Správný detox? Víme jak na něj!

  • MAGAZÍN
  • Správný detox? Víme jak na něj!

Správný detox? Víme jak na něj!

V dnešním článku si řekneme, v čem nám může být detox prospěšný. Povíme si, jaké jsou jeho formy a také, jaká jsou rizika. Ve většině internetových rádcích se totiž nedozvíte, že nesprávným postupem si můžete spíše uškodit než pomoci.

Kde se vzal, tu se vzal

Ačkoliv je jarní detox mezi lidmi momentálně v módě, rozhodně to neznamená, že by vznikl teprve nedávno. Detox lidé praktikují už od pradávna. Spojený je zejména s křesťanskými Velikonocemi, kde se objevuje ve formě 40denního půstu. Už ale v antickém Řecku filozofové nabádali obyvatele, že místo nejrůznějších léčiv mohou v případě potíží vyzkoušet pár dní o hladu. Určitou formu půstu najdeme snad u každého národa nebo kultury, a předává se dál a dál, proto je jasné, že tato očista bude mít svůj důvod. Musíte ale vědět, jak detox provozovat správně.

Proč vyzkoušet detox?

Důvody, proč lidé přistupují na očistné kúry jsou různé. Někteří chtějí zbavit své tělo škodlivých látek, jiní ho berou jako součást hubnutí, další dodržují tradici. Ať už je vaše motivace jakákoliv, každá jeho se projeví hlavně v trávicím ústrojí. Detoxikační dieta skvěle pročistí vaše střeva. Ta jsou schopna zadržet až 8 kg stolice, která uvnitř tleje a produkuje toxické látky. To je pořádné množství. Je proto velmi důležité dbát na pravidelné vyprazdňování a udržování čistých střev. Jedině tak bude naše tělo schopné vstřebávat z potravin větší množství živin a prospěšných látek. Zrychlíme si metabolismus, nebudeme muset jíst takové množství jídla, a přitom se budeme cítit lehce, se spoustou energie v žilách.

Přírodní očista může být prospěšná opravdu každému. Pokud se potýkáte s nadváhou, pomůže vám detox s hubnutím, jelikož po jeho prodělání si vystačíte s menším množstvím potravin. Jestli je váš problém naopak komplikované přibírání, detoxu se také bát nemusíte. Díky němu si srovnáte trávicí systém. Ačkoliv ze začátku nejspíš trochu zhubnete, postupně se tělo snáze dostane k optimální hmotnosti (za předpokladu vhodného stravování). Detox pomáhá i sportovcům. Díky zrychlenému metabolismu se v těle nehromadí toxiny, což má za následek mnohem více energie a méně únavy. Ke sportovním výkonům se tak nebudete muset přemlouvat.

Při detoxu těla samozřejmě nedochází pouze k očistě střev. Lidské organismus je propojený systém, proto mimo trávicí trakt čistíte i další orgány. Na řadu se dostanou i játra nebo ledviny. Po prohýřených svátcích či zimních měsících plných horšího počasí často zaháníme špatnou náladu lahvinkou dobrého alkoholu. Ten ale rozhodně netěší naše játra nebo ledviny. Právě detox může těmto namáhaným orgánům značně ulehčit. A vám prodloužit život.

Jak poznáte, že nastal čas na detox?

Vyzkoušet nějakou tu očistnou kúru můžete, pokud málo chodíte na čerstvý vzduch a většinu dne strávíte zavření v místnosti, v případě, že máte sedavé zaměstnání, trápí vás stres a nespavost, víc než dřív si dopřáváte alkohol nebo cigarety a pojídáte stravu s množstvím “éček”, různé fastfoody a těžká jídla.

Poznáváte se v některém ze zmíněných prohřešků? Pak vězte, že vám detoxikační dieta jedině prospěje.

Detoxikujte své tělo správně

Formy detoxu mohou být různé. Pokud si pod pojmem detox představujete zejména různé pilulky, zázračné čaje nebo koktejly, které často provázejí i různé pochybné diety, nechte se vyvést z omylu. Jejich konzumace není trestuhodná, a jako doplnění stravy je využívat můžete, my ale upřednostňujeme přirozenější formu očisty.

Základem každého detoxu je správná strava. Zaměřit se můžete na nejrůznější ovocné a zeleninové šťávy nebo bylinné čaje (vhodné jsou byliny jako kopřiva, řebříček, měsíček lékařský). Jíst můžete i ovoce a zeleninu v nezpracovaném stavu, dále pak celozrnné obiloviny, luštěniny, semínka a ořechy. Vhodné je zařadit i tzv. superpotraviny jako je chlorella, chia semínka nebo goji. Hlavním cílem je do těla dostat množství vitamínů a vlákniny, která působí na střeva. Vyhnout byste se měli rafinovanému cukru, bílému pečivu, mléčným výrobkům, masu a uzeninám a kořeněným či slaným jídlům.

K detoxu přidejte pohyb i odpočinek

Čisticí kúra v podobě odlehčené stravy není všechno. Aby byl účinek skutečně takový, jak si přejete, musíte se zaměřit i na další aspekty vašeho života. K těm patří zejména dostatečný pohyb a sport. Nemusíte lámat rekordy ve sprintu, ale zařaďte do své očisty vyběhnutí do parku, domácí posilování nebo třeba jógu. Do těla se sportováním vyplavují endorfiny a naopak, ven se prostřednictvím potu vyplavují škodlivé látky. Pomůžete si zpevnit postavu, zbavíte se tuku a vybudujete svalovou hmotu.

Nezapomínejte ale ani na odpočinek. Za sportovní výkony se odměňte masáží, příjemnou koupelí nebo saunou. Detox není pouze o očistě těla, ale také duše a myšlenek. Zapomeňte na chvíli na všechny starosti a dopřejte si chvilku jen pro sebe. Zaměřte se na přítomnost a nechejte své myšlenky volně plynout. Nebraňte se ani krátké meditaci. Ta neznamená, že byste naprosto vypnuli myšlení a mozek. Nejrůznější myšlenky vám budou do hlavy stále pronikat, vy se ale můžete naučit podívat se na s nadhledem a ovládat jejich sílu.

Jak dlouho by detox měl trvat?

Možná vás očistná kúra zaujala, ale říkáte si, že takové stravování a způsob života se nedá vydržet dlouho. S tím musíme souhlasit. Dobrou zprávou však je, že tělu postačí už pár dní, aby si odpočalo. Ideální je tak vyčlenit si v roce pár týdnů, po které budete detoxikaci praktikovat. Dopřejete tak čas na regeneraci svým střevům, játrům a ledvinám, a zvýšíte jejich výkon.

Pokud si troufáte, můžete vyzkoušet detox dlouhodobý, který vlastně zahrnuje kompletní změnu životosprávy. Jestli se rozhodnete pro tento krok, výrazně doporučujeme změnu postupnou.

Pozor - nesprávným detoxem si můžete ublížit

Na závěr se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Je detox opravdu zdravý? Je vlastně nutný? Názory odborníků se různí, rádi bychom ale poukázali na určité chyby, kterých se můžete při očistné kúře nevědomky dopustit.

Všeho moc škodí

Pokud hodláte své tělo začít naráz bombardovat zelenou řasou chlorellou, velkým množstvím ovocných či zeleninových šťáv plných vlákniny, můžete si střevní mikroflóru rozhodit, způsobit průjmy nebo dokonce bolestivé trhlinky ve střevech.

Výpadek bílkovin

Pokud zvolíte radikálnější formu detoxu pouze s ovocnými a zeleninovými šťávami, vyřadíte z jídelníčku proteiny a tuky, které jsou pro tělo nezbytně důležité. U dlouhodobějšího několikaměsíčního detoxu dbejte na to, abyste tyto látky tělu dodali.

Příliš mnoho ovoce

Ačkoliv jsou šťávy a smoothie dnes velmi populární, umixujeme tak do malého množství velký počet kusů ovoce. Dostáváme tak do těla hromadu cukru, které mu rozhodně neprospívá. Při přípravě ovocných koktejlů se řiďte jednoduchým pravidlem: rozmixujte či odšťavněte pouze takové množství ovoce, které byste byli v tu chvíli schopni sníst.

Jojo efekt

Pokud saháte po detoxikaci organismu jakožto dietě, a doufáte, že se vám podaří zhubnout, budete úspěšní. Ale pouze na chvíli. Jakmile se vrátíte ke svému běžnému stravovacímu režimu, kila se vrátí, a mnohdy i ve větším počtu. Každá dieta, která je krátkodobá, má také krátkodobý účinek. Mnohem vhodnější je zdravé stravování pojmout jako svůj celoživotní styl.