Jak na dokonalý jarní detox?

Jak na dokonalý jarní detox?

Žijeme v hektické době plné stresu a shonu. Proto, abychom tomu zvládli bez problémů čelit potřebujeme také funkční tělo. Správné fungování těla a zdraví můžeme podpořit právě pravidelným detoxem. Detoxikace organismu pomáhá tělo očistit od škodlivých látek, které se v něm nashromáždili. Dodá tělu dostatek energie a pomůže překonat únavu. Detox se provádí zejména v jarních měsících hned z několika důvodů.

Proč dělat detox právě na jaře?

Hlavním důvodem, proč většina lidí zařazuje detoxikaci na jaře, je nadcházející jarní únava. Naše tělo je po náročné zimě plné škodlivých látek, potřebuje očistit a povzbudit. Díky detoxikaci můžeme jarní únavě předcházet a tělo připravit na nadcházející jarní a letní měsíce. 

Dalším z důvodů může být dostupnost mnoha různých bylin a rostlin, které mají detoxikační účinky. Velmi oblíbené jsou například jarní kopřivy nebo ostropestřec. Také na jaře začíná být opět dostupná různá zelenina a ovoce, která se přes zimu hůř sháněla nebo byla drahá. 

A jak tedy zařadit jarní detox?

Voda, voda a ještě jednou voda

Pro správné fungování organismu a nastartování detoxu je potřeba dodržovat pitný režim. Zařaďte co nejvíce čerstvé čisté vody. Pro vyšší kvalitu můžete používat filtrační konvici. Zpříjemnit chuť si můžete plátkem citronu nebo pomeranče nebo třeba trochou lesních plodů, které do vody přidáte. A pokud vám už voda leze krkem, připravte si bylinkové čaje, které můžete pít teplé i vychlazené, samotné i s trochou citronové šťávy. 

Ovoce, zelenina a ovocné šťávy

Během období detoxikace zařaďte co nejvíce ovoce a zeleniny. Pro snadnější trávení si můžete připravit ovocné šťávy nebo rozmixovat zeleninu a ovoce na smoothie. Nezapomínejte ale, že ovoce má velké množství cukrů, proto to s množstvím šťáv nepřehánějte. 

Skvělé je do smoothie a ovocných šťáv přidat citron nebo třeba borůvky, které díky velkému množství antioxidantů ještě více podpoří detoxikační proces. 

Zelené potraviny a antioxidanty

Probíhající detox je možné podpořit takzvanými superpotravinami, které obsahují velké množství antioxidantů a podporují rychlejší látkovou výměnu. Mezi takové potraviny patří zelená sladkovodní řasa chlorela nebo třeba mladý ječmen.  

Nejezte průmyslově zpracované potraviny

Po dobu detoxu se vyhýbejte všem průmyslově zpracovaným potravinám, které koupíte v obchodě. Snažte se zařadit co nejvíce ovoce, zeleniny, oříšků, klíčků a nezpracovaných potravin. Pokud chcete jít do detoxu na plno, zvažte výhradně raw stravu, tedy takové jídlo, které neprošlo tepelnou úpravou nad 42 °C. Díky tomu si potraviny zachovávají veškeré potřebné živiny, antioxidanty, vitamíny a látky, které jsou pro lidské tělo prospěšné. 

Vyřaďte kofein

Během jarního detoxu se snažte vyřadit kávu i černý čaj. Obojí obsahuje velké množství kofeinu, který tělo zanáší a zabraňuje vyplavování nečistot. Vhodnou alternativou je matcha, která sice obsahuje kofein, ale také velké množství antioxidantů. Hodí se také čaje bez kofeinu nebo bylinkové směsi, které navíc mohou být namíchané z bylinek, které detox ještě více podpoří. To je například ostropestřec, aloe vera, zázvor nebo jarní kopřivy. 

Žádný alkohol, maso, bílá mouka a už vůbec ne cukr

Alespoň po dobu detoxu vyřaďte tyto potraviny z jídelníčku. Maso se těžko tráví a alkohol, bílá mouka i cukr dlouhodobě zanáší organismus a zabraňují vyplavování toxinů z těla. 

Hýbejte se a hlavně se nestresujte

Jarní detox si naplánujte na období, kdy budete mít klid. Rozhodně nezačínejte detox, pokud máte moc práce, cítíte se nemocně nebo špatně. Pro správný detox je potřeba klid. 

Během jarního detoxu se hýbejte. Při pohybu vám přijdou vhod sportovní hodinky, které díky stopkám zjednoduší vaše kardio. Vhodné jsou klidné aktivity jako jóga, protahování, plavání nebo třeba kondiční běh. 

Pomalý návrat

Po ukončení detoxu začněte další potraviny do jídelníčku zařazovat postupně. Pokud z ovocných šťáv, velkého množství oříšků a „čistých“ potravin přeskočí rovnou na fast food, hromady smaženého a spousty cukrů, pravděpodobně se vám po návratu k této stravě udělá těžko. Proto se snažte i po ukončení detoxikační kůry dodržovat zdravý životní styl a nezdravé potraviny zařazovat do jídelníčku pouze výjimečně.