Jak se obléct na pracovní pohovor?

  • MAGAZÍN
  • Jak se obléct na pracovní pohovor?

Jak se obléct na pracovní pohovor?

Nejste ve svém zaměstnání spokojení a rádi byste konečně našli práci, kterou budete milovat? První krok na cestě za vysněnou pozicí je úspěšné zvládnutí pracovního interview. Jak se připravit na pracovní pohovor tak, abyste vytřeli zrak každému personalistovi a nový zaměstnavatel se rozhodl právě pro vás? Co na schůzku obléknout a čeho se vyvarovat?

Dobrá práce patří v žebříčku priorit každého člověka na vysokou příčku. Protože právě v zaměstnání většina z nás tráví přes den nejvíc času, chceme si zvolit dobře. Pokud pracujeme v nepříjemném prostředí s lidmi, kteří nás stresují nebo naopak mezi naše povinnosti patří jen rutinní záležitosti, které se brzy omrzí, býváme frustrovaní, a to nejen v práci, ale i ve volném čase. V takovém zaměstnání se buď dlouhodobě trápíme, ale v tom lepším případě najdeme dostatek odvahy k ukončení pracovního poměru. 

Když se rozhodneme pro druhou variantu začneme hledat novou práci, většinou nás čeká maraton po pracovních pohovorech, který bývá psychicky náročný. Pokud se ale naučíme pár zásad, může se tento běh výrazně zkrátit. Základem je i správná volba oblečení, jelikož personalista si o vás udělá částečný názor ještě dřív, než vůbec promluvíte.

Dnes už dávno neplatí, že na pohovor musíte v kostýmku či v obleku. Někdy takto extrémně slušné oblečení může vypadat nepatřičně vzhledem k filozofii firmy, a vy tak zbytečně podkopete svou startovní pozici. Nikdo totiž nechce v přátelském a uvolněném kolektivu člověka, který působí starosvětsky nebo příliš svázaný konvencemi.  Pokud však v ochozených teniskách a volném triku vkročíte do společnosti, která má přísný dress code, můžete se s místem většinou rozloučit. Jak tedy poznat, co si vzít na sebe? Dobrou pomocí může být webový průzkum firmy.

Spousta společností má na svých webových stránkách fotografie, na kterých vidíte, jak chodí zaměstnanci oblečení. Nosí košile a naleštěné boty, nebo se běžně po kanceláři pohybují v pantoflích a mikině? Pokud na webu firmy žádné fotografie nenajdete, zkuste prohledat Facebook a podívat se na fotky z různých událostí.

Může vám to znít přehnaně, ale podle průzkumů skutečně hraje velkou roli zvolené oblečení. Dokonce z nich vyplývá, že slušně oblečený a upravený člověk si může vyjednat až o 10 % vyšší nástupní plat. Neřešit své oblečení může na pohovoru jen skutečně známý odborník, o kterého se firmy přetahují a jehož znalosti vysoce zastíní vybledlé tričko a seprané kalhoty. Pokud ale nejste kapacita ve svém oboru, vždy si oblečení pohlídejte. Byla by opravdu škoda přijít o skvělé místo jen kvůli nevhodně zvolenému oděvu.

Jak se obléct na pracovní pohovor?

Muži

Pokud jste usoudili, že daná firma a pozice, na kterou se hlásíte vyžaduje formálnější styl oblékání, určitě nic nezkazíte dobře padnoucím oblekem. Ten doplňte ideálně jednobarevnou košilí a kravatou, která bude vždy v tmavším odstínu než košile. Ležérnější variantou mohou být tmavé džíny v kombinaci s tmavším jednobarevným polo trikem či kvalitním bavlněným tričkem slim střihu, které doplníte jednobarevným svetrem s véčkovým výstřihem.

Nezapomínejte na doplňky! Vhodným kouskem pro muže budou pánské náramkové hodinky, které budou nejen stylové, ale zároveň vám pomohou s dochvilností, která je na pohovoru nesmírně důležitá. Jestli jsou na vás naše tipy příliš přízemní, můžete zvolit barevnější ponožky nebo košili se zajímavým vzorem. Určitě by byla škoda utopit vaši přirozenou jiskru a temperament v předpisovém, ale nudném oblečení.

Ženy

Dámy mají víc možností, jak se správně obléknout. V případě formální schůzky je na místě dobře padnoucí kostýmek střízlivých barev. Výborně vypadá i pouzdrová sukně, kterou doplníte jednobarevnou košilí s dlouhým rukávem, nebo elegantní halenkou. Samozřejmě můžete zvolit i šaty, které doplníte lodičkami. Jestli víte, že firma nemá přísný dress code, můžete trochu povolit otěže a volit oblečení s barevnějšími vzory, nebo klidně obléknout padnoucí tmavé džíny. Ženám ale sluší sukně, proto se na pohovor přikláníme k nim. Buďte ženská a ukažte, že víte, co vám sluší.

Co se doplňků týká, určitě můžete zvolit nějaké decentní šperky nebo elegantní dámské hodinky. Vyvarujte se ale přehnanému strojení. Přeci jen nejdete na módní přehlídku.

Pamatujte si, že hezké a padnoucí oblečení bude nejen příjemné pro oko personalisty, ale hlavně se v něm budete cítit dobře. A to se výrazně odrazí na vašem vystupování, které bude sebejisté.

Čemu se vyvarovat?

Ať už hledáte práci v Praze, v Olomouci nebo na maloměstě, důrazně doporučujeme vyhnout se určitým přešlapům. V první řadě nikdy nechoďte na pohovor zanedbaní. Zapomeňte na umaštěné a neučesané vlasy, ušpiněné nebo zmačkané oblečení, nebo neupravené ruce a nehty, zablácené boty. Toto jsou základní věci, které musíte dodržet opravdu bezpodmínečně a platí to pro obě pohlaví.

Muži by měli dbát na to, aby jejich oblek neplandal a vousy byly upravené. Myslete také na to, že při pohovoru je člověk ve stresu a rozhodně nevycházejte z domu bez aplikace antiperspirantu. Přidat můžete také příjemný pánský parfém - ideálně citrusový nebo dřevitý, který nebude příliš výrazný.

Dámy by se měly vyvarovat příliš silnému make-upu, který by působil nepatřičně. Na místě je také vyhnout se vyzývavému oblečení - tedy žádné velké výstřihy nebo příliš krátké sukně. Tyhle triky na personalisty neplatí, ba naopak. Stejně jako pro muže platí i pro ženy nutnost učesané kštice a antiperspirantu. Dámským parfémům se též vyhýbat nemusíte, jen to s jejich aplikací moc nepřehánějte.

Pokud se budete držet těchto rad, výrazně zvýšíte možnost, že si zaměstnavatel vybere právě vás. Až tedy půjdete na pohovor, nepodceňujte přípravu, buďte přirození a nezapomeňte se usmívat. Pak už stačí jen trocha štěstí a skvělá práce bude vaše!