Jak vybrat dárek pro svatebčany?

  • MAGAZÍN
  • Jak vybrat dárek pro svatebčany?

Jak vybrat dárek pro svatebčany?

Chcete obdarovat své svatební svědky a rodiče nějakým hezkým dárkem? Dát drobnost na památku svědkům a družičkám se už pomalu stává novou tradicí. Není to sice nezbytné, ale určitě se jedná o milé gesto za jejich pomoc se svatebními přípravami. Rodičům se zase dává alespoň nějaká ta maličkost jako poděkování za vaši výchovu a za čas, který vám věnovali. Čím je potěšíte nejvíc?

Dárky pro svědky a družičky

Někdo se rozhodne s podobnými věcmi vůbec neztrácet čas, přece jen svatba je dnem novomanželů a ne svědků, ani nikoho jiného. Na druhou stranu, někteří svědkové jsou natolik nápomocní, že si nějakou tu odměnu určitě zaslouží. Není škoda nedat jim najevo, co pro vás jejich pomoc a podpora znamená? Nemusíte darovat nic velkého. Daleko větší váhu má váš dobrý úmysl a chuť udělat druhému radost.

Některé nevěsty se rozhodnou své svědkyni zaplatit šaty na svatbu, jiné volí sympatickou drobnost pro pobavení. Co se dává nejčastěji?

V různých e-shopech se svatební tematikou a obchodech s vtipnými předměty najdete například otvírák na pivo s všeříkajícím nápisem „Nejlepší svědek“ pro pány a svatební zrcátko pro dámy. Daruje se i víno nebo plaketa s poděkováním.

Co můžete darovat ještě? Například drobný šperk na památku náramky pro oba svědky a družičky, stříbrný přívěšek na krk pro svědkyni, příjemný svěží parfém, menší dárkový balíček s přírodní vlasovou kosmetikou, balíček přírodních přípravků do koupele, svatební čokolády, lžičku se jménem, mini šampaňské, kapesník s nápisem, vtipnou placatku, přívěšek na klíče nebo třeba hrníčky s nápisem…

Poděkování rodičům 

Darujte svým rodičům něco symbolického, památku na váš významný den a na to, jak moc k němu přispěli. Často se darují plakety či jiné předměty s poděkováním nebo taky dárková kazeta s luxusním svatebním vínem. Můžete jim třeba darovat hodinky s věnováním od stejné značky – jedny dámské hodinky pro vaši maminku a pánské hodinky pro tatínka. Určitě je dobré darovat něco, co přetrvá. Náramkové hodinky jsou k tomu přímo ideální. A co na ně nechat vyrýt? Datum vaší svatby, vaše jména a samozřejmě srdečné poděkování.

Jakým způsobem budete chtít poděkovat je už výhradně na vás. Někdy se píše prosté „Děkujeme za vše“, jindy o něco obsáhlejší věnování pro rodiče vašeho partnera „Děkuji, že jste vychovali muže/ženu mých snů“. Určitě vás napadne něco originálnějšího – třeba nějaká vtipná průpovídka, která vaše rodiče přesně vystihne. Než ale začnete vymýšlet zdlouhavé výčty toho, za co všechno děkujete, myslete na to, že na hodinkách máte k dispozici jen omezený prostor. Samozřejmě můžete pro jistotu vybrat hodinky s velkým ciferníkem, kde se místa nabízí o něco víc, ale na dlouhý seznam konkrétních událostí a zážitků to asi stejně nebude. Taky berte v úvahu to, že gravírovat lze hodinky bez povrchových úprav (povrchovou úpravou se myslí třeba takové zlacení). Proto je lepší se rovnou zeptat, bude-li možné vybrané hodinky gravírovat. Věnování bývá obvykle umístěno na pouzdře hodinek nebo na dýnku.

Mini dárky pro svatebčany 

Těmi se většinou myslí mini čokolády, perníčky s monogramy novomanželů nebo jiné drobné předměty, které svatební hosté najdou u svých jmenovek na svatební hostině. Klidně se může jednat také přímo o jmenovky – mohou být vytvořeny z čokolády. Někdy se dávají i malé panákové skleničky nebo skleničky na víno, miniaturní lahvičky šampaňského nebo vína, svatební razítka s monogramem novomanželů, visačky, domácí marmeláda, sáček mandlí v čokoládě, drobné skleněné a ručně vyráběné ozdoby, voňavá svíčka, mýdla s monogramem a další. Snažte se ale držet celkového stylu svatby.

K tradiční venkovské svatbě s lučními květinami se bude skvěle hodit svatební med nebo perníčky, ale taky třeba malované talířky. Ke svatbě na vinici a hostině ve vinárně zase vývrtka nebo sklenička na košt.

Na svatbě v boho stylu zase nesmí chybět přírodní doplňky, proto by i dárek pro svatební hosty měl být trochu uvolněný a přírodní – například dřevěná svatební tužka, ručně vyrobený lapač snů, vonný sáček nebo drobná svíčka ze včelího vosku ve svícnu z šišky.

A samozřejmě můžete připojit i vtipné věnování a poděkování za účast. Ona čtyři slova „děkujeme za vaši účast“ při loučení nejspíš stačí, ale poděkování můžete klidně v trochu jiné formě připojit i k drobné pozornosti pro svatebčany a uvidíte, jak snadno vykouzlíte úsměv na tváři. A právě o to jde – o úsměvy, radost a pohodu, kterých v takový významný den musí být na rozdávání – a ne o nějaké doprošování se a přehnané děkování za každý nepatrný detail.

Svůj svatební den proto prožijte s lidmi, které opravdu rádi uvidíte, a kteří rádi uvidí vás a které potěší, že se takové události mohli zúčastnit a být při tom s vámi. Teprve pak bude celá vaše svatba opravdu kouzelná!