Zatočte s prokrastinací

Zatočte s prokrastinací

Určitě se s tím občas sami potýkáte – před vámi se hromadí kupa nejrůznějších úkolů a povinností, ale vy je odkládáte, dokud to jen jde. Máte pocit, že bloudíte v začarovaném kruhu? V našem článku se dočtete, jak s tím jednou provždy skoncovat!

Stačí dodržet několik jednoduchých kroků – a máte vyhráno!

Rozvrhněte si pracovní den

Vytvořte si osnovu svého pracovního dne. Co všechno chcete a musíte stihnout? Zpracujte si dlouhodobý plán, který budete dodržovat. Rozvrhněte si ho podle svých potřeb. Kdy toho nejvíc uděláte? Každý má svoji dobu, kdy zkrátka funguje nejlépe. Někdo ráno, někdo spíše odpoledne. V tuto dobu se vrhněte na ty nejnáročnější úkoly. Počítejte přitom s časovou rezervou. A samozřejmě nezapomeňte ani na pravidelné krátké přestávky – a to i v případě, že pracujete za počítačem. Zvýšíte tak svou produktivitu. Mozek má totiž omezenou kapacitu a taky si potřebuje občas odpočinout.

Dobijte si baterky

Pokud máte sedavé zaměstnání, nebude asi tím správným druhem odpočinku sezení v obýváku na gauči. Právě naopak. Vydejte se ven. Na kolo nebo na túru. Věnujte se nějakému sportu. Pořiďte si sportovní oblečení a sportovní hodinky, které vám vaši snahu určitě zpříjemní.

K oblíbeným modelům dámských sportovních hodinek patří například hodinky Casio Sports nebo Casio Youth, pánové zase jistě ocení pánské sportovní hodinky z řady Casio G-Shock nebo Festina The Originals.

Naučte se plně uvolnit tělo i mysl. Odpoutat se od všedních starostí – sport je na to přímo ideální. Příště, až se budete cítit mizerně, zkuste to na chvíli hodit za hlavu a jděte se projít nebo si rovnou zaběhat.

A když už se vydáte ven, nezapomeňte ani na příjemný svěží parfém.

Určete si priority – co je pro vás nejdůležitější?

Složitější úkoly zpracujte dříve – budete na ně potřebovat víc času. Začínat s těžkým úkolem na poslední chvíli může být dost stresující. Udělejte si seznam všeho, co je pro vás důležité a něco z něj vyškrtněte. Co tam přebývá?

Zapomeňte na nereálné cíle

Stanovte si cíle, kterých opravdu můžete dosáhnout. Okolnosti nejsou ideální? Přizpůsobte se! To neznamená, že se máte smířit s málem a věnovat se něčemu, co vás vůbec neoslovuje. Ale i k velkým cílům vedou zpočátku malé kroky. Věřte, že to dokážete, ale nepřeceňujte své síly.

Naučte se plně soustředit na jednu věc

Když už s něčím začnete, věnujte se tomu naplno. Alespoň po dobu, kterou si na tento úkol vyhradíte. Dosáhnete mnohem lepších výsledků, než když se ze všech stran zahltíte věcmi, které musíte honem rychle stihnout. Samozřejmě, každý má trochu jiný systém. Někomu vyhovují vytyčené mantinely a osnovy, jiný při pohledu na ně omdlévá. Pokud vám vyhovuje pracovat souběžně na více projektech (a tomu se nejspíš stejně nevyhnete), ujasněte si, co je třeba zpracovat nejdříve, a tomu se věnujte.

Buďte rozhodní

Neměňte názor desetkrát za sebou. Nejdřív si danou věc pořádně rozmyslete, a jakmile se jednou rozhodnete, stůjte si za svým. A pokud si nejste jistí, napište si seznam pro a proti.

Mějte přehled

A teď nemám na mysli jen přehled o čase (tady vám samozřejmě pomůžou vhodné náramkové hodinky), ale spíše všeobecný přehled. A to hlavně v oboru, ve kterém se pohybujete. Vždy je tu něco, co se dá ještě zlepšit. Pracujte na sobě. Sebezdokonalování je spolehlivou cestou k větší sebejistotě, a tím pádem i k většímu úspěchu.

Buďte motivovaní

Nezabíjejte čas, věnujte se něčemu, co pro vás má smysl. Skončete s věcmi, které vás zbytečně připravují o energii – musíte opravdu půl dne prosedět u televize nebo počítače, když ani nepracujete, ani nehledáte inspiraci? Dosáhnete díky tomu toho, čeho chcete dosáhnout? Nebo se zničehonic proberete a zjistíte, že jste zíráním na obrazovku strávili poslední 4 hodiny, aniž by vás to nějak obohatilo?

Když si prohlížíte sociální sítě, odpočinete si u toho nebo spíše naopak? Váš čas je cenný a nenahraditelný, využijte ho k něčemu, co vám prospěje. Pokud zrovna na facebooku nehledáte nějaký konkrétní cíl, ani se nedomlouváte s přáteli na posezení venku, ale prostě jen tak bezmyšlenkovitě brouzdáte, zastavte se na chvíli a zamyslete se. Kolik hodin jste strávili skrolováním a komentováním fotek, které vás ve skutečnosti příliš nezajímají? Jak jinak a lépe byste tento čas mohli využít?

Nenuďte se

Kolik času strávíte v obchodě? Co takhle trávit ho účelněji? Místo, abyste chodili od obchodu k obchodu a marně prohledávali bezpočet butiků s oblečením, parfémy a doplňky, zkuste své štěstí v e-shopu. Určitě tak získáte alespoň pár hodin navíc.

Řiďte své emoce

Zní to jako nemožný úkol. Ale nemusí být. Ať už se vám to líbí, nebo ne, člověk není jen bytost rozumová, ale také emocionální. Všichni se občas necháme ovládnout emocemi, ale nemělo by nás to brzdit.

Když se své emoce naučíte ovládat, budete daleko silnější a odolnější. Nenechte se rozhodit každou drobností a neúspěchem, všechno jsou to jen zkušenosti. Udržujte si nadhled. To neznamená, že musíte emoce potlačovat – to by ve výsledku nevedlo k ničemu dobrému, ale naučte se zmírnit jejich intenzitu. Nijak vám neprospěje, když se budete rozčilovat kvůli každé maličkosti. Až vás zase něco rozčílí, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte, dopřejte si chvíli času, a pak se na celou situaci podívejte znovu a s nadhledem. Skutečně je potřeba tak silná reakce?

Spěte víc

Pravidelný spánek je pro zdraví nezbytný. Choďte spát včas a v pracovním týdnu to nepřehánějte s ponocováním. A jak dlouho je třeba spát? Průměrem je 7 až 8 hodin denně. Někomu stačí míň, někdo zase potřebuje víc. A někdo by klidně prospal půlku života…

Když ale budete spát déle než 12 hodin denně, může se stát, že se nakonec stejně nebudete cítit příliš odpočatí. Takže pokud o sobě víte, že jste schopni prospat celý den, raději si nařiďte budík!