Co koupit muži k narozeninám?

Co koupit muži k narozeninám?

Vybrat vhodný dárek k narozeninám pro muže může být velmi náročným úkolem, zvláště má-li specifický vkus. Zatímco narozeninové dárky pro něžné pohlaví lze řešit řadou tradičních způsobů od květin, přes čokoládu až po šperky nebo oděvy, u mužů se zdá být škála možností poněkud chudší a mnozí často tápou, čím by dotyčného potěšili a zároveň mu darovali něco, co se mu bude líbit nebo co opravdu využije.

Typy dárků pro muže

Ač se to na první pohled nezdá, typologie narozeninových dárků pro muže je standardizovaná a lze ji členit do kategorií dárků tradičních a luxusních, přičemž konkrétní skupinu člověk volí především s ohledem na vztah k obdarovávané osobě. Pokud se jedná o kamaráda či kolegu z práce, dárky bývají zpravidla vybírány ze skupiny první, pro partnera či příslušníka bližší rodiny ze druhé, a to zvláště, jedná-li se o nějaké kulaté výročí. 

Většina lidí se při rozhodování, co pořídit muži k narozeninám, řídí obecnými kritérii, která zahrnují především originalitu, a dále pak potřebnost nebo míru zábavy, kterou si s daným typem dárku konkrétní osoba užije. Kromě standardního daru, jímž bývá alkohol nějaké dražší značky nebo oblečení (tričko s potiskem, spodní prádlo apod.), se tak nakonec uplatní zejména poukazy na různé druhy aktivit – většinou se jedná o zážitky ve větší nebo menší míře adrenalinové, sportovní vybavení (pokud muž konkrétní sport provozuje) nebo dárky nějakým způsobem spojené s jídlem – ať už jde o luxusní večeři nebo prostě jen flák masa na sto způsobů. 

U tradičních typů narozeninových dárků se uplatňuje především snaha buď o splnění podmínky originality nebo naopak potřebnosti, či zájmu. Velmi často se však stává, že tento typ dárku muži buď nevyužijí, nebo jeho využití odkládají, jelikož je spojeno s dalšími úkony, které je nutné pro jeho uplatnění provést – zajistit termín (jedná-li se o poukaz) a skloubit ho s vlastním programem, vyzkoušet oblečení nebo zkonzultovat vybavení s odborníkem pro danou oblast. Problémem originálních dárků je, že se velmi lehce mohou minout se skutečným zájmem obdarovaného. To platí zejména v souvislosti se sportovním vybavením, které si každý muž rád vybírá sám a podle vlastních potřeb, požadavků a parametrů. 

Luxusní dárky jsou zpravidla univerzálnějšího charakteru. Muži je využívají převážně na speciální příležitosti a je tak zaručeno, že je nakonec budou používat s mnohem větší radostí než dárky tradiční. Vzhledem k vyšší ceně lze také předpokládat vyšší kvalitu a životnost, jež zajistí, že si muž dárek užije mnohem delší dobu. 

Luxusní dárky pro muže 

Vybíráte-li dárek pro partnera nebo blízkého příbuzného, jsou mezi luxusními dárky čtyři hlavní kategorie, s nimiž prakticky nemůžete šlápnout vedle – pánská kosmetika nebo parfémy, pánské šperky a samozřejmě hodinky. Jak ovšem vybrat ty skutečně vhodné? 

Pánská kosmetika

Péče o pokožku již není výhradně dámskou záležitostí, přestože v této oblasti kvůli používání zvýrazňujících líčidel dosahuje pořád značně širšího sortimentu produktů. Pánská kosmetika se člení do několika dalších podkategorií a zahrnuje přípravky zjemňující pokožku na obličeji nebo různých částech těla a také tzv. vlasovou kosmetiku. Do podkategorie vlasové kosmetiky spadají produkty určené pro ošetřování pokožky hlavy. Jako dárek je možné pořídit příjemně parfémovaný šampón nebo sadu šampónu a kondicionéru pro krásnou a bohatou hřívu konkrétní kvality, nebo gely a tvarující pěny, pokud tyto muž používá.

Pánské parfémy 

Vůně pro muže (obdobně jako vůně pro ženy) se liší především „sílou“ a implicitně i použitím v různou denní dobu. V tomto ohledu jsou rozlišovány dva typy pánských parfémů – toaletní voda a kolínská. Toaletní vody mají jemnější intenzitu a jsou vhodné pro běžné denní nošení, kolínská voda má mnohem výraznější vůni a hodí se na zvláštní příležitosti. Kategorii pánských parfémů pak doplňují parfémované vody po holení, které mohou zastoupit za jistých okolností toaletní vodu, je však nutné vybírat takové, které odpovídají typu pleti muže. 

Pánské šperky 

Samostatnou kategorií narozeninových dárků pak tvoří pánské šperky. Sortiment v této oblasti se rozrůstá zejména v posledních letech, kdy se vedle standardních šperků (řetízků, prstenů, manžetových knoflíčků) stále častěji uplatňuje také běžná pánská bižuterie a specifické šperky. Na rozdíl od šperků dámských jsou pánské šperky masivnější, s drsnějším povrchem a celkově jednodušším designem. Velmi oblíbené jsou značkové náramky z různých materiálů doplňující oblečení sportovnějšího charakteru pro každodenní nošení. 

Pánské hodinky 

Ideálním dárkem pro muže, zejména pokud oslavuje nějaké kulaté výročí, jsou hodinky. Pánské hodinky jsou nabízeny v různých provedeních zohledňujícím především účel a aktivitu, při níž budou nošeny.

Inspirujte se:


Výběr pánských hodinek 

Pokud se rozhodnete svému partnerovi nebo příbuznému pořídit jako narozeninový dárek hodinky, měli byste nejdříve vědět, pro jakou příležitost budou určeny. Celkové kvalitativní řešení hodinek se totiž liší v závislosti na tom, zda budou noseny do společnosti, do zaměstnání nebo při sportovních aktivitách, a tedy, zda je budou používat často nebo jenom při speciálních akcích. V tomto ohledu lze pak pánské hodinky dělit na: 

  • klasické nebo módní – určené pro běžné nošení do zaměstnání nebo každodenní pochůzky. Tyto hodinky mívají nenápadnější design a obvykle kombinují materiály jako jsou kov, kůže nebo sklo. Při jejich nošení se nepředpokládá namáhavější fyzická aktivita, proto může být řemínek skládaný z bloků kovu nebo vyrobený z kůže, které mají tendenci rychleji degradovat při dlouhodobém působení vlhkosti. Zároveň se u nich nevyžaduje výraznější odolnost krytí a pouzdra ciferníku, který bývá vodotěsný maximálně do 5 atmosfér,
  • luxusní – tento typ pánských hodinek má zpravidla stejné parametry jako klasické (módní) hodinky, co se týká použitých materiálů pro řemínek i řešení uložení ciferníku. Rozdíl spočívá především v designovém provedení a implementovaných funkcích. Luxusní hodinky jsou laděné barevně, mívají masivnější ciferník a obecně příjemnější a složitější vzhled, 
  • sportovní – řešení sportovních hodinek se zaměřuje především na zajištění pokročilé funkčnosti a odolnosti. Při nošení tohoto typu hodinek se počítá s vyšší fyzickou námahou, a tedy působením potu a vlhkosti. Z tohoto důvodu jsou také preferovány materiály méně náchylné pro poškození příjemné na dotek, jako jsou pryž či polymerní resin (pryskyřice) a pevné plasty. Z flexibilních polymerů jsou vyráběny jak řemínek, tak pouzdro pro ciferník, křehké a tvrdé plasty se uplatňují při výrobě průhledového sklíčka ciferníku. Požadovaná vodotěsnost pánských sportovních hodinek je až 20 atmosfér. 

Pro každou z uvedených kategorií je možné vybrat vhodný typ v sortimentu pánských hodinek Casio. Přestože v portfoliu této značky naleznete hodinky luxusní i klasické (jako jsou například řady Lineage nebo Classic), hlavní kategorii produktového portfolia reprezentují právě hodinky sportovní. Je-li tedy Váš partner nebo příbuzný sportovně založený, jsou hodinky značky Casio jako narozeninový dárek ideální. Pokud se jedná o chlapce nebo mladšího muže, můžete vybrat některý z designu řady Youth, pro starší muže jsou pak určeny především hodinky G-shock s klasickým sportovním vzhledem.