Jak správně změřit své míry

Jak správně změřit své míry

Kdo by to neznal. Kalhoty ve velikosti 38 v jednom obchodě sedí jako ulité, hned ve vedlejším je sotva zapnete a dobře padne až 42. Stejně tak si můžete šaty velikosti M dopřát v Německu, ale v Itálii nebo Francii musíte sáhnout po modelu o jedno nebo dvě čísla větší.

Různé kontinenty, různé země a různé obchodní řetězce mají své číslování, své standardizované tabulky velikostí a své systémy měření. Ve zkušebních kabinkách je možné tyto rozdíly pocítit na vlastním těle, ale co si počít v éře online nákupů? Abyste se do perfektně padnoucího oblečení trefili hned napoprvé a nemuseli se později zabývat vracením nebo výměnou zboží, přinášíme rádce pro měření tělesných proporcí.


Pomocníci měření

Nejprve najděte vhodné měřidlo. Ideálně papírovou nebo plastovou krejčovskou míru, ale k účelu poslouží i pevná šňůrka nebo dárková stuha. Důležité je, aby nebyla elastická a rozměry nezkreslovala. Sebranou míru stuhou lze pak přeměřit běžným stahovací metrem, který se snad najde i ve vaší domácnosti. Dále se vám bude hodit tužka, papír pro zaznamenání naměřených údajů a také zrcadlo. 

Měření pasu 

Pro získání nejpřesnějších výsledků, doporučujeme měření provádět pouze ve spodním prádle. Pas je vhodné měřit na holé kůži. Najdete ho těsně nad pupíkem, v linii, které vzniká ohybem trupu. Obvykle bývá nejužším bodem mezi spodním okrajem hrudního koše a začátkem kyčelní kosti. Obtočte krejčovskou míru po obvodu této linie a ujistěte se, že nevtahujete břicho - v opačném případě vám bude oblečení příliš těsné. Míru neutahujte, nenapínejte, nechte ji volně přiléhat k tělu.  

Měření boků

Chcete-li přesně změřit obvod boků, postavte se rovně před zrcadlo a nohy dejte k sobě. Krejčovskou míru přidržte na vnější straně kyčle a postupně obtáčejte přes podbřišek, druhou kyčel a hýždě tak, aby byla rovnoměrně s podlahou a na žádné straně nesjížděla. Pro přesný výsledek doporučujeme měřit přes nejširší místa v oblasti boků a zadečku. Měřící páska opět přiléhá ke kůži, v žádném případě se nezařezává.

Měření hrudníku

Stejným způsobem postupujeme i při měření obvodu hrudníku. Dbáme na to, abychom stáli rovně a měřili přes nejširší body prsou, obvykle je to úroveň bradavek. Umístěte začátek krejčovské míry do podpaží a obtáčejte kolem hrudníku. Ženy při měření odkládají podprsenku pouze v případě, že potřebují rozměry právě pro nákup podprsenky, horního dílu plavek nebo topu s odhalenými zády, pod který se podprsenka nenosí. Když už zmiňujeme podprsenky, v případě tohoto prádla je třeba ještě jeden rozměr hrudníku. Další obvod měřený ve spodní části, tedy v místech, kde se nachází zapínání podprsenky. Tento rozměr už je zároveň i velikostí, jedná se o číselný údaj před písmenem, které označuje velikost košíčku. 

Měření délky nohavic

Zjistit perfektní velikost dokonale padnoucích džín je zdlouhavý proces, určuje ji totiž až 8 rozměrů: pas, přední sed, zadní sed, obvod stehen, kolen a lemů nohavic u kotníků, vnitřní délka nohavic a vnější délka nohavic. Pro nákup běžně dostupné konfekce postačí znát rozměry pouze 2. Délku vnějšího švu nohavice, která se měří od pasu po kotníky a délku vnitřního švu od rozkroku po kotníky. Nejspolehlivější metodou pro zjištění perfektních rozměrů kalhot je vzít údaje z nejoblíbenějších kalhot ve vaší skříni, které vám padnou podle vašich představ.  

Prohlédněte si zboží v akci