Jak se starat o pleť, aby byla stále krásná a nestárla

  • MAGAZÍN
  • Jak se starat o pleť, aby byla stále krásná a nestárla

Jak se starat o pleť, aby byla stále krásná a nestárla

Komplexní a pravidelná péče o pleť proti stárnutí je investice, která se vám rozhodně vyplatí. Je to totiž právě pleť, která na nás může prozradit nejen věk, ale i nezdravý životní styl nebo nedostatečnou péči. Krásná a mladistvě vypadající pokožka může být na dosah i vám, když se o ni budete náležitě starat. Jak? Používáním vhodných pleťových produktů, dostatečným spánkem a dalšími kroky, které vám v článku prozradíme. Dokonce se díky nim můžete částečně vyhnout i známkám stárnutí, jako jsou tolik nenáviděné vrásky.

Občas je složité vybrat si mezi množstvím kosmetických produktů ty správné. Na trhu najdete ohromné množství čisticích prostředků, tonerů, sér, pečujících balzámů, krémů a dalších přípravků. Jedním z prvních pravidel péče o pleť je přitom fakt, že byste svou pleť neměli zatěžovat velkým množstvím produktů. Vyberte si pár těch, které vám vyhovují, a těch se po nějakou dobu držte. Vaše pokožka je však živý orgán, který se časem mění. Je proto potřeba péči a produkty postupně přizpůsobovat těmto změnám. Pomůžete ji tak zachovat zdravou a v perfektní kondici.

7 tipů, jak pleť udržovat svěží a krásnou v průběhu života

Používejte mycí gel a odličovací přípravky pro citlivou pleť

zena-jak-se-staratOdličování patří mezi první krok, který vaše pleť potřebuje vždycky. Pro normální, smíšenou nebo suchou pleť volte odličovací mléko. Vhodné jsou i odličovací oleje, které zvládnou skvěle odstranit voděodolný make-up.

Při čištění pokožky využívejte raději jemnější kosmetiku, která nebude působit agresivně. Když pleť stárne, má obvykle tendenci být méně mastná a citlivější. Pokud už jste dávno vyrostla z teenagerských let, ale přesto má vaše pokožka problémy s akné, vyrazte do boje. Akné u dospělých ale nemá smysl léčit agresivními a vysušujícími produkty, které se hodí pro mladistvou pleť. Raději sáhněte po jemnějším mycím gelu přírodního složení určeného na citlivou pleť.

Čištění pleti je důležité vždy, ať už je vaše pleť aknózní, suchá, nebo mastná. Čištění provádějte jemnými krouživými pohyby. Zapomeňte na agresivní mytí, které by mohlo pokožku poškodit a urychlit její stárnutí.

Zařaďte do své rutiny krém na opalování

Pravidelné používání opalovacích krémů s ochranným faktorem 30 nebo více představuje skvělý způsob, jak vaši pokožku chránit před stárnutím. Zpomalíte tak nejen stárnutí a tvorbu vrásek, ale i vznik pigmentových skvrn na kůži. Ideální je využívat zvlhčující opalovací krémy určené samozřejmě přímo na pokožku obličeje. Vyvarujte se sprejům nebo gelům s obsahem alkoholu, které by mohly vaši pokožku vysušit. Raději sáhněte po opalovacím krému na obličej s obsahem antioxidantů, které chrání kolagen ve vaší pokožce.

Opalovací krém je potřeba používat každý den, nejen, když vyrážíte k vodě. Podle studií může dokonce každodenní aplikace opalovacího krému pomoci odstranit již vzniklé stařecké skvrny, zlepšit texturu pokožky, a dokonce vyhladit vrásky až o 20 %. Je to zjevně proto, že opalovací krém umožňuje pokožce odpočinout si od neustálého náporu UV záření. Takže se její vlastní silné regenerační schopnosti mohou projevit naplno. To stojí za pokus, co myslíte?

Využívejte hutnější krém bohatší na živiny

S pokročilejším věkem je třeba vyměnit lehoučké gelové krémy za výživnější a hutnější varianty. A to zejména na noční péči. Mazové žlázy v pleti jsou s přibývajícími léty méně aktivní, což znamená nižší šanci pro akné, ale také snadnější vysychání. A tak je potřeba pleť zvlhčovat zvenčí. Právě nedostatečná hydratace stojí za vznikem prvních jemných vrásek na obličeji.

Jaké hydratační krémy volit? Hlavně ty, které obsahují zvlhčovadla tedy např. glycerin nebo kyselinu hyaluronovou. Vyzkoušet můžete i klasickou vazelínu nebo minerální oleje, které pomáhají blokovat odpařování vody z pokožky. Krém můžete použít nejen na obličej, ale také na krk a dekolt, protože i zde se tvoří vrásky a pokožka stárne. Ženy ale často na tyto partie zapomínají.

Nanášet hutné krémy ale musíte pouze na důkladně vyčištěnou pokožku, aby nedocházelo k ucpání pórů a množení bakterií. To je bohužel nemilá vlastnost některých přípravků.

Vyzkoušejte pleťová séra

Séra obsahují vyšší koncentraci aktivních složek než klasické krémy. Pokud chcete své pleti dodat to nejlepší, vybírejte séra s obsahem retinoidů - deriváty vitaminu A, a vitaminu C. Dokáží zvýšit produkci kolagenu ve vaší pokožce a působí také jako antioxidanty. Ty absorbují biologický i environmentální oxidační stres, který se v těle hromadí a způsobuje stárnutí.

Speciální séra s účinky proti stárnutí pomáhají bojovat proti vráskám. Dokáží vyhladit ty již vzniklé a zpomalit tvorbu nových. Pokud zvolíte liftingová séra, vaše pleť bude krásně vypnutá a elastická, kontury tváře se zvýrazní a zpevní.

zeleninaDbejte na svou stravu

Spousta toho, co se děje na povrchu vašeho těla odráží to, co jste do něho vložili. Proto je extrémně důležité přemýšlet nad složením vaší stravy. Konzumovat byste měli potraviny, které vaši pokožku budou vyživovat, nikoliv dehydratovat. Proto je třeba vyhýbat se alkoholu. Zdravé nejsou ani potraviny s vysokým obsahem cukrů. Raději volte více bílkovin ve stravě, a to hlavně v podobě libového masa, ryb, nebo luštěnin, které vám pomohou s budováním kolagenu. O mladistvější vzhled pokožky se postará dostatek vitamínu C, takže nikdy neříkejte “ne” citrusovým plodům.

Nezapomínejte na peeling

Naše pokožka pravidelně vylučuje odumřelé buňky a každých 28 dní vytváří novou vrstvu. Časem se ale tento proces může začít zpomalovat, což vede k matně vypadající pleti a stařeckým pigmentovým skvrnám. Proto je velmi důležité dopřávat pleti pravidelný peeling. Jaký peeling zvolit? Protože je stárnoucí pokožka citlivější, vyvarujte se velmi drsným částečkám, které by ji mohly poranit. Zároveň není dobré využívat produkty, které jsou vyrobené z plastových mikrokuliček. Jejich nákupem byste podpořili znečištění životního prostředí, protože mikroplasty se komplikovaně rozkládají a mohou se dostat do těla vodních živočichů i lidského organismu.

Zvažte doplňky stravy

Ač se často výživové doplňky stávají terčem posměchu, něco na nich bude. Například omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsažené převážně v rybách a mořských plodech, dokáží udržet vláhu v pokožce a zpomalit proces stárnutí. Pokud ryby nejíte, můžete vyzkoušet doplňky z rybího oleje nebo třeba olej lněný, který obsahuje spoustu nenasycených mastných kyselin.

Dodržujte alespoň některá z těchto pravidel a uvidíte, že se brzy dočkáte viditelných změn a zářivě zdravé pokožky.