Jak vybrat ten pravý dámský parfém?

  • MAGAZÍN
  • Jak vybrat ten pravý dámský parfém?

Jak vybrat ten pravý dámský parfém?

Do vůně se zamilujete na první přivonění, nebo zkrátka není tou pravou a musíte hledat dál. Ke všemu je důležité zjistit, jak se vůně rozvine právě na vaší pokožce. Je známo, že stejná vůně na každém z nás voní jinak. Podle čeho si tedy vyberete dámský parfém přímo pro vás?

Parfémy vybíráte podle několika osobních kritérií – které vůně upřednostňujete, jaké barvy máte ráda, jak intenzivní vůně chcete a dokonce i podle znamení, ve kterém jste se narodila. I to může sehrát důležitou roli při výběru toho správného parfému. Samozřejmě v další fázi přichází výběr vůně podle konkrétní značky. 

Která vůně je pro vás tou pravou? 

Dámské parfémy můžeme rozlišovat podle čtyř typů vůní. Máme vůně květinové, které si vybírají zejména ženy romanticky založené. Pak existují vůně ovocné, jež zaujmou především ženy holdující sladším a letním vůním. Orientální parfémy bývají těžší, a proto si je vybírají zejména zralé ženy se smyslem pro tajemné vůně. Hlavní přísadou dřevitých vůní je cedr. Ten v parfémech hraje prim. Jeho vůně je nezaměnitelná a jakmile jednou jeho omamné vůni podlehnete, už nikdy nebudete chtít nic jiného. Občas se do dřevitých vůní přimíchává také santalové dřevo. I to má svou specifickou vůni, kterou vyhledávají zejména sebevědomé ženy.  

Poznejte se podle vaší oblíbené barvy

Máte-li jasno ve vůních, je třeba si rozmyslet, která barva či barvy jsou vašimi nejoblíbenějšími. Váháte? Podívejte se do skříně a jistě na první pohled zjistíte, která barva šatníku dominuje. Převažuje-li barva bílá, pak se poohlédněte po svěžích citrusových a broskvových tónech. Chybu neuděláte ani květinovou vůní s dominancí růže, lilie anebo jasmínu. Je-li vaší oblíbenou barvou černá, pak je pro vás ideální volbou orientální vanilka, některá z dřevitých vůní anebo květinové vůně s dominancí pačule, pepře, hyacintu či gardénie. Máte ze všeho nejraději barvu červenou?  

Jakákoliv květinová vůně bude tou správnou volbou přímo pro vás. Stejné je to i s vůněmi orientálními a dřevitými. Převažující zelená barva ve vašem šatníku znamená, že dáváte přednost květinovým vůním, které obsahují esenci z fialek, jasmínu, lotosu nebo květů pomerančovníku. Pro ženy, které mají nejraději modrou barvu, jsou ideální vůně květinové i ovocné, které jim dodají pocit svěžesti a lehkosti. Skvělým parfémem bude takový, který bude vonět pro citrusech, jablku, konvalinkách, jasmínu nebo magnolii.  

Dámská vůně podle znamení

Existují čtyři typy znamení. Zemitá znamení jsou znamením býka, panny a kozoroha. Proto také dávají přednost vůním dřevitým. Beran, lev, střelec patří k takzvaným ohnivým znamením a tak si libují zejména ve velmi výrazných vůních. Rak, štír a ryby jsou vodní znamení a tak dávají přednost romantickým květinovým vůním. Blíženci, váhy a vodnář jsou znamení vzdušná a nejraději mají vůně velmi atypické, směsi jemných a kořenitějších vůní. 

Vybírejte podle roční doby  

Nejste-li zvyklá  používat po celý rok jen jeden parfém, pak vybírejte podle toho, zda je zrovna zima, jaro, léto nebo podzim. Pro zimu jsou totiž typické zejména těžší, kořenitější vůně. Skvělou volbou je však také vanilka nebo exotické ovoce. Parfémy, jejichž hlavní složkou je cedr a santalové dřevo, jsou na zimní měsíce jako stvořené. Jaro si ženy nejčastěji spojují s lehkými a svěžími ovocnými a květinovými vůněmi. Zatímco léto přímo vybízí k parfémům připomínající exotiku a moře. K podzimu se naopak hodí zejména dřevité vůně. 

Jak intenzivní vůni chcete?

Existují čtyři typy vůní. Parfém, parfémovaná voda, toaletní voda a kolínská voda. Parfém je nejintenzivnější, neboť obsahuje 15-40 % vonných esencí. Parfémovaná voda jich obsahuje okolo 12 – 15 %, toaletní voda 6-12 % a kolínská maximálně 5 %. Chcete-li, aby vůně vydržela po celý den, ideálním řešením je parfémovaná nebo toaletní voda. V případě parfému může být vůně dokonce tak intenzivní, že ji ucítí i všichni okolo vás. Proto je zapotřebí s ním zacházet velmi opatrně.  

Parfémy od konkrétních značek

Není nad to mít svou oblíbenou značku. Které ale patří k těm nejoblíbenějším na světě? Nikdy nešlápnete vedle například se značkou Guess. Parfémy Guess stejně jako toaletní vody vydrží po celý den a nabízejí nepřebernou škálu vůní od těch nejlehčích květinových a ovocných až například po parfémy velmi smyslné až erotické. Jedním z nejoblíbenějších je v současnosti Guess Seductive Noir, kterému dominuje bergamot, pivoňka a šalvěj. Hodí se zejména na slavnostní příležitosti nebo na večerní společenské akce. A rozhodně se hodí na schůzku s mužem, kterého chcete okouzlit.

Parfémy DKNY jsou rovněž velmi oblíbené mezi ženami po celém světě. A to nejen proto, že je snadno poznáte mezi tisíci dalšími podle charakteristického balení. Flakon totiž připomíná jablko ve všech možných barvách. Parfémy DKNY Be Delicious jsou jednoznačně těmi nejoblíbenějšími. Jsou to svěží ovocno-květinové vůně, které si zamilují ženy všech věkových kategorií.

Třetí nejoblíbenější jsou parfémy Versace. Značku založil v roce 1978 Gianni Versace, velmi výstřední italský módní návrhář. A tak jsou pochopitelně výstřední i jeho parfémy. Parfémované vody Versace bývají velmi jemné, intenzivní a s orientálním nádechem. Vhodné jsou zejména pro ženy, které se nerady schovávají do obyčejných vůní, ale raději trochu experimentují. Navíc orientálními vůněmi nikdy nic nezkazíte a to v žádném ročním období.