Jak využít karanténu ve svůj prospěch

  • MAGAZÍN
  • Jak využít karanténu ve svůj prospěch

Jak využít karanténu ve svůj prospěch

Kolikrát jste si za poslední dobu řekli: „Až budu mít víc času.“ „Až budu chvíli doma.“ „Až nebudu muset chodit do práce.“ Věty, které tak často používáme a někdy i zneužíváme. Prvním dnem nařízené karantény z důvodu rozšíření covid-19 mají všechny tyto odpovědi utrum. Odteď jste pány svého času pouze vy a nikdo neřekl, že je karanténa odsouzením k nečinnosti! Naopak!

Životní lekce

I když se to zdá zprvu nepředstavitelné, i tato těžká životní situace přináší jedno významné pozitivum: lekci. Bez ohledu na to, zda se nástrojem této nechtěné výuky stal zákaz vycházení nebo jiné omezení, vaším úkolem je pochopit. Pochopit hodnotu svobodného pohybu a cenu každodenního kontaktu se svými bližními. Představte si, že i negativní přístup, strach a obavy jsou také jistou formou nákazy, která se dokáže postavit mezi vás a život, který chcete vést. Proto je nutné se naučit každou zkoušku využít ve svůj prospěch. 

Netrapte se tím, co nemůžete změnit

Jedna z prvních věcí, kterou uděláte, když zůstanete v izolaci, je ta, že pustíte televizi, počítač a všechny sociální sítě na mobilu. Je skvělé být v obraze, být v kontaktu, povídat si s přáteli a být zpočátku v živé debatě o tom, co se vám a světu přihodilo. Tento počáteční stav ale bude mít své hranice. Až uvidíte už poněkolikáté alarmující zprávy o tom, jak se koronavirus šíří, jak je rouška nedostatkové zboží a že sehnat respirátor je nadlidský úkol, rozesmutní vás to. Neubližujte si. Svět za dveřmi trpí, samozřejmě. Vy jste ale v situaci ve které stejně nic nezměníte. Hluboký nádech, vzít rozum do hrsti a začít ždímat z vašeho vyměřeného času v karanténě maximum.  

Čas splněných plánů

Kolik máte na polici knih, které jste si připravili k přečtení, až na to bude čas? Kolik fotografií čeká na nalepení do alba? Kolik máte ve skříni nevytříděných krabic od posledního stěhování? Kolik zaručených receptů na unavenou pleť jste ještě nevyzkoušeli? Vlastně zbývá jen jediná otázka, čím začít? 

Třídit a uklízet  

Neradi, neradi… ale kdy jindy, než právě teď vytřídit vše nadbytečné? Už jen vědět jak na to. Podle momentálně nejslavnější „uklízečky“ Marie Kondo se lze zbavit až dvou třetin věcí tím způsobem, že si ponecháte pouze to, co ve vás vyvolá pozitivní emoci („Spark Joy“). A s touto mantrou na rtech se začněte loučit s věcmi, které už nepotřebujete, neunosíte, nelíbí se vám nebo něco špatného připomínají. Začněte třeba s nepotřebnými papíry, záručními listy, deníčky a diářičky, pokračujte přes šatník, botník, lékárničku a nakonec může přijít na řadu i nepoužívaná kosmetika. Zabavíte se na celé hodiny, možná dny a ještě se vám uleví. 

Domácí workout

O této aktivitě nepochybujte ani vteřinu. Pohyb je zásadní pro dobrý tělesný pocit, ale i pro naši psychiku. Vůbec nezáleží na tom do jakého cvičení se pustíte. Díky různým cvičebním aplikacím a youtube kanálům si můžete vytvořit i celý program na každý den vaší karantény. Ranní jóga, polední posilování, večerní pilates. Možné je prakticky všechno. Na vlastní kůži si konečně ověříte, zda všechny ty sliby o štíhlejších partiích za pár minut denně, opravdu nelžou.  

Čas na koníčky

Ti, kteří mají koníčky, vždy vědí, jak volný čas využít. Jakákoliv činnost, která nás vrhá do tvůrčí sféry je nyní hotový poklad. Číst, malovat, hrát na hudební nástroj, modelovat, vyřezávat, šít (roušky se budou hodit), vyšívat, vyrábět domácí sýry nebo originální šperky. Naštěstí jsme šikovný a činorodý národ a kreativitě se meze nekladou.   

Čas pro sebe

Když tohle vysloví žena, je to jako zaklínadlo, které ji zvedá od stolu a vede přímo do koupelny, kde zmizí na celé hodiny. Není divu. Aromakoupel, manikúra, pedikúra, peeling, pleťová maska, vlasová maska, sérum na kořínky, kúra na konečky. Asi dojde i na všechny pečlivě schraňované vzorky protivráskových krémů a nebo luxusní sprchový gel a šampon na vlasy, který jste si od posledních narozenin schovávala na horší časy. Už není na co čekat. 

Špatné dny    

Dnes možná ne, ale špatné dny určitě přijdou. Bude se vám stýskat, bude vám chybět pohyb na čerstvém vzduchu a kontakt s lidmi. V těchto chvílích si skutečně dopřejte trochu zahálky a pusťte si třeba film. Jen ne nic negativního z žánru thriller nebo postapokalyptické sci-fi! Nějakou bezstarostnou komedii, co třeba film Bezcitní lidé z roku 1986. Název sice optimisticky nevypadá, ale až uvidíte, jak si poradila se svou izolací Bette Midler, vrátí vám to vítr do plachet. 

Šťastný konec

Světu ještě chvíli potrvá, než se bude radovat z toho, že korona prohrála. Vaší výhrou by ale bylo vykročení z karantény jako lepší člověk. Plný nových dojmů z přečtených knih, z uklizeného bytu, kreativní tvorby, z účinků pravidelné péče o pleť i zpevňujícího programu pro vaše tělo. Ale hlavně s novým smyslem pro vnímání času a vědomím, že ne vše, co jste považovali za důležité před karanténou je důležité i nyní. Také by to znamenalo, že jste se role pána svého času zhostili dokonale a lekci pochopili.