Jak vybrat ideální parfém na léto

  • MAGAZÍN
  • Jak vybrat ideální parfém na léto

Jak vybrat ideální parfém na léto

Někteří lidé mění svůj parfém podle toho, jak stárnou nebo mění svůj styl. Jiní mění vůně podle ročních období, a občas svůj řád naruší nějakým neobvyklým kouskem, který jim čas od času umožní dát si čichovou pauzu od nejoblíbenějších parfémů.

Pokud jste celý rok nosili stejný parfém, proč neudělat změnu s nějakou novou letní vůní? Zvolte nějakou veselou, která se bude hodit na každou letní akci - od lenošení na pláži až po bláznivé letní večírky. Výběr správné vůně může změnit i vaši náladu, vyvolat příjemné vzpomínky a posílit vaši individualitu. Je opravdu škoda nosit jednu vůni celý rok, protože právě vůně je úzce spjata s emocemi a pamětí, takže když si zvolíte tu svou letní, vždycky vám připomene krásné slunečné chvíle a letní zábavu. Určitě byste měli nosit jakýkoliv parfém, který vám dělá radost. Pokud se ale rozhodnete vybrat sezónní letní vůni, máme pro vás pár tipů, jak vybrat tu nejlepší.

DG-for-menJaký je rozdíl mezi letními a zimními vůněmi

Léto je období nabité venkovními dobrodružstvími, grilováním, koktejly, plážovými aktivitami a romantickými zážitky pod širým nebem. Tomu byste měli přizpůsobit i výběr parfému. Měnit vůně v závislosti na ročním období není jen příjemné pro náš nos, ale je to důležité i proto, že vůně jsou do značné míry ovlivněné teplotou. Teplo způsobuje rychlejší odpařování vonných složek - i proto se letní a zimní vůně od sebe odlišují.

Pokud je vůně příliš silná, v létě může být doslova ohromující až nepříjemná. Proto jsou vůně určené pro teplejší měsíce lehčí a osvěžující, na rozdíl od zimních vůní, které jsou bohaté a teplé. V letní sezóně vybírejte vůně, které jsou ženské a vzdušné. Vedle nešlápnete s tóny svěžích citrusů, zeleného čaje a květin jako jasmín a tuberóza. V posledních letech jsou velmi oblíbené i tzv. vodní tóny.

Jakým vůním se během léta vyhnout

Zatímco lehké květinové vůně nebo citrusové tóny jsou pro letní měsíce fantastickou volbou, existují i složky, kterým byste se měli spíše vyhýbat. Vynechte parfémy s těžkými květinovými směsicemi, které působí příliš sladce a dusivě. Vhodné nejsou ani přísady jako pačuli, ambra, santalové dřevo, vanilka nebo med. Tyto složky najdete hlavně v orientálních parfémech.

Pokud jste někdy navštívili země blízkého východu, určitě jste narazili na silné vůně, které místní ženy nosí i v těch největších vedrech. Orientální krásky jsou na těžké vůně zvyklé a sluší jim. Pokud máte odvahu, můžete je také vyzkoušet, ale počítejte s tím, že vaše okolí nejspíš nebude nadšené.

Jak vybrat nejlepší letní vůni

Vyberte lehčí typ

Není nic tak luxusního jako parfémovaná voda (EDP), ale v létě zkuste sáhnout jejím lehčím protějšku, toaletní vodě (EDT). Kromě toho, že je méně intenzivní, ušetří vám také nějaké peníze, protože bývá levnější.

Zvolte jednoduchost

V letním horku se váš parfém rychleji odpařuje. A když obsahuje složitější tóny, může se nepříjemně promíchat. Vyberte si proto raději jednodušší vůni, která obsahuje minimum složek.

Běžte ven

Topení, klimatizace a pachy, které zůstávají v obchodech mohou ovlivnit, jak vaše vůně reaguje na pokožku. Nejlepší je vůni aplikovat a poté jít na čerstvý vzduch po 10 minutách, po půl hodince a po několika hodinách, abyste mohli dobře vnímat všechny její složky na čerstvém vzduchu. Při hledání nové letní vůně si dejte na čas a rozhodnutí neuspěchejte.

Volte podle toho, co máte rádi

Trávíte léto na pláži nebo je pro vás esencí letních dnů popíjet drinky na otevřené terase ve městě? A nebo nejraději ze všeho cestujete do exotických míst? Pro všechny tyto okamžiky existují vhodné vůně. Podívali jste se někdy na seznam parfémů uváděných na trh v dané sezóně? Je jich opravdu dost, takže se v nich snadno ztratíte.

Než se proto vydáte na nákup, chvíli si popřemýšlejte a zapište si, jaké jsou vaše letní plány. Budete tak mnohem lépe vybaveni, abyste si vybrali vůni, která odpovídá vašim představám o příjemných okamžicích. Pokud například milujete pláž, poohlédněte se po vůních, které mají mořské tóny, slané tóny mořské vody a santalového dřeva. Trávíte raději čas na zahradě? Pak jsou pro vás skvělou volbou jemné květiny jako růže, gardénie a tuberóza. Večery na terase zase nejlépe reprezentují noty ovoce liči a koktejlové inspirace jako třeba gin & tonic a martini.

Méně je více

armani-siSpousta lidí se nechá snadno svést všemi krásnými flakony a lákavými sliby, které danou vůni popisují. Klíčem všeho je však být selektivní a striktní. Začněte vybírat parfém tak, abyste věděli jaký druh vůně hledáte a zkuste se držet zásady očichání maximálně čtyř vůní. Při větším počtu nebudete schopni vůni správně dešifrovat a akorát z toho budete podráždění. Zkuste se dostat na dvě vybrané vůně, každou z nich aplikujte na jednu paži a alespoň na dvě hodiny opusťte obchod. Budete překvapeni, až uvidíte, jak moc se vůně během toho času bude měnit. Možná ta, která byla vaším favoritem v obchodě nakonec bude poražená konkurentkou.

Tip: Při výběru vůně na internetu můžete využít vzorků nebo odstřiků, které vám v pohodlí domova poskytnou dostatek času vůni vyzkoušet.

Zaměřte se na svou osobnost

Při výběru perfektní letní vůně byste se měli pokusit vybrat tu, která vyhovuje vaší osobnosti. Před zakoupením vůně si můžete položit několik základních otázek, které vám pomohou učinit správné rozhodnutí, včetně toho, pro koho ji kupujete? Jak často ji plánujete nosit (každý den, nebo jen pro zvláštní příležitosti?) A jaké jsou vaše oblíbené vůně?

Jste party girl, která miluje reflektory a noční život? Plachá, konzervativní žena, která vyzařuje moudrost a jistotu? Romantik, který miluje klasické vůně a půvab? Dobrodruh milující adrenalin? Nebo boho dítě s láskou ke svěžím vůním, které dokonale doplňují jeho bezstarostnou povahu?

Zvažte, co frčí tuto sezónu

Letní parfémy obvykle ochlazují pokožku a obklopují nositele svěží povznášející vůní. Každou sezónu jsou trendy jiné druhy přísad - od svěžích citrusů po květy kvetoucí v létě, jako jsou jasmíny, růže nebo pivoňky. Můžete využít populární esence dané sezóny jako jako vodítko při výběru vůně.

Zaměřte se na své šťastné místo

Existují některé vůně, které si lidé téměř univerzálně spojují s teplým počasím tropů - například ananas a kokos. Tyto tóny také dokonale fungují v letních vůních. Pokud si navíc vyberete tropickou vůni, která vám připomene minulou dovolenou, může vás okamžitě uvést do bezstarostné nálady a radosti ze slunečného počasí.

Přidejte větší hloubku

Den letní sezóny vyžaduje lehké vůně. Není však důvod, aby letní vůně nemohla být pižmová nebo kořeněná. Ale hlubší a těžší tóny, jako je vanilka a santalové dřevo, často voní příliš silně, pokud je nosíte na plném letním slunci. Ušetřete si tyto vůně s intenzivními tóny až na večer, po západu slunce.

Tipy pro nošení parfému na slunci v létě

V létě je důležité dodržovat určitá doporučení, jak nosit parfém, protože slunce může mít na vůni velký vliv.

  • Vůni byste neměli stříkat přímo na pokožku - bez ohledu na její koncentraci, ať už jde o parfém, toaletní vodu nebo kolínskou. Můžete to udělat v případě, že je na obalu uvedeno “může být použito na slunci”. Kromě toho byste měli vědět, že citrusové plody, zejména bergamot, jsou speciálně ošetřeny, aby se z nich odstranily fotocitlivé částice zvané furokumariny. Tím se zabrání tomu, aby vůně vytvářela skvrny na pokožce. Jiné přísady ve vůni však mohou skvrny způsobit. Dávejte proto pozor, kam vůni aplikujete.
  • Obecně by se silné sluneční světlo a parfém neměly míchat. Nejlepší je proto parfém používat pouze večer. Skvrny na pokožce a alergii mohou způsobit i některé nealkoholické vůně. Alkohol ve vůni skvrny nedělá, ale může způsobit zarudnutí, pokud parfém nosíte na slunci a nastříkáte ho přímo na kůži. Pokud chcete parfém použít za slunečného dne, ujistěte se, že si vůni nastříkáte pouze na oblečení, nikdy na pokožku.
  • Jak zajistit, aby vaše vůně v letních vedrech vydržela co nejdéle? Jednou z možností je vůni vrstvit používáním různých produktů jako jsou tělová mléka nebo oleje. Dnes tyto výrobky seženete i s příměsí oblíbeného parfému. Dejte si však pozor, abyste to nepřeháněli. Pokud tělové mléko nebo krém v dané vůni nemáte, sáhněte raději po neparfémovaných variantách, aby vaše primární vůně nebyla nucena soutěžit s jinými.

Stále nevíte, jakou vůni si vybrat a široká nabídka vás spíše stresuje? Vyzkoušejte některou z dlouhodobě populárních letních vůní, které nestárnou. Dámy mohou volit třeba Cartier La Panthere nebo Lanvin Eclat de Nuit, pánové neudělají chybu s Davidoff Cool Water Man či Hugo Boss Bottled No. 6.