Jak zabalit dárky kreativně?

Jak zabalit dárky kreativně?

Máte už nakoupeno na Vánoce? Sehnali jste všechno, co jste chtěli a možná i něco navíc? Tady ale zábava nekončí.

Vybrali jste luxusní hodinky, módní koženou kabelku, vlasovou kosmetiku nebo svůdný parfém? Výborně! Dokonalý dar však ani náhodou nemusí být začátkem i koncem celého překvapení.

Nejen vánoční příručka

Vyzkoušejte něco nevšedního. A jak na to? Jedna zajímavá možnost se tu vyloženě nabízí: Vytvořte si vlastní dárkový obal!

Zní to příliš složitě? Nebojte se, nemusíte být žádní přeborníci v kresbě, vystřihování, potiskování nebo nalepování. Stačí, když se stanete experty jen na jedno z těchto odvětví… Začněte jednoduše: zatím vám stačí jen obyčejný balicí papír. Může být barevný nebo nemusí, to už necháme s klidným svědomím na vás.

Vystřihování

Vystřihněte v balicím papíru vánoční vzor a podložte ho jednoduchým papírem jiné barvy, aby vzor náležitě vynikl. Co si zvolíte? Vločku? Vánoční stromeček nebo snad betlém? Potřebujete pouze ostré nůžky, nejlépe balicí papír (snadněji tak vytvoříte složitější tvary, než z papíru kancelářského) a hlavně trpělivost. Pak už budete pouze překládat a vystřihovat.

Pokud chcete vytvořit úhlednou sněhovou vločku, musíte si dát na překládání papíru obzvlášť záležet. Ta skutečná má ovšem jen šest cípů, nikoliv osm.

Jak to ale udělat s útvarem sněhové vločky, který má být vyřezaný přímo do balicího papíru? Nejdříve, abyste docílili pravidelného tvaru, je nutné si vytvořit šablonu, poté ji obkreslit a vyřezat – ideálně šikovným nožíkem na papír.

Polep

Další možností by mohlo být balicí papír polepit vybraným vzorem. Ať už vystřiženým či jinak vytvořeným, zakoupeným nebo předpřipraveným. A vyhnete se tak nutnosti vystřihovat složité vzory přímo do papíru, kterým se chystáte dárek zabalit. Pak ale pozor na velké množství lepidla…

Potisk nebo kresba

Jistě si ještě vzpomínáte na svá dětská léta, kdy jste ve školce nebo možná na prvním stupni základní školy, dostali možnost vytvořit razítko z brambory. Teď vám bude opět umožněno vrátit se na malý okamžik do svých dětských let. Netřeba si k tomuto účelu volit právě bramboru, můžete vzít zavděk špuntem od vína, paprikou, jablkem, citronem, květinou, kouskem dřívka nebo třeba celerem. Razítko potom natřete například temperovou barvou a papír podle svého uvážení potisknete.

A pokud přece jen máte určité kresebné schopnosti, můžete vytvořit vlastní vzor, karikatury jednotlivých členů rodiny nebo třeba vtipné vánoční motivy.

Zajímavý způsob, jak dárky originálně nazdobit, může být třeba i potisk z fotografií, který si necháte vytvořit přímo v tiskárně. K tomu je však lepší pořádný předstih, protože se taky může stát, že na váš dokonalý nápad už nezbyde čas. Kalendáře s vlastními fotografiemi, vzory na trička nebo hrnečky s potiskem, se totiž (zvlášť před Vánoci) tisknou jedna báseň.

Ozdobné doplňky

Vyzkoušejte pěknou papírovou dekoraci se jmenovkou nebo, máte-li raději přírodní dekorace, použijte větvičky, šišky a jiné doplňky. Stačí je jen vhodně naaranžovat a upevnit na dárek. Následně je můžete doplnit ještě třpytkami, barevnou mašlí, sušeným ovocem nebo třeba i skořicí. Výsledek stojí za to. A nepotřebujete k tomu nic víc, než lepidlo, pár drobností a taky trochu zapojit fantazii.

Jste-li milovníky slaměných a vyšívaných ozdob, můžete klidně využít jejich neotřelé kouzlo, provléct je barevnou mašlí a sladit tak dárek s ozdobami na stromečku. Anebo stejným způsobem využijte vlastnoručně vyráběné perníčky, coby sladké jmenovky.

Dva dárky v jednom? To se přece hodí. Radost bude hned dvojnásobná. Stačí jen trocha inspirace a třeba vás napadne ještě jiný a originální způsob, jak dárky ozvláštnit…

Největším darem je ale stejně vaše snaha. Když druhému ukážete, že jste si na úpravě jeho dárku dali záležet, jistě se okamžitě nechá nakazit tou pravou vánoční atmosférou a ocení, co jste pro něj udělali. Netřeba vymýšlet přehnané složitosti, ani vyrukovat s předraženým a neosobním dárkem. Někdy totiž méně znamená více.