Jak vybrat správný odstín rtěnky

  • MAGAZÍN
  • Jak vybrat správný odstín rtěnky

Jak vybrat správný odstín rtěnky

Představte si situaci, kdy se touláte uličkami obchodů a prohlížíte si nejrůznější barvy a typy rtěnek. Tak ráda byste konečně našla nějakou, která vám perfektně padne. Ať už výraznou, se kterou budete nepřehlédnutelná, nebo jemnější, která skvěle podtrhne vaši ženskou krásu. Jenže výrobci nabízejí tolik různých podtónů, konzistencí a složení, že se nákup rtěnky z veselého rozptýlení promění spíše v náročnou misi.

Ale nebojte se, existuje řešení, jak si výběr vhodné rtěnky usnadnit. Vlastně k tomu potřebujete znát docela málo základních pravidel, které vám v dnešním článku vysvětlíme. Nakonec uvidíte samy, že vybrat vhodnou rtěnku je ve skutečnosti docela snadné.


Určete správně podtón vaší pleti

Nejdůležitější věc, kterou musíte udělat, je identifikovat správně podtón vaší pokožky. To mimo jiné usnadní nejen výběr rtěnky, ale také správného odstínu make-upu nebo podkladové báze. Většina lidí spadá do jedné ze dvou hlavních kategorií - teplé nebo studené. Ti, kdo mají studené podtóny mají pleť světlejší, ti s teplými podtóny naopak mívají zlatý nebo olivový odstín pleti. Pokud máte potíže určit svůj typ, je možné, že patříte do skupiny s neutrálním podtónem.

Když zvládnete určit svůj podtón, bude pro vás mnohem jednodušší najít si rtěnku, která vám perfektně sedne. Protože po pravdě řečeno, spousta odstínů na vás bude vypadat dost dobře - to je i důvod, proč se na vašem kosmetickém stolku kupí rtěnky podobných odstínů. Pak se ale objeví některý, u kterého budete vědět, že to je zkrátka ono.

Jak zjistit tón vaší pleti?

Ať už jste extrémně bledí, nebo máte velmi tmavou pleť, její podtóny budou vždy spadat do tří základních kategorií:

  • Chladné - tóny namodralé, červené nebo růžové
  • Teplé - tóny zlaté, broskvové, oranžové nebo žluté
  • Neutrální - směs obou

Co když máte problém s určením svého podtónu? V tom případě vám pomohou různé indicie:

Chladný podtón

Tento podtón máte v případě, že je vaše pokožka lehce narůžovělá nebo namodralá. Když se opalujete na sluníčku, většinou se nejdříve spálíte, než se vám povede opálit se hezky. Vaše žíly na zápěstí vypadají modře a celkově vám pasují spíše stříbrné než zlaté šperky.

Nejlepší rtěnky pro tento typ pleti jsou ty s modrými, šedivými nebo fialovými odstíny. Ale pozor, tím nechceme říct, že si máte rty malovat modře nebo fialově, i když by to určitě vypadalo stylově třeba na metalovém koncertu. Pokud se ale chystáte vybírat červenou rtěnku, mrkněte se po odstínech s modro-červeným nádechem - např. třešňově červenou, než po těch, které barevně hrají do oranžova. Vyzkoušet můžete všechny odstíny tmavých bobulí, jako jsou brusinky, maliny, ostružiny nebo také odstíny tmavé švestky.

Tip: rtěnka Makeup Revolution Renaissance Lipstick Cliche, rtěnka Shiseido Lacquerink Lipshine 308 Patent Plum

Neutrální podtón

Na vaší pleti se mísí směs růžových a žlutých podtónů. Sluší vám jak zlaté, tak stříbrné šperky. Díky tomu si můžete dovolit i všelijaké různé odstíny rtěnek. Pokud máte světlou pleť, nebojte se jít do růžových rtěnek. Majitelky středně tmavé pleti mohou vyzkoušet fialové odstíny a na tmavší kůži pak budou perfektní odstíny v barvách bobulovitých plodů – ostružiny a rybízu.

Tip: rtěnka Maybelline SuperStay Matte Ink Liquid Lipstick - 20 Pioneer, rtěnka Armani (Giorgio Armani) Lip Maestro Liquid Lipstick 500

Teplý podtón

Vaše pleť náleží do této skupiny, pokud máte na pokožce žlutý, zlatý nebo olivový odstín. Napoví vám také žíly na zápěstí, které mají spíše nazelenalý odstín, než modrý. Opalujete se snadno a zřídkakdy se spálíte. Více než stříbrné vám pasují zlaté šperky.

Nejlepší rtěnky pro teplé podtóny jsou rtěnky v teplých odstínech. To znamená, že byste měla sáhnout po cihlově červené, korálově červené, terakotově hnědé nebo klidně i odvážné ohnivě červené či oranžové. Pokud se na to cítíte, můžete zkusit i rtěnky v barvě mědi nebo zlata, které jsou velmi nápadné a nevšední.

Tip: rtěnka Shiseido VisionAiry Gel Lipstick 218 Volcanic, rtěnka Shiseido Modern Matte Powder Lipstick 528 Torch Song

Teď jsme si pověděli základní pravidla, která vám mohou v cestě za nejlepším odstínem rtěnky pomoct. Co když ale chcete vybrat rtěnku v odstínu nude nebo ve výrazném odstínu? Jak postupovat v tomto případě? Máme pro vás pár tipů.

Jak vybrat nude rtěnku

Nude odstíny rtěnek jsou velmi oblíbené a dá se očekávat, že jen tak z výsluní nezmizí. Protože tzv. nahé líčení se hodí pro jakoukoliv příležitost, vypadá velmi přirozeně a atraktivně. Navíc je nutné v případě, že chcete zvýraznit vaše oči. Ve světě líčení totiž platí, že pokud nechcete vypadat jako zmalovaná panenka, vyberete si vždy rty nebo oči, na které použijete výrazné líčidlo. Nikdy oboje.

Nalezení vhodného odstínu nude rtěnky může být docela obtížné, protože její tón buďto krásně oživí vaši přirozenou barvu rtů, nebo naopak bude vypadat velmi špatně. V tomto případě neexistuje nic mezi tím. Pod pojmenováním nahé rty se nemusí nutné skrývat barva vaší pleti. Jde spíš o to, abyste našly rtěnku, která odpovídá barvě vašich rtů. Hlavní myšlenkou a podstatou těchto rtěnek je váš odstín zdůraznit tónem, který působí přirozeně.

Při výběru nude rtěnky se řiďte těmito tipy:

Dobrým výchozím bodem pro váš nude odstín je najít takový tón, který odpovídá, nebo je o stupeň tmavší než barva vnitřní strany vašich rtů.

Zajímavou alternativou oproti nude rtěnkám jsou tónované balzámy a lesky na rty, které dodají vašim rtům trošku barvy, která váš přirozený odstín povzbudí.

Jak vybrat zářivou rtěnku

Pokud naopak chcete, aby vaše rty přitahovaly pozornost, vyzkoušejte rtěnku, která vaše rty rozzáří. Jasné barvy jako růžová, oranžová a červená krásně rozjasní vaši tvář a promění vaši image.

Pokud jste nováčky v této oblasti, a zářivou rtěnku si teprve hodláte koupit, můžete se řídit těmito radami:

Když zvolíte lesk na rty nebo lesklou rtěnku, budete vypadat velmi svěže a mladistvě. Saténová nebo krémová rtěnka působí klasickým dojmem dámy na úrovni. Pokud zvolíte matnou rtěnku, budete působit dojmem silné osobnosti a znalkyně módních trendů. Matné rty jsou momentálně velmi trendy.

Co se týká barvy, vybírejte si podle svých preferencí. Chladnější tóny působí jasnějším a výraznějším dojmem, teplé tóny jsou naopak víc přirozené a jemnější.

Pamatujte si, že čím přirozenější a méně extravagantní je barva rtěnky, tím univerzálnější a všestrannější ve výsledku bude její použití.

Obecná pravidla a tipy pro nošení rtěnky

Pamatujte, že vždy je důležité mít zdravé a hebké rty. Na suchých a šupinkami pokrytých rtech bude i sebelepší rtěnka vypadat zle.

Pokud chcete, používejte konturovací tužku. Díky ní si vytvoříte tvar rtů dle vašich preferencí a může být velmi nápomocná. Její barva ale musí být ve stejném nebo o odstín světlejším tónu, než je vaše rtěnka. Ačkoliv se na výsluní vracejí různé módní trendy z minulosti, tmavě orámovaná ústa naštěstí zůstala pohřbena hluboko v dějinách devadesátých let.

Vždy myslete na stav vaší pleti. Výraznou rtěnku si mohou dovolit ženy s krásnou pletí nebo minimálně dobrým make-upem. Pokud máte problematickou pokožku, výrazné barvy na tento problém ještě víc upozorní.

Hlídejte si, aby se vám rtěnka neotřela o zuby. Takové faux pas si určitě nepřejete.