Jak zregenerovat vlasy přírodní cestou?

  • MAGAZÍN
  • Jak zregenerovat vlasy přírodní cestou?

Jak zregenerovat vlasy přírodní cestou?

Vlasy jsou ozdobou každé ženy, často se k nim však nechováme tak, jak bychom měly. Barvíme je, stylujeme a češeme do různých (až monstrózních) účesů, které vyžadují notné dávky laku, aby držely svůj tvar a zachovávaly jej po celou dobu, kdy mají reprezentovat jejich nositelku. V tomto článku najdete pár skvělých tipů na přírodní regeneraci vlasů.

Časté používání různých přípravků, zejména takových, které svým složením nejsou příliš šetrné ke složení vlasu tak může vést ke ztrátě jejich kvality, lámavosti a celkovému oslabování. Všechny používané prostředky se pak podepisují na jakosti pokožky hlavy, jež se může pod takovým náporem vysušovat a být důvodem pro častější vypadávání vlasů. 

Zdravé a poškozené vlasy

Zdravé vlasy jsou charakteristické svým leskem, pružné s dobře prokrvenou pokožkou bez lupů. Ošetřování zdravých vlasů je jednoduché – nejčastěji se používají běžné šampóny pro normální vlasy doplněné kondicionérem, jež usnadní rozčesávání. Takové vlasy se regenerují přirozeně prostřednictvím vlastní produkce živin.

Poškozené vlasy jsou obvykle málo pružné (mají tendenci se cuchat) a ztrácí lesk. Oslabení vlasového vlákna je způsobeno nadměrným zatěžováním a nedostatečnou výživou, které se projevují především v narušování jejich struktury a následném třepení a lámání. Pokožka hlavy u poškozených vlasů bývá vysušená, odlupují se z ní lupy a je celkově nepříjemná pocitově. Vysušování často vede ke svědění. Vzhled poškozených vlasů je nevýrazný a matný. Takové vlasy vyžadují speciální péči, která jim navrátí původní kvalitu.

Profesionální péče o vaše vlasy

Regenerace vlasů

Regeneraci poškozených vlasů je možné provést několika způsoby. Primárním krokem je vždy změna jídelníčku – výživa vlasů začíná od celkového stavu organismu. Pokud postrádá potřebné živiny, projeví se tento aspekt nejen na vlasové pokrývce, ale také na celkovém vzhledu pleti a zdravotním stavu. Vlasům prospívají především luštěniny a ořechy, obsahující potřebné vitamíny, a ryby, jež jsou zdrojem nezbytných omega 3 mastných kyselin dodávajících vlasům lesk.

Vedle správné životosprávy lze pak regenerace dosáhnout dvěma postupy podle míry zasažení a poškození, a to: 

  • povrchovou regenerací – obvykle jsou používány bylinkové koupele, kterými jsou vlasy proplachovány k získání původní výživy,
  • hloubkovou regenerací – ve formě masky nebo zábalu. Hloubková regenerace je určená pro vlasy silně poškozené.

Pro oba typy regeneračních procesů je vhodné používat buď přímo namíchané bylinkové směsi, které odpovídají parametrům vlasů a vlasové pokožky, nebo kvalitní přírodní kosmetiku.

Povrchová a hloubková regenerace vlasů

Většina přípravků pro regeneraci vlasů a pokožky hlavy je vyráběna na přírodní bázi, jelikož je nutné, aby byly velmi šetrné a dále je nezatěžovaly. Po dobu regenerace, která může trvat i několik týdnů v závislosti na závažnosti poškození, je lepší nepoužívat běžné prostředky vlasové kosmetiky a střídat povrchové a hloubkové regenerační přípravky dle specifických pravidel.

Pro povrchovou regeneraci jsou určeny především šampony s bylinnými extrakty. Šampony vlasová vlákna rehydratují a dodají jim potřebnou výživu. Pokud máte slabé vlasy, je možné používat šampony pro denní mytí, jež uklidňují pokožku hlavy a dodávají vlasům původní povrchovou ochranu.

Hloubková regenerace je prováděna maskami a zábaly, které jsou aplikovány méně často. Maska vlasové vlákno hydratuje do hloubky a pomáhá jej chránit před vnějšími vlivy, zejména povětrností, slunečním zářením a znečištěným ovzduším. Kromě regeneračních masek je možné použít další přípravky, jako jsou tonika, séra nebo vlasové kůry. Aplikace vyžaduje důkladné vmasírování do vlasů a pokožky hlavy. Přípravky jsou následně ponechány stanovenou dobu k působení a poté jemně vymývány dle instrukcí výrobce.

Pro regeneraci vlasů je nezbytná velmi důsledná péče, na níž musí navazovat udržující procedury, jež jsou prevencí dalšího poškozování vlasových vláken.