Jak pečovat o své nehty

20. 7. 2020

Jak pečovat o své nehty

Víte, že ruce a nehty jsou jedny z prvních částí těla, na které se při setkání s druhou osobou podíváme? Proto je velmi důležité na jejich úpravu dbát a udržovat je upravené. V dnešním článku vám přinášíme spoustu tipů, jak si přičarovat krásné a zdravé nehty, které budou vaší chloubou.

Nehty jsou naší vizitkou. Když jsou neupravené a špinavé, prozradí to na nás druhému člověku hodně. Stejně tak dobrý dojem neudělají nehty okousané nebo s oprýskaným lakem. Myslete na to, až půjdete příště na rande nebo pracovní pohovor, a o své nehty pečujte! Mimo to jsou to právě lidské nehty, které indikují zdravotní stav člověka. Jestli jsou zažloutlé, vroubkované, lámavé, nebo je trápí plíseň nehtů, měli byste se zamyslet nad tím, jestli vašemu tělu nechybí důležité vitamíny nebo vás netrápí jiné zdravotní problémy. 

A jak o své nehty pečovat, abychom se za ně nemuseli stydět a naše ruce byly krásné? Dodržujte alespoň některé z těchto důležitých pravidel, a brzy se svými nehty budete rádi chlubit.

Zdravá strava je klíčem k úspěchu

Péče o nehty začíná mnohem dřív, než vezmete do ruky pilník, a to právě na vašem talíři. Problém s pletí, vlasy nebo nehty mávají často původ v potravinách, které pravidelně konzumujeme. S jejich správným výběrem si můžeme dopomoct i ke zdravým a krásným nehtům.

Určitě do jídelníčku zařaďte vejce, které jsou zdrojem bílkovin - a tedy pro nehty hlavní živinou. Právě proteiny tvoří nehtovou ploténku (tvrdou část nehtu). Dále pak nezapomínejte na zeleninu. Pro správné zpracování bílkovin potřebujete aminokyselinu cystein, která je obsažena v brokolici. S porcí zinku vám pak pomohou para ořechy nebo losos. Nehty milují také železo a kyselinu listovou, které najdete ve špenátu.

Vitamíny pomůžou

Pokud máte pocit, že zdravá strava je málo, nebo máte s jejím dodržováním občas potíže, pozvěte si na pomoc vitamíny. Pro nehty jsou důležité Vitamin A, B12, C, D, E, vápník, kyselina listová a zinek. Ty můžete pozobávat zvlášť, a nebo si můžete pořídit komplex vitamínů a minerálů v jednom.

I když ve společnosti převládá názor, že vitamíny je lepší získávat přímo ze stravy, určitě neuděláte chybu, pokud své nehty podpoříte i tímto způsobem.

Prospěšná hydratace

Nezapomínejte na to, že stejně jako kůži, i nehty je potřeba hydratovat. Ruce přes den často namáháme, což odnáší nehtová kůžička i nehet samotný. Pro udržení zdravých nehtů je důležitá právě hydratace nehtového lůžka. Tu skvěle odvede obyčejná lékařská vazelína, ale využít můžete i různé nehtové olejíčky. Nehtům nejvíc prospějete s olivovým nebo ricinovým olejem, který jednoduše vmasírujete do nehtového okolí. Jak často? Ideálně každý den.

Gumové rukavice - nejlepší přítel

Pokud nemáte to štěstí na vlastní hospodyni nebo extra pracovitého partnera, domácím pracím se pravděpodobně nevyhnete. Každá z nich, při které namáčíme ruce do vody se saponátem, našim rukám a nehtům ubližuje. Proto opravdu nezapomínejte nosit rukavice. Ať už se chystáte na mytí nádobí, oken, podlahy nebo třeba čištění sedačky, vyplatí se to. 

Dopřejte nehtům masáž

Skvělý způsob, jak udržet vaše nehty v kondici představuje nehtová masáž. Nehtová lůžka můžete masírovat kdykoliv máte volnou chvíli, třeba u televize nebo čekání na autobus. V ideálním případě k masáži přidejte olejíček, se kterým urychlíte růst nehtů a navíc zabráníte vysychání a záděrům kůžičky.

I nehty si zaslouží koupel

Alespoň jednou za 14 dní dopřejte svým nehtům výživnou koupel. Do teplé vody přidejte citronovou šťávu a pár kapek oleje. Klidně můžete použít olivový, který má dnes v kuchyni každý. Díky tomu vaše nehty dostanou pořádnou porci výživy, a navíc tato koupel pomůže změkčit nehtovou kůžičku, kterou pak snadno zatlačíte do lůžka.

Dobrá rada: Nikdy nehtovoou kůžičku nestříhejte! Mohli byste si způsobit poranění nehtového lůžka, záděry, a také byste odstranili ochrannou bariéru a nehtům mohli způsobit zánět.

Pilujte správně

Pilník na nehty patří do každé manikurní výbavy. Pokud s ním ale budete pilovat nehty špatně, můžete jim velmi ublížit. Vždy pilujte v jednom směru a nikdy nepoužívejte pilník na nehty změklé po koupeli, podpořili byste tak jejich třepení.

Pomozte si lakem na nehty

Pokud se o nehty staráte, přírodní vzhled je slušivý. Přesto alespoň občas všichni toužíme vyjet ze zajetých kolejí. Tak popusťte uzdu fantazie a vyřáděte se s laky na nehty. Dnešní laky už dávno nehtům neškodí, ba naopak. Můžete je podpořit například vrstvou speciálního laku proti lámavosti.

V souvislosti s lakováním nehtů pro vás máme několik šikovných triků:

Nehet lakujte tak, aby po každé jeho straně zůstala milimetrový pásek bez laku, Tímto způsobem nehty prodloužíte.

Nedrží vám lak na nehtech? Před lakováním je odmastěte. Nemusíte nutně využívat odlakovač, zdravější a výživnější způsob je obyčejná citronová šťáva, kterou kápnete do mističky s vodou.

Vyhněte se odlakovači s obsahem acetonu a formaldehydu. Tyto látky nehty vysušují a podporují třepení. Raději volte šetrné odlakovače, které jsou na trhu k dostání.

Pokud vám ani po těchto radách nehty nerostou a vy toužíte po krásných drápkách, můžete využít služeb, které nabízejí modeláže nehtů. I gelové nehty mohou být krásné, pokud na nich pracuje zkušená nehtařka. A jestli se vám do salonu nechce, můžete si koupit domácí sadu na gelové nehty a vytvořit si krásné nehty v pohodlí domova.

Až budete mít půvabné ruce a krásné nehty, můžete se odměnit novými dámskými hodinkami, které se k vašim pěstěným rukou budou skvěle hodit. Vyberte si nějaké třeba z našeho e-shopu.