Jak pečovat o vlasy v létě

Jak pečovat o vlasy v létě

Léto je tady, což je skvělá zpráva pro všechny milovníky slunce, teplých a dlouhých dnů. Znamená to ale také, že je třeba se na další letní měsíce připravit - a to hlavně vaše vlasy. Horké měsíce jsou suché, ale zároveň se vyznačují vysokou vlhkostí. Když k tomu připočítáte teplo, chlor, slanou vodu, škodlivé UV paprsky a vlasový styling nebo barvení, pro vaše vlasy to znamená extrémní zátěž.

Určitě vás nechceme odrazovat od večírků u bazénu nebo jiných letních radovánek, ale než k tomu dojde, věnujte vašim vlasům dostatek pozornosti. Dodejte jim vše potřebné pro jejich snadnou obnovu a rovnováhu a zajistěte dostatek vlhkosti uvnitř každého vlasu. Díky tomu vaše kadeře zůstanou hedvábné a lesklé bez ohledu na to, jakou letní aktivitu budete provádět.

Ať už jsou vaše vlasy rovné, vlnité, silné nebo jemné, začněte je už teď připravovat na horké dny. Nečekejte, až si horké slunce vybere svou daň. Prevence je vždy snazší než napravování škod.

6 tipů, jak pečovat o vlasy během letní sezóny

Se stoupajícím sluníčkem roste riziko krepatění, změny vlasové struktury, lámavosti a vaše krásné prameny se mohou rychle proměnit ve vysušenou slámu. Pokud ale dáte na naše tipy, tohle nebezpečí vám nehrozí.

WomenChraňte před sluncem pokožku hlavy

Léto nabízí spoustu příležitostí vyrazit na pláž nebo na koupaliště. To však také znamená, že vaše pokožka hlavy bude většinu času vystavena sluníčku. Kromě vysušených vlasů mohou sluneční paprsky způsobit i spálení pokožky hlavy, které může ve výsledku poškodit vlasové kořínky. Přestože je vystavení slunci pro člověka dobré, doplní vitamin D a s ním i dobrou náladu, příliš neprospívá vlasové pokožce.

Chraňte vaši pokožku hlavy před škodlivými UV paprsky pomocí těchto tipů:

  • Snažte se zabránit tomu, aby na vaši hlavu svítilo přímé slunce - vyhýbejte se pobytu na sluníčku v době okolo poledne, kdy má největší sílu.
  • Z domu byste neměli vycházet bez ochrany hlavy - slaměný klobouk nebo trendy kšiltovka jsou nejrychlejším řešením, jak zabránit poškození pokožky sluncem. Dlouhodobé vystavování slunci může kůži na hlavě nejen vysušit, ale sluneční světlo a teplo umí také skvěle odvádět vlhkost z vlasů, které se stávají lámavějšími a suššími, což určitě nikdo z vás nechce.
  • Pokud vás nelákají klobouky, můžete použít barevné šátky, které perfektně ladí s letní atmosférou. Chrání vlasy a vypadají úžasně i v horkých dnech. Nezapomínejte na to, že pokrývka hlavy chrání nejen vaši vlasovou pokožku, ale má taky pozitivní vliv na barvené vlasy.

Udržte ve vlasech vlhkost

Vaše vlasy potřebují hydrataci, aby dobře rostly a zůstaly zdravé. Během léta se však vlhkost udržuje hlavně v atmosféře, což může způsobit zplihlé a mastné vlasy. Během horkého a vlhkého letního počasí byste tak měli zajistit, aby se vlhkost ve vlasech uzamkla a neodpařovala. Abyste zajistili, že vaše vlasy zůstanou krásné, investujte do kvalitních vlasových přípravků, hloubkové péče nebo vyzkoušejte vlasové vitamíny, které zkrotí vaše prameny od kořínků až ke konečkům.

Následující tipy vám pomohou udržet vlasy dostatečně hydratované po celé léto:

  • Zainvestujte do dobrého oleje na vlasy. Vlasové oleje pomáhají odstranit krepatění a suchost, aniž by pramenům uškodily. Ideální je použít olej po umytí vlasů šamponem a kondicionérem a už ho neoplachovat. Vetřete ho do vlhkých vlasových délek v přiměřeném množství. Nemusíte se bát, že by vám olej vlasy umastil, krásně se vstřebá. Nejlepší jsou oleje arganové, olivové nebo kokosové.
  • Zaměřte se na produkty s ochranným SPF faktorem. Dnes na trhu seženete speciální ochrannou vlasovou kosmetiku, proto se nezdráhejte použít hydratační šampony nebo bezoplachové kondicionéry s ochranným faktorem, které vám poskytnou ochranu před silnými UV paprsky. Pokud žádný po ruce zrovna nemáte, můžete do vlasů vetřít malinké množství opalovacího krému, který vám také prokáže dobrou službu.
  • Jestli máte rádi přírodní alternativy, můžete vyzkoušet domácí kondicionér z jablečného octa, kokosový olej nebo bambucké máslo. Mezi další vhodné produkty patří majonéza nebo vejce, ze kterých si můžete vytvořit domácí vlasové masky proti vysušení vlasů.

Tepelnou úpravu vlasů snižte na minimum

Vyvarujte se nadměrného používání kulmy, vlasových žehliček a fénů v době letních měsíců. Více tepla je to poslední, co vaše vlasy během léta potřebují. Ideální bude nechat vlasy uschnout přirozeně a upravovat žehličkou nebo kulmofénem jen v nejnutnějších případech. Pokud už na to dojde, nezapomeňte vždy používat ochrannou kosmetiku pro úpravu vlasů žehlením.

Vlhké a mokré vlasy jsou nejvíce náchylné k lámání, proto omezte jejich pročesávání. Pokud se bez česání mokrých vlasů neobejdete, vyměňte alespoň kartáč na hřeben se širokými zuby, který je pro rozmotávání mokrých vlasů mnohem šetrnější.

Zvolte si vhodný účes stylingShort haircut

Během léta je ideální vyzkoušet některý z jednoduchých a svěžích střihů. Ačkoli se dlouhé vlasy během roku upravují poměrně dobře a jsou velmi krásné, v létě mohou znamenat práci navíc. Během teplých měsíců existuje vyšší šance ke zhoršení struktury vlasů a rychlejšímu vzniku roztřepených konečků. Vlasy jsou také mnohem náchylnější k poškození slanou vodou, chlorem nebo utaženými copy a ohony. Proto se doporučuje delší vlasy zkrátit. Zastřihnutím vlasů si navíc pojistíte zdravé konečky.

Při stylingu nezapomínejte na střídmost. V létě se cení hlavně přirozenost a určitě uznáte sami, že se v horkých dnech vyplatí vypadat krásně bez námahy a další práce s vlasy. Proto čím jednodušší, tím lépe. Pokud chcete vlasy barvit, volte tmavší odstíny, které budu na sluníčku jasně zářit. Počítejte však s tím, že barvené kadeře na slunci rychleji blednou a nezapomeňte na ně používat pravidelně vlasovou kosmetiku pro barvené vlasy.

A jaké účesy v horkých dnech zvolit? Uvolněné plážové vlny, volné copánky nebo nedbalé drdoly, to jsou jen některé z nejlepších účesů, které můžete letos v létě nosit. Volné copánky jsou skvělé, protože minimalizují vystavení vlasů slunci a poškození větrem. Pevně stáhnutým vlasům a copům se snažte vyhnout, protože mohou prameny zbytečně tahat a lámat.

Zaměřte se na jídelníček

Oživte své prameny letos v létě správnou stravou. Jídelníček stejně jako teplo může mít velký dopad na zdraví vašich vlasů. Letos v létě proto na talíř chystejte hlavně potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou vejce, ryby nebo jogurty. Samozřejmostí je bohaté množství zeleniny a ovoce - ideálně se zaměřte na citrusové plody a zelenou listovou zeleninu.

Stejně důležité jako skladba jídelníčku je taky dostatečný pitný režim. Dehydratace se rychle projeví na vaší pokožce i vlasech, které budou suché a lámavé. Během léta se proto snažte vypít alespoň 3 litry vody. Můžete si dopřát i další nápoje jako čerstvé ovocné šťávy nebo ledový čaj, který v horkých dnech parádně osvěží.

Myjte s rozmyslem

Letní teploty způsobují nadměrné pocení a mastnotu vlasů i pokožky. Přidejte k tomu prach a špínu ze suchého letního vzduchu a výsledek je jasný - více ušpiněné, krepaté a roztřepené vlasy. Člověk by si řekl, že je tak vhodné mýt vlasy častěji. Na to si však dávejte pozor. Časté mytí zbavuje pokožku hlavy jejích přírodních olejů, což naopak stimuluje k produkci olejů vlastních, takže se ve výsledku mastí mnohem více. Pokud si vlasy běžně umýváte dvakrát nebo třikrát týdně, pokuste se u této četnosti zůstat. Jestli se vám bude zdát, že vlasy potřebují mýt častěji, namísto běžného oleje raději vsaďte na suchý šampon.

Vlasy se totiž s vodou přes léto setkávají mnohem víc než jindy. Moře, veřejné bazény i jezera a rybníky jsou většinou plné chloru nebo různých organických usazenin, které způsobují drsnost a neupravenost vlasů. Bez řádné péče můžete přílišným máčením vlasy zbavit ochranných olejů, které jim pomáhají zachovat si lesk.

Před každým koupáním venku si vlasy namokřete. Díky tomu zabráníte přílišnému vsakování škodlivých chemikálií do pramenů. Zajistěte jim také náležitou ochranu. Použít můžete výživné kondicionéry a masky, v případě bazénů je vhodné schovat je pod plaveckou čepici, která zabrání poškození chlorem.

Dopřejte vlasům kvalitní kosmetiku

Dopřejte vlasům tu nejlepší péči v podobě kvalitních přípravků, které seženete u svého kadeřníka nebo na internetových obchodech. Postarají se o vaše vlasy výrazně lépe, než běžné produkty z drogerie, a obzvláště přes náročné léto se opravdu vyplatí do nich zainvestovat. Vyzkoušet můžete například vlasovou kosmetiku značek Revlon Proffesional, Schwarzkopf Professional nebo Wella Professionals, které nabízí přímo i řadu vlasové kosmetiky pro vlasy namáhané sluncem.

Léto je především o zábavě na slunci, takže se jí určitě nevzdávejte. Když budete postupovat podle našich tipů, vaše vlasy budou nádherné po celou letní sezonu.