Jak vybrat svatební dar pro šťastné novomanžele?

 • MAGAZÍN
 • Jak vybrat svatební dar pro šťastné novomanžele?

Jak vybrat svatební dar pro šťastné novomanžele?

Dostali jste pozvání na svatbu. Jste samozřejmě poctěni, ale co teď? Čeká vás chystání, výběr vhodného společenského oděvu a v neposlední řadě i výběr svatebního daru. Jak vybrat takový, který skutečně potěší?

Rozhodně je nejlepší se zeptat, jaký svatební dar by novomanželé nejvíc ocenili. Pak se totiž nemůže stát, že jim darujete něco, na co se jim bude někde v polici akorát tak prášit, a když to po letech náhodou někdo vzpomene, nastane nepříjemně trapná situace. Šlápnutím vedle je pak samozřejmě i případ, kdy několik svatebčanů daruje stejnou věc víckrát. Co se třemi sadami čajových hrníčků nebo několika mixéry, které mají navíc úplně stejné funkce? No dobře, čajové hrníčky nejsou taková katastrofa, protože se vždy dají využít, ale některé dary by nevěsta ani ženich raději neviděli… Které to jsou?

Seznam nejhorších svatebních darů aneb na tyhle radši rychle zapomeňte:

 • kýčovité ozdoby na zahradu
 • literatura zaměřená na rady o vztahu a manželství
 • domácí mazlíček bez předchozí domluvy
 • nevhodný zážitkový dar
 • dětské oblečení (to se v případě, že je potomek ještě v nedohlednu opravdu nehodí, nechcete čerstvé novomanžele zbytečně stresovat)
 • kuchyňské spotřebiče (o vhodný dar se může jednat v případě předchozí domluvy, jinak se můžete netrefit)
 • barevné ložní prádlo, které nemusí odpovídat vkusu obdarovaných
 • skleněné dekorace, které nemají využití, umělé květiny, ozdobné mísy, obrazy a další předměty, neodpovídající stylu, v jakém je domácnost novomanželů zařízená
 • zbytečnosti, které darujete jen proto, abyste vůbec něco darovali

Vhodné dary:

 • dárkový poukaz (např. do e-shopu)
 • balíček luxusní vlasové kosmetiky s přáním (a možná i s menším finančním příspěvkem – to už je ale na vás)
 • finanční příspěvek v obálce (to se hodí vždycky, ať už na svatební cestu nebo k vybavení společné domácnosti, novomanželé si můžou vybrat přesně to, co potřebují), můžete k tomu doplnit i nějakou symbolickou drobnost na památku, nebo tento příspěvek darovat originálním vtipným způsobem (to určitě zapůsobí daleko lépe)
 • když se rozhodnete dát zážitkový dar, tak raději vybírejte trochu střízlivý a jedině takový, kde si novomanželé budou moci vybrat datum podle svých časových možností (pokud jim chcete darovat například let balonem, protože víte, že to už dlouho chtějí vyzkoušet, pak se to hodí, ale darovat jim podobný zážitek jen proto, že by se to líbilo vám – to by nemuselo být právě moudré rozhodnutí, může se například stát, že ženich nebo nevěsta trpí strachem z výšek a vy jste o tom nevěděli)
 • pokud chcete darovat věcný dar, můžete se taky s ostatními svatebčany domluvit a koupit něco většího, co novomanželé skutečně potřebují – v podobném případě se ale novomanželů rovnou zeptejte

Osobní dary

Můžete samozřejmě darovat i osobnější dárek, kterým příjemně překvapíte. Raději se však nesnažte příliš experimentovat a přijít za každou cenu s něčím šokujícím (pokud si nejste jisti, že jde o ten druh osoby, která podobný vtípek ocení). Dar by měl být učen pro oba.

Hodí se:

 • kvalitní dámský a pánský parfém
 • dámský niche parfém pro nevěstu a pánský niche parfém pro ženicha
 • drobný šperk na památku pro nevěstu (měl by se ale trefit do vkusu obdarované, všímejte si, co nevěsta obvykle nosí, poraďte se o tom s někým dalším nebo se nenápadně zeptejte) a taky pro ženicha – nezapomeňte, že by spolu měly ladit
 • klasické dámské hodinky a pánské hodinky (pokud jsou ženich s nevěstou sportovci každým coulem, pak by určitě ocenili i kvalitní sportovní hodinky – zjistěte si ale, jestli už podobné náhodou nemají). Hodinky ženicha a nevěsty by spolu měly stylově ladit (vybírejte proto jedině modely od stejné značky). Na hodinky můžete nechat vyrýt i věnování.

Pak je tu ještě další možnost, kterou můžete budoucím novomanželům navrhnout – vytvoření online seznamu vytoužených svatebních darů. Takhle si každý bude moct v seznamu zarezervovat, který dar novomanželům dá, a vy okamžitě uvidíte, které jsou už rezervované, a které volné. Tím pádem se nestane, že by novomanželé něco dostali dvakrát. Je to praktický způsob, jak se vyhnout nepříjemné situaci a udělat radost.

Hlavně mějte na paměti, že nejde o to, aby váš dar novomanželům byl tím nejoriginálnějším na seznamu, ani o to, aby byl lepší, než všechny ostatní. Nejde tady o to se předvést a ukázat, že vy jste ten nejlepší kamarád, jakého mají, protože s takovou jim dokážete pravý opak. Podobným předváděním totiž dáte najevo, že vám vůbec nejde o spokojené novomanžele, ale spíše o uznání a vlastní potřebu něco si dokázat. Proto v jejich nejdůležitější den myslete především na ně.

Vhodný dárek by měl nějakým způsobem (ať už skrytě nebo otevřeně) podporovat jejich svazek a společné fungování. Pokud je dobře znáte, nebudete mít s výběrem žádný problém.

A nakonec – nezapomeňte dárek pěkně zabalit!