. Nechte své tělo i mysl dýchat.

A až s tím vším skončíte, nezapomeňte se za svou dobře vykonanou práci odměnit! Ale radši než útok na cukrárnu si zvolte něco, co bude pořád pro vaše zdraví prospěšné a zpříjemní vám více než jen jedno odpoledne… Takové nové šaty, boty, kabelka, hodinky, parfém nebo kvalitní péče o vaše vlasy budou opravdu dokonalou třešničkou na dortu.