10+1 tipů, jak zkrotit nepoddajné a elektrizující vlasy

  • MAGAZÍN
  • 10+1 tipů, jak zkrotit nepoddajné a elektrizující vlasy

10+1 tipů, jak zkrotit nepoddajné a elektrizující vlasy

S vlasy to občas není jednoduché. Všichni toužíme po krásných a zdravých kadeřích, které jsou hebké na dotek a krásně se lesknou. Bohužel většina z nás se svou kšticí bojuje. Vlasy umí být velmi nepoddajné, a to nejen v létě, ale hlavně v zimě, kdy je trápíme pod čepicemi a dílo dokonává nepříznivé počasí v kombinaci s horkým vzduchem ve vytopených místnostech. S těmito neblahými vlivy se však dá bojovat, a my vám teď prozradíme, které zbraně vám zařídí vítězství.

Proč vlasy elektrizují?

Pokud máte jemnější a delší vlasy, určitě jste se setkali s tím, že občas vypadají jako po zásahu elektrickým proudem. Holýma rukama je nemůžete uhladit, neustále vás lechtají na tváři a jsou otravné. S tímto jevem se setkáváme hlavně v zimě. Co ho způsobuje?

Elektrizování vlasů způsobuje statická elektřina. Vlasové vlákno má kladný náboj, stejně tak čepice, šála či svetr, kterých se dotýkají. V místech, kde jsou vlasová vlákna poškozená se usazují prachové částečky nebo vlákna z oblečení, a protože všechny mají všechny částice kladný náboj, odpuzují se. Tam, kde se setkají pak proběhne efekt podobný elektrickému náboji.

Je tedy jasné, že suché a poškozené vlasy elektrizují mnohem víc, než zdravé kadeře. V první řadě byste se tak měli zaměřit na dostatečnou hydrataci a vhodnou stravu, která vlasům velmi prospívá. Co dalšího můžete vyzkoušet?

10+1 tipů, jak zkrotit neposedné kadeře:

Nepříliš časté mytí

Jak už jsme zmínili v úvodu, příliš suché a poškozené kadeře elektrizují o to více. Jejich poškození můžete podpořit i častým mytím. Šampon totiž odstraní maz, ale také různé oleje, které pokožka hlavy vytváří. Díky tomu se vlasům nedostává dostatek hydratace a jejich vlákno se oslabuje. Ideálně myjte vlasy 2-3x týdně.

Kondicionér a maska vždy pomůžou

Poškozené vlasy potřebují hlavně hydratovat. Určitě proto nenechávejte své kadeře bez vlasového kondicionéru. Právě ten umí krásně vlasové vlákno po použití šamponu uhladit. Zapomínat byste neměli ani na vlasovou masku, kterou si u poškozenějších vlasů můžete dopřát klidně jednou týdně.

S ručníkem opatrně

Pokud máte ve zvyku mokré kadeře drhnout ručníkem, tak na takovou “péči” rozhodně zapomeňte. Mokré vlasy jsou velmi náchylné k poškození, takže s nimi musíte jednat opatrně. Ručníkem můžete kadeře lehce pomačkat, ale v žádném případě je nedrhněte necitlivě u hlavy. Asi nemusíme dodávat, že byste se měli vyhýbat fénování. Pokud se bez něho neobejdete, zvolte si fén s ionizátorem, který zredukuje statickou elektřinu ve vlasech a je k vašim kadeřím mnohem šetrnější než běžné zařízení.

Česání s mírou a vhodný typ hřebene

Vlasům můžete uškodit i necitlivým česáním. Obzvlášť, pokud se potýkáte s problémem elektrizování vlasů, vyhněte se častému česání plastovým hřebenem, který statickou elektřinu jedině podpoří. Lepší budou určitě kartáče s přírodními štětinami. Vlasy byste neměli česat ani když jsou mokré. Můžete je polámat. Raději je pročísněte před mytím a když budou vlhké, použijte hřeben s velkými zuby.

Rovné vlasy budou nejspokojenější, když je pročešete kulatým kartáčem s přírodními štětinami. Jste-li však majiteli kudrnatých nebo vlnitých vlasů, sáhněte raději po kartáči se zuby daleko od sebe.

Konečky zkrátit

Suché a poškozené vlasy mívají problémy s roztřepenými konečky. Jakmile se už tento nešvar objeví, nezbývá nic jiného, než zajít k holiči. Žádný vlasový olej vám je doopravdy nedokáže znovu zacelit. Může být však nápomocný jako prevence.

Pozor na teplotu vody

I když patříte k milovníkům horkých koupelí a vlažnou sprchu opravdu nemusíte, vězte, že horká voda vašim kadeřím není vůbec po chuti. Zde mají výhodu příznivci otužování, kteří bez problémů zvládnou oplach vlasů studenou vodou. Ta totiž vlasové vlákno krásně stáhne a zacelí, čímž uvnitř udrží více vlhkosti. Kštice bude krásně lesklá a náchylnost k poškození se sníží. Pro ještě lepší efekt můžete oplach provést studenou vodou, do které přidáte pár lžic jablečného octa.

Pitný režim

Když už jsme u vody, myslete na hydrataci nejen zvenku, ale také zevnitř. Vlasy jsou perfektním indikátorem o stavu naší fyzické kondice. Pokud začnou vypadávat, ztenčí se nebo ztratí lest, může za to stres či nevhodná strava nebo nedostatečný pitný režim. Proto svému tělu dodávejte dostatek tekutin v podobě čisté vody nebo neslazených čajů.

Chemické a tepelné zásahy škodí

Vlasy zničené trvalou, permanentně odbarvované nebo často žehlené jsou náchylnější k lámání a vysušování. Ideálně byste se měli těmto procedurám úplně vyhýbat. Pokud se bez nich nedovedete obejít, používejte alespoň ochranné spreje proti teplu.

Lak na vlasy

Další účinnou zbraní proti neposedným kadeřím je lak na vlasy. Použít ho můžete nejen přímo na vlasy, které zafixuje a lehce zatíží, čímž znemožní jejich poletování, ale lehce s ním přestříkněte i váš vlasový kartáč a kštici pročísněte.

Na oblečení záleží

Mezi materiály, které podporují elektrizování vlasů patří všemožné umělé tkaniny jako je nylon nebo polyester. Raději zkuste v zimě nosit oblečení vlněné, bavlněné či z hedvábí.

Co když žádná z rad nepomáhá? Zapleťte to.

Vezměte na pomoc gumičky, pinetky a šikovné prsty. Vlasy si můžete zaplést do copánků, vytvořit drdol nebo culík a zkrotit tak neposedné kadeře snadno a rychle.

Rychlá první pomoc

Mimo dlouhodobější kroky, které vašim vlasům pomohou tu pro vás máme ještě pár rychlých tipů:

  • Pleťová voda - kápněte si do dlaně trochu pleťové vody a prsty pročísněte vlasy. Když to jinak nepůjde, můžete použít i běžnou kohoutkovou vodu.
  • Tělové mléko a krém na ruce - maličké množství si můžete vetřít do konečků
  • Nejlepší kosmetické přípravky, se kterými se každé vlasy kamarádí

Pokud máte problémy s elektrizováním vlasů, určitě zvažte také vhodnou vlasovou kosmetiku, která vám pomůže s problémem bojovat. Zaměřit byste se měli zejména na tyto produkty:

Masky na vlasy

Na rozdíl od kondicionéru dokáže maska na vlasy působit mnohem víc do hloubky vlasového vlákna. Nanáší se na vlhké vlasy po umytí šamponem a měli byste ji nechat působit alespoň 5 minut. Pokud máte vlasy velmi poškozené, klidně ji na hlavě nechte působit hodinu (vlasy můžete zakrýt koupací čepicí nebo sáčkem) a poté smyjte.

Vlasové masky vybírejte raději z řad profesionální kosmetiky. Výrobky z drogerie jsou sice cenově dostupnější, ale jejich výsledky se s kadeřnickými produkty nedají srovnat. Mezi oblíbené značky patří například Wella Professional nebo Schwarzkopf Professional.

Tip: Nechce se vám za drahé vlasové masky utrácet? Pak si můžete vytvořit svou vlastní. Stačí vám na to pár ingrediencí z ledničky, příprava je jednoduchá, a navíc máte jistotu, že do masky dáváte jen zdravé suroviny. Domácí přírodní masku na vlasy můžete vytvořit například z avokáda, jogurtu, olivového oleje, vajec nebo banánu.

Vlasové oleje

Na výsluní se poslední dobou dostávají oleje na vlasy, které umí skutečné zázraky. Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že se snadno nanáší a nemusíte je oplachovat. Umí vlasy dokonale hydratovat, uhladit a vyživit. Dodají jim pevnost, měkkost a nádherný lesk. Vlasové oleje se používaly už ve starověku a dodnes jsou populární také pro své převážně přírodní složení.

Jaké oleje jsou pro vlasy nejvhodnější? Zde je žebříček TOP 5 vlasových olejů, které umí skutečné zázraky

Arganový olej

Marocký zázrak, který patří mezi nejvyužívanější vlasové oleje. Nezanechává mastnou stopu a zamezuje stárnutí vlasů.

Kokosový olej

Používá se v kosmetice i v kuchyni. Do vlasů ho můžete používat jako masku a pak vymýt, nebo jen malé množství vetřít do suchých konečků. Ze všech olejů umí proniknout nejhlouběji do vlasového vlákna. A nádherně voní.

Jojobový olej

Přezdívá se mu tekuté zlato. Patří mezi nejvzácnější oleje ve vlasové kosmetice. Vlasy jsou po jeho aplikaci velmi jemné, hebké a objemné.

Olivový olej

Oblíbený olej pro všestrané použití. Vhodný jak na masku, tak vetření do suchých konečků.

Mandlový olej

Vitamínová bomba s obsahem minerálů a vitamínů A, B, E, a F. Může se pochlubit protizánětlivými účinky. Zamezuje lámání vlasů.

Vlasové oleje můžete používat v přírodní podobě, nebo si můžete zakoupit již namíchané směsi. Mezi nejoblíbenější patří třeba olej Nuxe, Elixir Orofluido nebo produkty Moroccanoil.

Stylingová vlasová mléka a krémy

Dalšími prostředky, jak neposedné vlasy srovnat do latě jsou nejrůznější stylingové přípravky. Na trhu se můžete setkat s vlasovými mléky a krémy, které kadeře krásně uhladí. Používají se většinou na suché vlasy, do nichž se jemně vmasírují a nemusíte je vymývat. Prameny se po krémech stanou krásně hebké a jemné.

Setkat se můžete i se speciální vlasovou kosmetikou proti elektrizování vlasů. Pořídit si můžete šampóny, kondicionéry i speciální spreje, které okamžitě statickou elektřinu zlikvidují.