Jak vybrat sluneční brýle?

Jak vybrat sluneční brýle?

Jak vybrat pánské sluneční brýle? A jaké dámské sluneční brýle jsou letos in? Vyplatí se pořídit si polarizační sluneční brýle? Jak chránit svůj zrak před sluncem?

Sluneční brýle symbolizují důležitý módní doplněk, který oceníte nejen v parném létě, ale i v dalších ročních období. Zabrání výskytu vrásek a ochrání vaše oči před škodlivým UV zářením. Při jejich výběru byste měli zvážit hned několik skutečností, aby vám brýle perfektně seděly a dokázaly dobře plnit svoji práci.  

Volte správný tvar s ohledem na tvar vašeho obličeje

Pravděpodobně každý z nás touží po brýlích, které mu budou slušet. Při jejich výběru se vyplatí řídit především tvarem vašeho obličeje. Jiné brýle si žádá kulatý obličej, jiné naopak obličej obdélníkového tvaru.


Základní pravidlo zní tak, že by brýle měly mít přesně opačný tvar než váš obličej.


Jaké brýle se hodí pro hranatý obličej?

Pro hranatý obličej jsou typické ostré rysy, široké čelo a stejně široké lícní kosti. Slušet by vám mohly třeba oválné obroučky se zakulacenými hranami.

Jaké brýle se hodí pro kulatý obličej?

Pokud jste do vínku dostali kulatý obličej, sáhněte spíše po brýlích s hranatými obroučkami, díky kterým bude navíc váš obličej vypadat trochu štíhlejší.

Jaké brýle se hodí pro obličej ve tvaru trojúhelníku?

Pro tento obličej jsou charakteristické širší lícní kosti a užší čelist. Vaším cílem tedy pravděpodobně je alespoň trochu zúžit šířku obličeje. V takovém případě zvolte světlejší barvy obrouček a jejich širší tvar. Jednu z možností symbolizují také brýle bez obrouček.

Jaké brýle se hodí pro oválný obličej?

Oválný obličej bývá většinou považovaný za ideální a brýle mu obecně sluší. Takový obličej totiž má skvěle vyvážené proporce, jelikož se pyšní vysokými lícními kostmi a lehce zúženou bradou. Slušet vám budou takové brýle, které zdůrazní vaše lícní kosti.

Jaké brýle se hodí pro obličej ve tvaru srdce?

Jak název napovídá, takový obličej svým tvarem připomíná srdce. Charakteristická je pro něj dlouhá špičatá brada, která zároveň symbolizuje nejužší část obličeje, čelo je širší. Pokud jste majiteli tohoto obličeje, budou pro vás ideální sluneční brýle se silnými obroučkami.

Polarizované vs. zrcadlové

Při výběru vašich slunečních brýlí se můžete kromě jiného setkat se dvěma pojmy:

  • polarizované
  • a zrcadlové brýle.

Jaký je mezi nimi rozdíl a co jednotlivá označení znamenají?

Polarizované brýle

Polarizované sluneční brýle na první pohled vypadají prakticky totožně jako jakékoliv jiné brýle. Když si je ovšem nasadíte, okamžitě poznáte rozdíl. Polarizované brýle v sobě totiž mají speciální filtr, který dokáže blokovat odrážené světlo. To v praxi znamená, že nebudete oslňováni slunečním zářením a brýle budou velmi efektivně blokovat veškeré silné odlesky a povrchové odrazy. Například při pohledu na vodní hladinu nebo třeba mokrou vozovku.

Zrcadlové brýle

Zrcadlové brýle se od těch klasických nebo i polarizovaných liší na první pohled svým vzhledem. Podobně jako polarizované brýle, i ty zrcadlové zajišťují určitou ochranu očí před únavou způsobenou slunečním zářením. Disponují speciální reflexní plochou, která snižuje množství prošlého světla. Hodí se proto do míst, ve kterých je velmi světlé nebo oslnivé prostředí. Pokud s takovými brýlemi nevhodně zacházíte, mohou se velmi rychle poškrábat, což je bohužel na zrcadlové ploše poměrně výrazně viditelné.

Hrají roli barvy skel?

Kromě toho, že díky barvám skel vypadají každé brýle jinak, plní jednotlivé odstíny i další funkce. Při jejich volbě je důležité vzít v úvahu, v jakých podmínkách a při jakých příležitostech je budete používat. Jiné se totiž hodí k moři, jiné do vysokohorských podmínek.

Na trhu obecně najdete:

Šedé čočky - zmírňují intenzitu světla a neovlivňují kontrast ani nezkreslují barvy jednotlivých předmětů.

Červené či oranžové čočky - hodí se do hor, protože blokují modré světlo, které je v zimě velmi intenzivní. 

Hnědé čočky - mají podobné přednosti jako červené či oranžové čočky a dávají jim přednost lidé, kteří trpí krátkozrakostí. 

Tmavě zelené čočky - nemají vliv na vnímání barev a jsou ideální pro řízení.

Žluté čočky - hodí se pro lovce či myslivce, kterým pomáhají lépe rozeznat cíl proti modré obloze. 

Modré a zelené čočky - zdůrazňují kontrast mezi bílou a černou barvou a obecně se doporučují lidem, kteří trpí krátkozrakostí.

Správná velikost

Příliš malé nebo naopak příliš velké brýle nikdy nedělají dobrotu. Pokud tedy přemýšlíte nad jejich pořízením, vyplatí se sáhnout po velikosti, která vám bude dokonale sedět.

Nejlepší a nejjednodušší možností je vzít si na pomoc vaše starší brýle, které vám vyhovovaly a byly jste s nimi spokojeni. Na vnitřní straně stranice poté najdete klíčové údaje, které vám pomohou při budoucím nákupu nových brýlí. Pokud tomu tak není, můžete je změřit jednoduše sami pouhým pravítkem.

Nezapomeňte na brýle pro děti

Při výběru slunečních brýlí pro sebe nezapomeňte na své ratolesti, které ochranu před UV zářením potřebují stejně jako vy. Kromě toho, že je ochrání před UV zářením, poskytnou také ochranu před prachem a nečistotami, které by mohly citlivé dětské oči podráždit. Sluneční brýle budou zároveň vaše děti chránit již od útlého věku.

Jakmile si na ně zvyknou, nebudou mít s jejich nošením problém. Při jejich výběru je nejdůležitější správná velikost, aby brýle opravdu držely na svém místě. Dětské sluneční brýle však bývají mnohdy vybavené přídavnou gumičkou, aby je ratolesti jednoduše neztratily.