Jak si užít a „přežít“ Oktoberfest

 • MAGAZÍN
 • Jak si užít a „přežít“ Oktoberfest

Jak si užít a „přežít“ Oktoberfest

Ať už k pivu vzhlížíte nebo ho pijete jen příležitostně, určitě víte, že německý Oktoberfest patří k těm největším slavnostem piva a dobrého jídla na světě. Z toho důvodu se tam každoročně hrnou miliony návštěvníků dychtících po několikadenní „autoterapii“ tímto tekutým zlatem. Také se tam chystáte? Potom si přečtěte pár rad, díky kterým si ho maximálně užijete.

Oktoberfest není výjimečný jenom svou masivní popularitou, ale také délkou. Nejde o žádnou „rychloakci“ na víkend, ale o poctivých 16–18 dní ryzího veselí v srdci Bavorska (v Mnichově), jejichž cílem však není zničit vám játra a rozhodit glykemický index, ale vzdát hold bavorské kultuře a historii.

Letošní 184. ročník otevřel své brány už v sobotu (16. září), tradičně na výstavišti Theresienwiese (Tereziánské louka), kde pivo poteče proudem až do 3. října. Opět se můžete těšit na několik pivních stanů o velikosti fotbalového hřiště, které svou výzdobou připomínají útulnou vesnickou hospůdku nebo dokonce i přepychovou zámeckou jídelnu.

Od kdy a proč se Oktoberfest pořádá?

Ačkoli většina zahraničních návštěvníků tento festival vnímá převážně jako oslavu piva a těch nejlepších německých dobrot, všichni bavorští patrioti dobře ví, že má mnohem zajímavější historii.

Úplně poprvé se takto obyvatelé Mnichova sešli 12. října 1810 (říjen = německy „der Oktober“) na počest uzavření manželství tím jmenovaného krále Ludvíka I. a jeho manželky Terezy ze Saska-Hildburghausenu, na loukách za městskými hradbami („Tereziánské“). Akce to byla asi opravdu velkolepá, protože od té doby si tuto událost připomínají místní občané pravidelně – každý rok na přelomu září a října. Mnoho let ji ještě obohacovaly koňské dostihy (ukončené 1960), zábavné atrakce (nejprve jen kolotoč a houpačka, dnešní atrakce už připomínají takový skromnější Disneyland) a lokální zemědělská výstava (fungující dodnes).

Co si nenechte ujít?

Od roku 1887 zahajuje Oktoberfest, vždy hned první sobotu, přehlídka místních sládků, jejichž nazdobená koňská spřežení s obřími sudy lákají návštěvníky ochutnat právě jejich „úrodu“.

Součástí Oktoberfestu je také, od roku 1950, slavnostní přehlídka historických bavorských kostýmů, v nichž účastníci průvodu ujdou 7 km po areálu festivalu. Jde o jednu z největších kostýmových přehlídek na světě.

Vždy druhá festivalová neděle (letos 24. září) je věnovaná tradiční bavorské dechové hudbě. Pod širým nebem si tak můžete zazpívat i zatancovat za zvuku těch nejlepších místních kapel, které vás ale překvapí i spoustou moderních žánrů.

Pár užitečných rad

 • Ve všech stanech platí přísný zákaz kouření. Raději toto nařízení respektujte, jinak vám hrozí, že už vám nikde nenalejí.
 • Vyberte si stany, které vás nejvíce lákají, a rezervujte si v nich místa k sezení. Bez potvrzené rezervace si totiž všude velmi pravděpodobně postojíte… Ale pozor, i s rezervací místa nemáte vyhráno! Máte, pokud přijdete včas. Jakmile se však, byť jen o minutu, opozdíte, vaše rezervace jednoduše propadne a už nic vám „vaše“ místo nevrátí.
 • Jestliže jste nedostali potvrzení rezervace (což se přes ohromný počet zájemců stává velmi často), ukořistit nějaká ta místa k sezení můžete i tak, ale musíte si přivstat. O víkendu se vyplatí postavit se do fronty před stanem optimálně už 2 hodiny před jeho otevřením.
 • Mobil nechte schovaný pěkně v bezpečí své kabelky, tašky přes rameno nebo batohu. Akorát byste si ho polili pivem nebo byste jím zbytečně provokovali kapsáře. Předpokládáme, že svou oblíbenou skupinku štamgastů budete mít stejně po svém boku, tak komu byste volali… A k tomu, abyste neztráceli přehled o čase, vám spolehlivě poslouží náramkové hodinky.

Jaké hodinkové funkce na Oktoberfestu rozhodně oceníte?

ALARM – Tedy budík. Snadno se může stát, že po pár tuplácích na vás padne ospalost tak veliká, že si budete muset chvilku zdřímnout přímo na stole. Aby se nestalo, že zaspíte svou rezervaci místa v dalším stanu nebo usnete na tak dlouho, že vám před chvílí natočené pivo na stole nepoživatelně zvětrá, radši se pojistěte budíkem.

KALENDÁŘ – Co je dnes za den? Kolik dní zbývá do konce? Takové otázky už vás nebudou trápit. V jakoukoli denní nebo noční dobu procitnete, díky kalendáři se rychle zorientujete.

OSVĚTLENÍ – Na takových akcích se rozhodně nechodí spát se západem slunce, to je jasné. Přestože vnitřky stanů bývají samozřejmě i po setmění osvětlené, venku vás pak pohltí černá noc a hodinky bez podsvícení vám tím přestanou být k užitku. Nepodceňte ani tuto fázi přípravy a vybavte se hodinkami s osvětlením. Přece jenom svítit si mobilem na hodinky by trošku postrádalo smysl. A navíc, jak jsme si řekli v úvodu, proč byste ho s sebou vůbec měli mít?

STOPKY – Všechny společenské akce, na kterých se něco konzumuje, jednoduše svádí i k vzájemnému poměřování „výkonu“. Tušíte, že se s vámi kamarádi budou chtít vsadit, za jak dlouho dokážete vypít do dna celý tuplák, a klasické počítání na prstech by mohli snadno zpochybnit? Překvapte je hodinkami se stopkami a diskutovat o správnosti výsledku už nebude absolutně potřeba.

VODOTĚSNOST – Velmi praktická vlastnost na akci, kde všude kolem poletují servírky s litrovými „škopky“ piva. Ne, že bychom chtěli podceňovat jejich dovednosti, ale může se stát… Navíc s rostoucí koncentrací alkoholu v krvi všech přítomných žíznivců lehce (a později i těžce) ochabuje jejich manuální zručnost. Tak na to buďte připravení, a jestli vás někdo nechtěně polije, buďte v klidu.

KOMPAS – Jestliže jste ještě úplně nezapomněli všechno, co se vám v dětském věku snažili předat vaši oddíloví vedoucí při dobrodružných táborových výpravách, máte vyhráno. V tom případě neváhejte investovat do hodinek s kompasem, pomocí kterého se vždy bezpečně dostanete zpátky domů.

SAFÍROVÉ SKLÍČKO – Nepoškrábete ani při neohrabané opilecké potyčce. To lze opět pouze safírem nebo diamantem. Tak poproste manželku, ať svůj dokonalý zásnubní prsten nechá raději doma…

UKAZATEL DNE V TÝDNU – Vyrážíte na Oktoberfest na více než 1 den? Potom se poohlédněte po hodinkách s ukazatelem data a dne v týdnu. Samotné číslo (označující pořadí dne v měsíci) nemusí vždycky úplně stačit. Až si uvědomíte, že jste naprosto ztratili pojem o ubíhajícím čase, název aktuálního dne by vám, v kombinaci s datem, měl pomoci vrátit se nohama zpátky na zem.

SILIKON – Praktický a pohledný doplněk nejenom uvnitř bujného poprsí několika bavorských servírek, ale i slušivý a odolný materiál na výrobu hodinkových řemínků. Silikonové řemínky už dávno nepřísluší pouze sportovním hodinkám, divili byste se, jak skvěle mohou doplnit i módní nebo dokonce luxusní hodinky!

Pár perliček na závěr

 • V roce 1997 se na Oktoberfestu snědlo 450 000 kuřat.
 • Pít alkohol tu mohou už i mladiství – od 16 let.
 • V roce 2013 se 16. den festivalu načepovalo 7,7 milionů litrů piva.
 • Tuplák piva vás v průměru přijde na 10 EUR.
 • Typickým ženským bavorským oblečením je tzv. dirndl (lidový kroj) střižený pod koleny nebo kotníky. Muži by si před namlouváním své vyvolené měli pozorně všímat způsobu uvázání stuhy kolem jejího pasu… Pokud je mašle vpravo, žena je zadaná a nemá o jiné muže sebemenší zájem. Uvázání vlevo označuje především mladé nezadané dívky, které teprve hledají „toho pravého“. V tom případě nasaďte sympatický úsměv, aktivujte v sobě své jistě pevné zásady džentlmenství a běžte zkusit své štěstí. Setkat se můžete i s dívkami (ženami) s mašlí uprostřed. To rozhodně neznamená, že máte co dočinění s nějakou poběhlicí! Spíš se teprve hledá a není si tak úplně jistá svými city. Slovy facebooku: „je v komplikovaném vztahu“.
 • Typickým oděvem pro muže jsou zase tzv. lederhosny (kožené laclové kalhoty).
 • 70 % celkového počtu návštěvníků tvoří samotní obyvatelé Bavorska.
 • Nově, v roce 2005, došlo k menšímu umírnění všudypřítomného veselí („Tichý Oktoberfest“) s ohledem na starší osoby a rodiny s malými dětmi. Každý den v 18 hodin tak všechny stany musí ztlumit hudbu na stanovenou příjemnou mez. Zábava tím přesto rozhodně nekončí. Divili byste se, jak dobře se po pár tuplácích tancuje na tradiční bavorskou muziku…