Jak začít se sportem?

Jak začít se sportem?

Sportování je přirozeným prostředkem pro zlepšování celkové tělesné konstituce lidského organismu a vedle zdravé životosprávy a mentální pohody patří k primárnímu způsobu zajištění dlouhého a spokojeného života. Každý z nás se za život nějakému sportu věnoval (ať už jen v rámci tělesné výchovy na základní nebo střední škole) a ví, jak je pohyb důležitý nejen v období dospívání, ale také pro udržování správné tělesné kondice, a také prevenci neduhů plynoucích z nadměrného příjmu potravy chudé na živiny a sedavého způsob života.

Typy sportů pro pravidelné provozování

Jarní období je ideální pro to, začít s pravidelným sportováním. Jednak se tělo během zimních měsíců více obaluje tukem (a to nejen proto, že jejich vrcholem jsou vánoční svátky) vlivem snahy lépe udržovat teplo v nepříznivém počasí, a současně máme tendence pohyb omezovat. S prvními teplými dny sluníčko láká více ven a provozování sportovních aktivit, kterými se celé tělo protáhne a zbaví nadbytečných kilogramů, je optimálním způsobem, jak trávit čas. 

Rozhodnete-li se sportovat pravidelně, je vhodné si rozplánovat čas tak, abyste byli schopni se aktivitě věnovat alespoň hodinu až dvě týdně. Výběr konkrétní aktivity záleží především na preferencích jednotlivce. Nejčastěji se lidé věnují: 

Běhání

Běhání je výhodné především z toho důvodu, že nepotřebuje žádné zvláštní vybavení ani speciální prostory. Běhat se dá prakticky kdekoliv. Pokud bydlíte ve městě, je ideálním místem park nebo méně rušné ulice, mimo hustou urbánní zástavbu se dá běhat v lese, po polních cestách apod. Zároveň můžete vyrazit v kteroukoliv denní dobu – běhání není prakticky omezeno ničím než vaším časem a chutí. 

Cyklistika

Jízda na kole je příjemnou kratochvílí, při níž si odpočine mozek a spálí se velké množství kalorií. Narozdíl od běhání je ovšem s cyklistikou lepší začínat až v sušších a teplejších dnech. Limitací pro ni nepředstavuje pouze počasí, ale i celkově prostor – provozování cyklistiky jako sportovní aktivity vyžaduje plánování tras tak, aby bylo možné udržovat tempo a nehrozilo zvýšené nebezpečí úrazu.

Plavání

Pokud jste spíše vodní typ, je lepší začít chodit pravidelně plavat. Plavání je ovšem mimo letní měsíce výrazně omezeno provozně. Kryté bazény (pokud nedisponujete vlastním) se nachází většinou jenom ve větších městech. Provozovatelé navíc kryté bazény poskytují jako prostory pro realizaci vodních sportů registrovaným oddílům (vodního póla, akvabel, tréninkům závodního plavání apod.), je teda dobré vytipovat si takový bazén, který má ve vámi požadovaném čase vždy otevřeno pro veřejnost. 

Posilování a fitness

Velmi oblíbenými sportovními aktivitami jsou indoorová cvičení, jež mají v nabídce fitness centra, ať už se jedná o posilování na různých strojích individuálně nebo s trenérem, či o skupinové hodiny (pilates, kondiční trénink apod.) vedené instruktorem. Nabídka fitness center je rozmanitá a vybere si prakticky každý – začátečník i pokročilý. Výhoda fitness center souvisí hlavně s možností řízeného cvičení a odborných konzultací, které komplexně pomáhají v získání cílové kondice.

Jak na skutečně účinné cvičení

Uvedený výčet sportovních aktivit, které je možné pravidelně provozovat, samozřejmě není úplný. Je možné cvičit také v pohodlí domova, a to buď sestavy cviků konkrétního typu (jóga, pilates, kalanetika apod.) nebo jen tak, při běžných domácích pracích. Mnoho lidí, kteří se skutečně rozhodnou svůj životní styl obohatit o sportovní aktivity, obvykle jednotlivé typy kombinují tak, aby dosáhli minimální pohybové aktivity za zvolenou časovou jednotku. 

Hlavním parametrem (kromě vlastního druhu cvičení) je pak čas danou činností strávený. Pro stabilizaci a následné zvyšování kondice je dobré neustále posouvat časovou hranici realizace cviků a měřit si přesnou dobu, po kterou jsou prováděny. Tzn. například u běhu je vhodné stanovit si celkovou vzdálenost jednoho běžeckého cyklu a neustále zkracovat dobu, za níž je vymezený úsek překonán. Měření časových a výkonových parametrů je nedílnou součástí tréninku, má-li být účinný a vést ke kontinuálnímu zlepšování výkonu, a tím implicitně k celkové tělesné zdatnosti. 

Měření výkonnosti

Nejsnadnějším způsobem provádění měření výkonnosti při cvičení je navázání jeho základní fyzikální složky na časový parametr. Kromě vzdálenosti (běhání, cyklistika) se může jednat také o počet provedených cviků (posilování, fitness) nebo jednoduše pouze dobu strávenou cvičením. Jelikož se tělo při sportovních aktivitách výrazně potí a zahřívá, je dobré si pro tyto potřeby pořídit opravdu kvalitní sportovní hodinky, které jsou materiálově uzpůsobeny k danému účelu a současně mají vysokou odolnost zejména vůči vlhkosti a vodě. 

Specifikem sportovních hodinek je právě výběr odolnějších materiálů – jedná se především o příjemné a voděodolné provedení pásku a pak pevnější krytí ciferníku utěsněné proti vnikání potu a vlhkosti ve ztížených tlakových podmínkách. Sportovní hodinky Casio nabízí v tomto směru velmi širokou paletu možností, a to jak v kategorii pánských, tak i dámských hodinek. Dámské sportovní hodinky jsou zpravidla tvarově i koncepčně odpovídající náročnosti sportování a vyrábí se v různých barevných variantách. Design sportovních hodinek pro dámy je jednoduchý, materiály, jež se používají pro jejich výrobu eliminují kovové součásti – zejména řemínek bývá z měkké a voděodolné pryskyřice (resinu). 

Pánské hodinky určené pro sportovní aktivity jsou obvykle vyráběny ve speciálním provedení, které je nenápadné a praktické. V porovnání s řešením dámských typů bývají pánské sportovní hodinky uzpůsobeny k větší odolnosti – z měkkého a voděodolného materiálu bývá kromě řemínku vyrobeno také pouzdro pro ciferník a sklíčko ciferníku dosahuje vyšší rázové houževnatosti. Celková vodotěsnost se může pohybovat až kolem 20 atmosfér – tu dosahuje například kolekce hodinek G-shock.