Jak se vyrovnat s rozchodem?

Jak se vyrovnat s rozchodem?

Známe to snad všichni. Nejdřív to byla velká láska, později začala upadat, byli jsme spolu míň a míň až přišel rozchod. Je jedno, zda jsme se rozešli kvůli odlišným životním prioritám, nevěře, malému množství společně stráveného času nebo proto, že náš vztah začal být stereotyp a neměli jsme sílu na něm dál pracovat. Je jedno, zda jsme se s milovanou polovičkou rozešli my nebo jestli jsme dostali kopačky. Ať tak či tak, vyrovnat se s rozchodem bývá těžké. Někdy to přejde za týden, jindy za měsíc, občas se stane, že truchlíme a vzpomínáme na to, jaké to bylo, ještě měsíce po rozchodu. Proto vám přinášíme naše zaručené tipy, jak se s rozchodem vyrovnat co nejrychleji.

Řekněte "ne" alkoholu

Alkohol je metla lidstva, pomáhá zapomínat, zlepšuje náladu, uvolňuje a pomáhá odstranit stres. To vše ale jen dočasně. Pokud budete bolest a žal zapíjet, nejpozději ráno pravděpodobně přijdou výčitky svědomí a bude vám ještě hůř. Navíc se k bolesti z rozchodu přidá i fyzická nevolnost a o to bude celá situace další den horší. Zapomeňte na alkohol, raději si udělejte radost, změňte něco ve svém životě nebo začněte sportovat. 

Změňte svůj život – žijte zdravě a spokojeně

Možná už delší dobu přemýšlíte o tom, že chcete začít sportovat, zdravěji jíst, podívat se do zahraničí nebo třeba změnit práci. Rozchod je ideální příležitost začít dělat cokoliv budete chtít. 

Po rozchodu budete mít spoustu času sami na sebe a na to, věnovat se novým věcem ve svém každodenním životě. Navíc se nebudete muset ohlížet na to, co si o vašem rozhodnutí a životním stylu myslí vaše polovička. 

Zablokujte si kontakty na sociálních sítích

V žádném případě se bývalé lásce nesnažte psát ani volat, nekontaktujte ho na Facebooku, nepište srdceryvné zprávy ani si nepředstavujte, jaké by to asi bylo, kdybyste se k sobě vrátili. Tímhle chováním si budete jen více a více ubližovat a sami si tak zabráníte zapomínání. Bývalého si tak budete neustále připomínat a bude pro vás těžké začít žít nový single život nebo budovat nový vztah. 

Udělejte si radost

Udělejte si čas sami na sebe. Zajděte si na masáž, do fitka, na kosmetiku nebo s kamarádkou do kina. Dělejte cokoliv, na co jste v minulých měsících neměli čas. Čím více se zabavíte, tím méně budete nad rozchodem přemýšlet a tím méně ho budete litovat. 

Pokud rádi nakupujete, kupte si cokoliv, co vám udělá radost. Někoho potěší nová kosmetika, jiného třeba hodinky. Nic není zakázané, nejdůležitější je vaše štěstí a to, abyste se po rozchodu co nejdříve vzpamatovali a přestali se kvůli rozchodu trápit. 

Změňte prostředí

Sbalte kamarádku a vycestujte. Nemusí to být zrovna drahé výlety k moři nebo do hor. Stačí jet na víkend na chatu, pod stan nebo třeba na výlet po ČR. Zkrátka a dobře, udělejte si čas na sebe a na své kamarády, cestujte a poznávejte. 

Zbavte se všeho, co vám ho připomíná

Všechny dárky, plyšáky, řetízky, náramky, prostě cokoliv, co vám připomíná bývalou lásku sbalte do krabice a dejte nahoru na skříň nebo třeba do sklepa. Odstraňte ze svého dosahu všechno, co vám může rozchod připomínat. Pokud budete mít dárky neustále na očích, bude se vám zapomínat jen velmi těžko. 

Pokud máte nějakou vůni spojenou s bývalou láskou, neváhejte a kupte si nový parfém. Uděláte si radost, a navíc vám vůně nebude bývalého připomínat. Parfémy můžete vybírat s podobným aroma jako jste měli dosud nebo se zaměřit na něco úplně jiného. Používáte hlavně ovocné vůně? Zkuste jemné citrusy.  

Dejte emocím volný průchod

Není dobré na bývalého házet špínu a pomlouvat ho, to určitě ne, ale v klidu se vypovídejte ze všeho, co cítíte a snažte se to co nejrychleji uzavřít. Nevracet se k tomu a neobviňovat sebe nebo bývalého ze všeho, co se vám v životě stalo špatného.

Nesnažte se v sobě dusit emoce. Mluvte o tom, co cítíte. Svěřte se kamarádům nebo si pište deník. Pokud se tak cítíte, klidně brečte nebo křičte. Dělejte cokoliv, co vám uleví.

Zapomeňte na usmiřovací sex

Vyhýbejte se jakémukoliv kontaktu v soukromí. Nemuselo by to dopadnout dobře. Pravděpodobně existuje dobrý důvod, proč jste se rozešli. Tím, že se budete potkávat si zapomínání uděláte ještě složitější. Lepené vztahy většinou opravdu nefungují a pokud se spolu budete potkávat pouze za účelem příležitostného sexu, bude to pravděpodobně ještě horší. Z jedné nebo z druhé strany v tom vždy budou city a budete se zbytečně trápit. 

Přestaňte se obviňovat

Přestaňte se obviňovat. Nehledejte vinu jen u sebe, chyba je vždy na obou stranách. Ano, vždycky. Je dobré si uvědomit, proč vztah nevyšel, ale je zbytečné se v těchto myšlenkách utápět. Nepřemýšlejte nad tím příliš, přestaňte si říkat „co by kdyby“, raději se zaměřte na budoucnost, sama na sebe, na své kamarády, zájmy nebo třeba sport. 

Nezačínejte nový vztah příliš brzy

Občas máme tendenci vyrážet „klín klínem“. V případě vztahů a rozchodů to je hledání nového partnera co nejrychleji. Nový partner nás možná na chvíli zabaví a rozptýlí náš smutek, většinou takový vztah ale nebude mít dlouhého chování a v porozchodovém kolotoči tak skončím velmi brzy znovu. 

Nejlepší je začít nový vztah až v momentě, kdy jsme připraveni a předchozí vztah máme zcela uzavřený sami v sobě. V opačném případě budeme neustále srovnávat nového partnera s bývalým, co hůř možná budeme dokonce o bývalém neustále mluvit. To poleze naší nové lásce na nervy a vztah tak nejspíš nebude mít dlouhého trvání.