Jak používat odličovací vodu a co jste o ní nevěděli?

 • MAGAZÍN
 • Jak používat odličovací vodu a co jste o ní nevěděli?

Jak používat odličovací vodu a co jste o ní nevěděli?

Správné odličování je důležité zejména proto, že rezidua zkrášlovacích prostředků mohou zanést pleť obličeje a způsobovat nepříjemné pocity na tváři, které se mohou v případě nevhodného ošetřování přetavit do závažnějších dermatologických problémů. Odličování by mělo být prováděno pravidelně každý večer, aby si pleť v průběhu noci odpočinula a byla správně hydratovaná.

Odstranění make-upu a dalších přípravků lze realizovat několika způsoby, ideální je ovšem postupovat šetrně – bez použití agresivních pomůcek, které mohou z dlouhodobého pohledu pleti spíše uškodit. Odlíčení by mělo být realizováno ve dvou základních krocích, a to v povrchovém a hloubkovém pročištění, tzn. v odstranění nanesených přípravků a poté pročištění zbytků nečistot v pórech, na které navazuje další ošetření pleti.

Přípravky pro odličování

Existuje několik typů odličovacích přípravků, které se liší především texturou – můžete se setkat s odličovacími oleji, gely, mléky, pěnami, nebo vodou. Každý z těchto přípravků má svá specifika a odpovídající způsob nanášení včetně další péče po použití:

 • Balzámy – se nanáší po napěnění na pokožku přímo ručně a používají se podobným způsobem jako mýdlo. Po vmasírování se odstraňují opláchnutím. Jedná se o směsi olejů, které na pokožce působí díky zahřátí, proto je lepší je nejdříve postupně stírat ubrouskem namočeným v teplé vodě a následně opláchnout studenou, aby došlo k uzavření pórů.
 • Oleje – se používají podobným způsobem jako balzámy, jelikož fungují na podobném principu. Odličovací olej je potřeba zahřát v dlaních a následně důkladně vmasírovat do pokožky. Odstraňuje se pomocí teplé vody a následného opláchnutí vodou studenou.
 • Mléka – jsou obecně šetrnějšího charakteru, na pleť se nanáší pomocí vatového tamponu, kterým se jemně masíruje tvář. Po důkladném vyčištění se následně stírá suchým ubrouskem nebo vatou. Jelikož odličovací mléka nejsou přímo uzpůsobená k čištění pleti, je dobré je kombinovat s dalšími přípravky, nejlépe s micelární vodou, čistícím gelem nebo mýdlem.
 • Pěny – díky struktuře prostupují až do pórů a vynáší v průběhu odličování na povrch další nečistoty, prach a přebytečný maz, je proto vhodná především pro mastnou nebo smíšenou pleť. Samostatně je sice účinná, ale je lepší ji kombinovat s některým z výše uvedených přípravků.
 • Voda micelární odličovací vody se staly populárními zejména v posledním desetiletí. Používá se především na citlivou pleť, ale je vhodná pro všechny typy pokožky. Její hlavní výhodou je, že nevyžaduje následné opláchnutí, je tedy možné ji používat prakticky kdekoliv.

Odličovací voda a její použití

Odličovací voda se používá především jako samostatný přípravek pro odstraňování make-upu a dalších zkrášlujících přípravků. Nanáší se na tvář pomocí ubrousků nebo vatových tamponů, a to bez předchozí přípravy opláchnutím. Při čištění bychom měly dodržovat tyto zásady:

 1. Odličovat vždy večer a čistit dvakrát denně – tedy jak večer, tak ráno před nanesením make-upu, aby došlo k odstranění prachu a nečistot usazených na pleti během spánku.
 2. Vybírat takovou vodu, která složením odpovídá typu pleti, aby byla důkladně vyčištěná a zároveň nedošlo k jejímu podráždění.
 3. Nanášet jemně – není potřeba pokožku drhnout.
 4. Čištění provádět nejen na tváři, ale také na dalších problematických místech, jako jsou krk a dekolt.