Svět parfémů přehledně: Druhy vůní

  • MAGAZÍN
  • Svět parfémů přehledně: Druhy vůní

Svět parfémů přehledně: Druhy vůní

Jakou vůni si vybrat? Dřevitou nebo květinovou? A jak se vlastně od sebe liší jednotlivé druhy vůní? Přečtěte si v našem dnešním článku. A k tomu navíc přinášíme tipy na nejlepší parfémy z každé kategorie.

Vybrat si dneska parfém se může zdát jako velmi obtížný úkol. V parfumeriích se to hemží stovkami lahviček nejrůznějších barev a tvarů, reklamy útočí s novinkami a jeden už neví, co mu vlastně voní. Jak si vybrat vůni jednoduše, tak, aby vám z toho nešla hlava kolem? Zvolte si ten správný druh vůně. 

Základní rozdělení vůní:

Vůně se všeobecně rozdělují na 5 hlavních směrů – květinovéorientálnícitrusovédřevité a chyprové. Pokud víte, který je ten váš oblíbený a který naopak způsobuje okamžitý bolehlav, dost vám to při koupi nového parfému pomůže.

Květinové

Asi nejpočetnější a nejoblíbenější skupina. Jak už název napovídá, základem jsou květiny nejrůznějších druhů. Nejčastěji se používá růže, jasmín, konvalinka, exotický ylang-ylang, tuberóza, fialka a další. 

Klasické květinové vůně evokují typické ženství, romantickou duši a milou, přátelskou povahu. Mimochodem, říká se, že muži mají nejraději právě takové vůně, takže pokud toužíte upoutat mužskou pozornost, volba je jasná :) 

Např: Nina Ricci L’Air du Temps, Versace Bright Crystal

Ovšem i vůně s hlavním podílem květin mohou působit velmi svůdně, tajemně a vášnivě. Je to způsobeno dalšími přísadami, které výslednou vůni proměňuje. 

Např: Calvin Klein Euphoria, YSL – Black Opium

Proto není květinová vůně jako květinová vůně, určitě se soustřeďte i na další přísady v parfému obsažené. Může se zdát, že květinové parfémy jsou určené jen pro ženy, ale není to tak docela pravda. I pánské vůně obsahují květiny – hlavně levanduli nebo třeba kakost. A pozor, tyto kousky rozhodně nepůsobí zženštile! 

Orientální

Druhá nejpočetnější skupina parfémů, která vychází z tradic a historie. Už v dávném starověku využívali lidé nejrůznějších koření a vonných olejů pro své zkrášlení a provonění kůže i vlasů. A spousta příměsí zůstává dodnes. Využívají se tóny koření – hřebíčku, skořice, vanilky, ambry, pudru, pižma, ale také čokolády či kávy. Vůně lákají hlavně svou exotikou, svůdností a tajemnem, které najdete v každé lahvičce takového parfému. K dostání jsou jak pro ženy, tak pro muže a také ve variantě unisex.

Orientální vůně jsou vesměs vůně těžké a hodí se proto hlavně pro podzimní a zimní období, nebo pro večerní příležitost

Např: Dolce & Gabbana The One, Marc Jacobs Decadence

Citrusové

Jak už název napovídá, tyto vůně jsou velmi svěží, lehké a vhodné na běžné denní nošení. Jejich tóny jsou výrazné, osvěžující, ale zároveň lehce hořké. Nejoblíbenější přísady jsou samozřejmě citrony, limetky, pomeranče, mandarinky či bergamot. Citrusové vůně se často kombinují s květinovými či dřevitými tóny. Velmi často bývají unisexové. 

Pokud hledáte parfém na léto, citrusový bude ta správná volba. Jeho vůně vám dodá energii a příjemné osvěžení v horkých dnech. 

Např: Dolce & Gabbana Light Blue, Hermes Un Jardin Sur Le Nil, CK One, Davidoff Cool Water Man

Dřevité

Jsou založeny na tónech nejrůznějších druhů dřeva. Nejčastěji se využívá dřevo santalové, cedrové či ebenové. Poslední dobou se objevuje také oud. Dřevité vůně se hojně kombinují s dalšími tóny. Narazit můžeme na pryskyřici, koření i květiny. Výsledkem bývají zajímavé, exotické parfémy. Pozor si však dejte na kombinaci s příliš sladkou vanilkou nebo výraznými květinami – tyto prvky dřevité tóny často přerazí a nakonec máte vůni těžkou a sladkou. 

Dřevité vůně se hodí hlavně na podzimní a zimní dny, nosit se dají i přes den. Oblíbí si je moderní ženy, které neprahnou po průměrných a běžných vůních. 

Např: Lacoste Pour Femme, Burberry Body, Hugo Boss No.6

Cypřišové

Nebo taky chyprové, mají svůj název podle parfému Chypre značky Coty, který vznikl dílem francouzského parfuméra, která se údajně inspiroval svou dovolenou na Kypru. Základem je větvičník, neboli dubový mech, bergamot a pačuli. Kombinují se často s květinami či ovocnými tóny. 

Např. Miss Dior, Armani Si

Dále se můžeme setkat s vůněmi kapradinovými, které jsou převážně mužskou záležitostí, nebo třeba s čím dál populárnějšími vodními parfémy – ty jsou oblíbené pro svou lehkost a maximální svěžest. 

Vůní na trhu je opravdu hodně, stejně tak jako jejich členění. Navzájem se tyto skupiny hodně překrývají. Snad jsme vám alespoň trochu pomohli se ve všem zorientovat a najít si cestu k vůni, která vám opravdu sedne.